POLITIKA: ČSSD ovládl Sobotkův klan
Bohuslav Sobotka získal na sjezdu ČSSD vše, o co usiloval. Jen budoucnost ukáže, zda mu Chovanec bude krýt záda.
Vedení sociálních demokratů plně ovládli Sobotkovi příznivci. Delegáti zvolili do předsednictva přesně ty kandidáty, které jim Sobotka doporučil. Podle něj byly zvoleny „silné osobnosti“ a „slabí“ neměli šanci. V zásadě se tak, poměřováno výsledky sjezdu ČSSD, neliší od nedávného sněmu ANO. I tam uspěli ti, které si Andrej Babiš přál, a snad jediný rozdíl je v tom, že ČSSD měla na svém sjezdu asi šestkrát víc delegátů než ANO, které si vystačilo s počtem delegátů velmi malým. Na první pohled to může být známkou lepší kondice ČSSD než ANO. Ale jen do chvíle, než se člověk seznámí s profilem nových členů předsednictva ČSSD.
Předseda ČSSD je člověk, o kterém je známo, že v životě nedělal nic jiného, než že studoval a politikařil. Nikdy nebyl zářivou a silnou osobností, nicméně po odchodu Jiřího Paroubka na něho funkce předsedy jakoby „zbyla“ a on se této šance chopil. Po neúspěšném lánském puči, tj. po schůzce Miloše Zemana s několika vlivnými členy ČSSD v čele s Haškem a Chovancem, se Chovanec k puči přiznal a byl za to odměněn pozicí ve vládě a dnes pozicí statutárního místopředsedy. Na loajalitu Chovance k Sobotkovi však nesázím vůbec. Člověk, který zradil jednou, zradí i podruhé, zatím pouze nevíme, kdy a proč se to stane.
Chovanec a další místopředsedové a místopředsedkyně mají neméně zajímavou i vysokoškolskou minulost, Chovanec „studoval“ práva v Plzni, jiný studoval a nedostudoval, vesměs je v nejbližším Sobotkově okolí plno humanitně vzdělaných nebo skoro vzdělaných lidí a vůbec nikdo nezavadil o technické obory. Právě absence vysokoškolsky vzdělaných lidí v technických oborech je první, co člověka napadne při lustraci nových či staronových tváří předsednictva ČSSD.
Sobotka oplatil Babišovi jeho kritiku ČSSD a kritizoval „oligarchizaci“ české politiky poukazem na trvalý konflikt zájmů Babiše jako majitele médií a výrobního impéria s jeho pozicí místopředsedy vlády a ministra financí. Současně však česká veřejnost přestává být „efektem Babiš“ fascinována. Zejména poté, co Babiš většinu svých výhrad k nápadům ČSSD vzdal a spokojil se s jízdou „po proudu“. Navíc záměry ministerstva financí „zlepšit výběr daní“ formou elektronické evidence tržeb jsou mimořádně nepopulární a Babiš na nich bude jen a jenom ztrácet. Pokud se nakonec přikloní k vyšší sazbě korporátní daně, aby uspokojil nároky ČSSD na další finance pro její „sociální“ politiku, ztratí i podporu zaměstnavatelů v tripartitě.
Bohuslav Sobotka dnes stojí na vrcholu své moci. Už nikdy to nebude mít lepší. Ekonomika zatím plní jeho záměry přidávat všem. Plán ČSSD na přijetí eura v roce 2020 je za horizontem politiky jdoucí od voleb k volbám, a příliš tak nedráždí ani odpůrce eura. Je i mimo dosah mandátu současného prezidenta. Je velmi pravděpodobné, že hlavní úder Sobotkově politice zasadí jeho koaliční partneři v době, kdy to budou považovat za prospěšné. Tak to v české politice chodí už dvacet pět let.
www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz