27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

POLITIKA: Czexitoví tlučhubové

Začínám být na zdejší czexitáře čím dál víc alergický. Nikoli na ten samotný požadavek vystoupení z EU, nýbrž na tu naprosto nedostatečnou reflexi české i evropské politické situace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 5.8.2020 19:27

Vstup hnutí Trikolóra do společenství mírného pokroku v mezích zákona vítám a s bujarým souhlasem konstatuji, že konečně našla své opravdové místo na politické šachovnici naší země mlékem a strdím oplývající.

J. Prikner 5.8.2020 18:15

Ale Štěpánku,

je i jasné, že v EU to jde ke špatnému konci. Ale Trikolora je proti odchodu z EU, takže držíš stranický postoj, ať je to pravda nebo ne. SPD bude ve volbách mít větší podíl hlasů, protože nejsou přizdisráči a řeknou co si myslí.

M. Hoblík 5.8.2020 17:14

Přitom se samo nabízí snadné řešení! Vyhlásíme válku Belgii po vyhrané válce budeme tančit na mrtvole EU.

I. Spálený 5.8.2020 17:06

Zůstat v EU znamená smrt. Země jsoucí dlouho členy EU mají minimální porodnost a maximální dovoz migrantů. Nekrachuje EU. To padají jednotlivé země. Teď třeba Itálie. Porodnost 1,34 (úbytek obyvatel o třetinu za generaci), 10% legálních migrantů, 1% nelegálních, 23% dětí se rodí imigrantkám (původních Italů tedy v kombinaci s porodností ubývá o polovinu za generaci), 28% mladých nepracuje, státní dluh bude letos 160% HDP. Vystoupí, až je teď EU přinutí zavřít továrny na auta? Asi ne.

V. Kučer 5.8.2020 21:10

Co když se to změní, moji praprarodiče měli dětí jako smetí.

P. Kubáč 5.8.2020 14:20

Ačkoliv to není v článku napsáno - auž příliš z něj čiší spor SPD / Trikolóra.

K samotnému meritu - otáka zda Czexit, nebo ne - je podle mně otázkou odhadu jestli dražší bude mstivost Euro-věřchušky, nebo hrabání se z trosek zhrouceného molochu.

Osobně si myslím, že to druhé, protože bestie před smrtí vyvádí nejvíce.

M. Kolář 5.8.2020 14:04

Podstatná je suverenita občana a jeho status,a to bez ohledu na státoprávní uspořádání. Český politický národ jako jednotná entita vlastně ani neexistuje, bez ohledu na existenci ČR. Naše naděje je pouze v konstitučním universalismu a federalismu. Pokud jde o Maďarsko , uvítal bych aktivaci čl. 50, dle Smluv. Bylo by to čestnější než škodit a současně parazitovat v duchu náhledu autora článku ..

J. Kanioková 5.8.2020 18:13

Podpora Maďarska i Polska je v pořádku !

M. Mařák 5.8.2020 12:50

Nic lepšího než liberálně demokratická matička národů EU dobrotivá se sociálně tržním hospodářstvím, tou skvělou formou třetí cesty mezi kapitalismem a socialismem, na široširém světě prostě neexistuje. S tím musí souhlasit každý inteligentní občan EU, jářku, nebo co.

R^EU

R. Benýšek 5.8.2020 14:47

Pane Mařáku, já jsem Vás donedávna považoval za velkého zastánce nadnárodní EU oproti národním státům. A bylo někdy až neuvěřitelné, a takto zábavné číst, jak v té a v té agandě (zelená, gender, multi-kulti, socialismus, později koronavirus, atd.) zastáváte v jednotlivostech navlas stejné postoje jako tzv. euroskeptici, jen s tím obecně-principiálním rozdílem v opačném znaménku, kde jste vinil národní státy z toho, z čeho oni vinili EU, a naopak jste věřil v EU tam, kde oni věřili v národní suverenitu.

Ale z posledních Vašich příspěvků, a zvlášť z toho dnešního, už nevím, zda nejde od Vás jen o ironii, a zda tedy jste již od začátku tak nepsal ironicky.

