1.10.2023 | Svátek má Igor


POLITIKA: ČSSD vede partyzánskou válku

16.6.2007

Z médií a veřejné diskuse by se mohlo snadno zdát, že rozložení sil a celková situace na politické scéně se dotýká hlavně věcí velkých, centrálních a celostátních. Skutečnost je však jiná… Ústecký kraj v současné době připravuje rozsáhlou změnu ve zdravotnictví. Chystá spojení svých nemocnic do jedné akciové společnosti, která bude v majetku kraje. K tomuto kroku přistoupil po několika letech, během kterých se pracně snaží ekonomicky stabilizovat nemocnice, které na něj zadlužené převedl stát. Je to patrně jediný způsob, jak zajistit pro naše nemocnice stabilní, jasně definované a kontrolovatelné prostředí. Předem připomínám, že nejde o prodej nemocnic, privatizaci či přípravu na ni, jak je občanským demokratům, v souvislosti s touto změnou často podsouváno.

Při přípravě transformace nemocnic pochopitelně komunikujeme jak s lékaři a veřejností, tak i s politiky na všech úrovních, počínaje ministrem zdravotnictví a konče starosty obcí, které patří do spádových území jednotlivých zdravotnických zařízení. Z diskusí o přípravě není vyjmuta ani sociální demokracie. Při jednání jsem se v mostecké nemocnici nedávno setkal přímo s jejím předsedou, poslancem za Ústecký kraj, Jiřím Paroubkem. A jeho přístup byl modelovou ukázkou toho, jak se dnes na politické scéně sociální demokraté chovají. Bylo vidět, že nejde o to, zda se jedná o nemocnice, reformu veřejných financí nebo radar v Brdech. Poslanec Paroubek nevidí problém jako takový, nejde mu o řešení věcí veřejných. Pokud za návrhem, a může se týkat čehokoli, stojí ODS, je to pro něj ďábelský plán. I když pro nemocnice v našem regionu nemá lepší řešení, stejně jako ho neměl pro celé zdravotnictví jako předseda vlády, jediné, co dokázal, je, že nastartoval inzertní kampaň, ve které se snaží strašit občany privatizací a rušením nemocnic.

Je to bohužel modelový příklad toho, jak se dnes vrcholní představitelé sociální demokracie v politice chovají. Ve vládních funkcích vedli otevřenou kampaň a voliče se pokoušeli získat frontálním útokem například v podobě takzvaného pastelkovného a podobných „dárkových akcí“ placených z veřejných peněz. S odchodem do opozice na všech úrovních přešli do partyzánské války. Straší a dezinformují veřejnost prostřednictvím lží a ohýbají realitu, jak se jim to právě hodí. Příklad? Jiří Paroubek prohlašuje, že ODS se chystá prodat nemocnice v ústeckém regionu a sociálnědemokratičtí zastupitelé proto transformaci nemocnic v Ústeckém kraji nikdy nepodpořili a nepodpoří. Přitom ale v našem kraji už v minulosti k prodeji nemocnice, která jako příspěvková organizace patřila kraji, došlo a zastupitelé za sociální demokracii pro něj zvedli ruku. Jednalo se o prodej zadlužené nemocnice v Lounech v minulém volebním období. Nemocnice, která dnes funguje, ke spokojenosti tamních občanů i radnice. Tehdy ovšem ještě sociální demokraté fungovali jako standardní politická strana a minimálně v regionech pracovali realisticky, bez předsedy a jeho ideologického biče za zády.

Na to, že špičky sociální demokracie změnily v posledním roce vrcholnou českou politiku v mediální exhibici, kde se střídají osobní urážky s úniky z vyšetřovacích spisů a účelovou lží, už jsme si bohužel museli snad i zvyknout. Fakt, že se ale tyto metody snaží exportovat i do regionů a vytvořit z nich univerzální nástroj pro politickou práci, vidím jako zásadní problém.

www.fialapetr.cz

náměstek hejtmana Ústeckého kraje