5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: ČSSD přece není bulvární strana

30.10.2009

Z článku Marná filipika proti lhářům, který se od pana Paroubka objevil 28.10.2009 v jeho blogu na aktuálně.cz, mrazí po zádech. Autor, který je předsedou strany získávající pravidelně v průzkumech veřejného mínění okolo 30 a více procent, se prezentuje slovníkem, z něhož, bohužel, čiší zkratkovité, žlučovité a nenávistné myšlení.

Pan Paroubek hned v úvodu píše o „...goebbelsovském opojení českého tisku“. Nevím, zdali si uvědomuje, že již tato úvodní zavilá, nepravdivá a vysloveně ahistorická nálepka s vyhroceným podtextem ukazuje na typ konfliktního a likvidačního myšlení.

Přijmu-li názor, že úroveň české žurnalistiky není všeobecně dobrá (dobrých novinářů ale nebývá nikdy mnoho, je to také jen chleba o dvou kůrkách), pak ale musím zásadně odmítnout slovník, kterým vede a obhajuje pan Paroubek svůj útok proti svým oponentům.

Pavlačovými charakteristikami „trapní novinářští šmokové“, “pan XY (iniciály uvedl KK)není opravdu arbiter elegantarium (správně arbiter elegantiarum-KK), spíše kuriozita“, „autor by si měl dát ambulantní léčbu v Modré laguně, tam by se mu ulevilo“ deklasuje pan Paroubek sebe a především obsah, o který mu běží s novináři.

Bulvární články a jejich žargon odpuzují a téměř vždy odradí čtenáře, aby se vážně zabývali jejich věcným obsahem. Pan Paroubek přece nevede bulvární stranu. Jako bývalý a možná budoucí premiér by měl kultivovat prostředí, v němž se pohybuje a ne přijmout jeho pokleslou úroveň diskuse.

Nemohlo by mu potom uniknout, jak píše, že “prakticky všechna média“ nejsou i přes jejich kolísavou a také často poklesle a nevěcně vedenou argumentaci, “proti sociální demokracii“. V podstatě reagují na způsob vyjadřování a názorové zvraty, kterými pan předseda Paroubek - a ne média - zpochybňuje význam sociální demokracie a, bohužel, dehonestuje ji jako politickou stranu.

Nutno přiznat, že v tom není sám. Mnozí jeho političtí soupeři na tom nejsou o nic lépe. I odtud pramení dílem všeobecné znechucení veřejnosti. Potažmo i nebezpečí, že ji podobné sebeprezentace á la pan Paroubek budou dále a ještě více radikalizovat.