V každém případě jsem já poněkud natvrdlý: Jen nevím, jestli jsem byl natvrdlý tehdy, když jsem nepoznal, že jde o ironii, anebo jsem natvrdlý dnes, když nepoznám, že ani v tom dnešním příspěvku o ironii nejde (pokud tedy nejde). :-)

V každém případě ale umíte být zajímavě zábavný :- ).

M. Mařák 5.8.2020 18:22

Sledujte Přítomnost, vlevo dole, brzy v ní vyjde zcela zásadní text významu globálního na obranu liberální demokracie.

The Game Is Not Over!

J. Jurax 5.8.2020 15:15

Ano, jistě.

Ale nemohu se ubránit dojmu, že takový souhlasící občan EU by měl být zván yntelygentím. Je to sice nespisovné, ale tak nějak to vystihuje typ a míru inteligence dotyčného.

M. Ejem 5.8.2020 11:15

Bohužel jsem neviděl dosud od nikoho reálný výpočet toho, co EU platíme - ale ve všech možnyých ohledech, např. Povolenky za některé excesy v požadavcích na parametry životního prostředí - a kolik ve skutečnosti dostáváme zpět nebo kolik bychom czechzitem ztratili. Bez toho jsou to vše jen kecy.

A samozřejmě podpouruji zmíněnou cestu neposlušnosti a slepého nepřijímání všeho co nám EU vnucuje.

V. Petr 5.8.2020 12:18

Např. EU nám vnucená podpora OZE nás přijde na 47 miliard ročně

Povolenky na CO2 - 26 miliard ročně

(Zatím) kladné saldo dotací z EU jen 68 miliard ročně.

A to nemluvím o ničení našeho automobilového průmyslu, vnucování vlivu zelených a dalších zvěrstvech...

J. Nový 5.8.2020 9:58

Myslíte, že někdo ze stovek europoslanců navrhl v europarlamentu, že po zkušenostech s Brexitem, by se měla pravidla upřenit a zjednodušit tak, aby další Xexit byl snažší a jednodušší? ;-D

V. Novák 5.8.2020 10:43

Co na nich chcete zjednodušovat a upřesňovat?

Není chybou pravidel, že britská věrchuška nevěděla co chce.

J. Nový 5.8.2020 11:55

Upravit je tak, aby se to právě příště tak netáhlo, dát jasné termíny, aby "odchod po anglicku" zase nabyl svého původního významu.

J. Kanioková 5.8.2020 18:18

A to myslíte jak, že britská věrchuška nevěděla co chce?

J. Nový 5.8.2020 9:54

A nepřijde vám paradoxní, že se politici bojí referend jak čert kříže? Nepřijde vám paradoxní, že se tady oháníme demokracií, právy všech na všechno a k možnosti referend se stavíme přesně tak, jak by se stavěl jakýkoliv totalitní systém?

V. Pavelka 5.8.2020 10:28

Tady nejde o referendum , ale o otázky jak to postavíte , to je tak záludné, že výsledek může být takový, že se budete sám divit co vám z toho vylezlo a jak to ostatní pochopili !!8-o;-(

V. Novák 5.8.2020 10:42

Tím se Havlíkové utěšovali u referenda o brexitu - že občani hloupí nepochopili, že se určitě už den po referendu chytají za hlavu a rádi by odvolali...

A pak vyhrál brexitář Johnson.

Lidi nejsou tak blbí, aby nepochopili jednu otázku. Je to jednodušší než ve volbách rozhodovat multikriteriálně. Nebo zrušíme volby, že jsou voliči troubové?

J. Nový 5.8.2020 11:58

Chudáci Švýcaři, jak oni to musí mít u referend těžké s pochopením otázek.

Předpokládám, že jste byl stejně odpůrcem referenda o vstupu do EU. nebo to bylo "něco jiného"? ;-D

J. Jurax 5.8.2020 15:30

No, referendum podle EU je takové, že se referendí opakovaně tak dlouho, pokud z lidu nevypadne správné rozhodnutí.

