POLITIKA: Co schází Jiřímu Paroubkovi?
Podobné obavy zaznívají na levici pravidelně, teď je však trousí muž, od kterého bychom to nečekali. Připomeňme, že právě Jiří Paroubek byl v minulosti symbolem velké koalice ČSSD a ODS na pražském magistrátu. Tentýž Jiří Paroubek na sklonku roku 2006 na pozadí politické krize předkládal občanským demokratům programový průnik honosně nazvaný Agenda 2010. V době, kdy veřejnost zneklidňovaly Julínkovy poplatky ve zdravotnictví a zákonodárci vedli spor o českou armádní misi v Afghánistánu, neváhal Paroubek navrhnout vyobchodování jedné položky za druhou. A byl to také Jiří Paroubek, který ještě letos na jaře doporučoval, aby Věci veřejné skončily ve vládě a sociální demokracie tolerovala menšinový kabinet ODS a TOP 09.
Žádný z těchto Paroubkových nápadů si nezaslouží bezmyšlenkovité odmítnutí. Politika není černobílá, jednat se musí a chytří stratégové občas přijdou s neotřelými vizemi. Jenže když dnes Paroubek straší, že se Lidový dům může vydat v tragických šlépějích Občanského hnutí, mluví z něj pouze zoufalá potřeba obhájit svoji neochotu a neschopnost být toliko řadovým sociálním demokratem, byť s poslaneckým průkazem a vlivným místem ve vedení sněmovního rozpočtového výboru.
Současná sociální demokracie zdaleka není bez chyb. A už vůbec není jisté, nakolik by byla úspěšnější v potírání ekonomických problémů země, kdyby se brzy konaly volby a ona napochodovala do Strakovy akademie. Jedno jí však upřít nelze. S občany a partnery komunikuje bez paroubkovské povýšenosti a zcela jasně deklaruje programovou alternativu neslučitelnou s kroky, které podniká vláda občanského demokrata Petra Nečase. Kdo ví, možná nakonec tím, co Jiřímu Paroubkovi schází ve vrcholné politice nejvíc, je střídání okázalých mobilizací, zákulisních šachů a překvapivých zvratů. O to spokojenější ale s přehledností stávajícího politického terénu mohou být jinak oprávněně nedůvěřiví voliči.
Psáno pro ČRo1