A referendum je taky alibi pro politiky, kteří si nechtějí špinit ruce rozhodnutím, které by jim pošramotilo image, ač jsou za to placení. Pro věci, které se musí řešit a mají jen špatná řešení. Pak můžou vždycky říct je to blbý, ale my nic, to lid.

Referendum se nehodí na věci, které vyžadují odborné vědomosti. Ne že by je zákonodárci měli, ale mohou vyslyšet experty. Lid moc ne, nemá na to čas.

Na některé věci referendum nesmí být - třeba na znovuzavedení trestu smrti.

Na jiné taky nesmí být - lidí by mohli rozhodnout blbě (podpora fotovoltaiky třeba a OZE vůbec, biosajrajty do pohonných hmot) a v bruseli by se zlobili.

A konečně otázka musí být formulována tak, aby odpověď mohla být ano - ne. A samotná formulace otázky by byla předmětem urputného politického boje; možná že na formulaci té otázky by bylo potřeba též referenda.

Z. Lapil 7.8.2020 17:41

Sice pozdě, ale neodolám a připíšu svůj názor.

Problém referenda vidím v tom, že výsledek bude nejspíš 51:49. Při ne-100% volební účasti tak rozhodne "pro" dost možná docela malá část voličů. Budiž - pravidla jsou známa předem.

ALE pak stačí málo, aby se "touha lidu" překlopila do opačného a opět velmi těsného výsledku, a je zle. Viz tanečky ve Velké Británii.

Možné řešení: k odsouhlasení změny aktuálního stavu je nutná "velká" (dále vysvětlím) většina. Pak vás jako šéfa nerozhodí ani možnost opakování referenda, protože k odsouhlasení změny z aktuálního poreferendového stavu do stavu sice předreferendového, ale už zase nového, ZASE potřebujete velkou většinu, neboli máte slušnou naději, že že první referendum nespadne pod stůl jen proto, že Johnsson má hezčí nohy než Mayová. Samozřejmě přeháním, ale snad mi rozumíte.

Ad velká většina: slyšel jsem docela úderný návrh na nutnost dosažení ústavní většiny. Osobně se mi líbí požadavek na většinu sice 50%+1, ale VŠECH voličů.

M. Miky 5.8.2020 9:53

Tak jistě, hlavou zeď neprorazíš, účinější je tiše do ní sekat. Otázkou však zůstává, zda po té "euroimplozi" bude ještě Evropa pro Evropany obyvatelná.

V. Pavelka 5.8.2020 9:42

Hrozně rád bych věděl , co na to říká ,generalita NATO . ?EU

V. Pavelka 5.8.2020 9:45

A jestli ,už je připravená předat velení NATO do rukou muslimských přistěhovalců?8-o:-PEU!

J. Zima 5.8.2020 23:03

Tohle je opravdu vážný problém. Mám velkou obavu z toho až se v rámci nediskriminace dostanou islamisté např. k francouzským jaderným zbraním.

J. Vágner 5.8.2020 9:21

Vůbec si nemyslím, že se v téhle zemi bude bez EU žít lépe. A to i když se zruší onen základní mechanismus fungování Evropy, kdy nás dotují západoevropští chudí a my to musíme násobně vracet západoevropským bohatým. Jen mám obavy, že to co se pevně a neměnne usídlilo ve vedení EU, to co produkuje zelené, gendrové, queer, migrantske ideologické nesmysly, aby dokonale selhávalo, když má předvést schopnost řešit jakýkoliv reálný problém, nás nakonec z EU dostane. A mám obavy, že jak má pán Sedláček co se týče formy věcně pravdu, že na výběr toho budeme mít hodně málo.

M. Valenta 5.8.2020 9:19

Už i tenhle svazáček pochopil, že Orbán s Kaczinskim, dokud budou inkasovat, z EU nikdy neodejdou a tak zvolil starou, osvědčenou cestu reformních komunistů - rozvracet stranu zevnitř, ale pěkně pomaličku, aby nám vydržela. So geht das.