30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

POLITIKA: Co s nízkou volební účastí do EP

Politice se snaží, rozpočty se nafukují, reklamní agentury zoufale vyvíjejí činnost, peníze létají… a voliči se na to vykašlali. Něco není v pořádku, zjistili i profesionální komentátoři a analytici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Luboš 30.5.2014 11:38

S těmito volbami mám opravdu problém

Je to totiž celé jaksi asymetrické. Když někomu pomůžu do Bruselu, tak mu zajistím příjem cca 200.000 Kč/měsíc. No dobře, ale co z toho budeme mít já! Odpovím si sám: No, nic, vůbec nic! Takže proč bych měl já, který beru dejme tomu cca 15.000 Kč/měsíc, někomu dopomoci k platu 200.000 Kč/měsíc, když z toho vůbec, ale vůbec nic nebudu mít? No nenasralo by Vás to?

Osobně si totiž myslím, že každá zpráva v TV týkající se platu EUposlanců mohla snížit účast ve volbách tak o 1 - 2 %.

P. Čech 30.5.2014 11:24

Re: K čemu jsou vůbec volby

S Vaším názorem na socialismus se plně ztotožňuji. Již ne tak s Vaším názorem na demokracii. Demokracie je totiž nejlepší ze známých forem vládnutí. Zde je však nutno si uvědomit, že u nás opravdová a skutečná demokracie nikdy nebyla a není. Tam, kde je zaveden volební systém, který nikdy není schopen vygenerovat vládu a moc většinové vůle občanů nelze hovořit o demokracii, která sama je vládou většinové vůle. Skutečná demokracie (zastupitelská) existuje v Evropě pouze ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Blíží se jí několik málo dalších států, které mají zaveden systém obecných referend, které jako jediný demokratický institut dokáží vyvolat a prosadit onu většinovou vůli. Demokratické volby jsou jedině takové, kde voličům je předložen seznam kandidátů na jejich zástupce a oni z nich vybírají ty, které chtějí.  Zvoleni jsou ti, kteří získají většinu (nadpoloviční počet) hlasů voličů. K tomu je nutný dvoukolový většinový volební systém. Navíc nikdo a nic nesmí voličům diktovat jak mají volit a zejména koho mají volit, tak, jak je tomu u nás. Je to totiž zcela v demokracii nepřípustný nátlak na voliče  a rána do vazu demokracii a svobodě voleb. Jakého zaměření je většina občanů této země si netroufám hodnotit, protože k tomu zde neexistuje dostatek informací. Tuto skutečnost dokáže odhalit zase jen referendum a nic jiného. Žádné volby a volby v systému podle zásad poměrného zastoupení už vůbec.

V. Vaclavik 30.5.2014 11:23

Radikalni zvyseni volebni ucasti

by dle meho nazoru pomohlo zavedeni 'negativniho' hlasovani. Kazdy hlasovaci listek by mel policko, jehoz zaskrtnuti by negovalo jeden pozitivni hlas (listek bez toho zaskrtnuteho policka), anebo minimalne by to nemelo jiny dopad, nez zverejneni takto nesouhlasnych hlasu spolu s vysledky voleb. Jiste by se nasel nejaky zpusob, jak ty negativni hlasy ve volbach vyuzivat.

Jsem si prakticky jisty, ze v pripade takove nejake moznosti by se k volbam dostavil prekvapujici pocet volicu. Plno tech, kteri ted zustali doma by dozajista k volbam sli. Mozna pro kazde volby by se urcila role negativniho hlasu v referendu (ne nutne referendum pro kazde volby jednotlive, ale pro kazdy druh volby (do naseho parlamentu, presidentske volby, volby do EU atd)  jedno referendum naporad, nebo nez by vzniklo mineni, ze je treba nove referendum. Muselo by to byt referendum, protoze politici by si roli toho negativniho hlasu upravili tak, aby jim to vyhovovalo.

J. Dufka 30.5.2014 11:17

co s nízkou volební účastí do EP

..nepláču nad volební účastí...v netečnosti voličú nevidím ohrožení budocnosti demokracie - o stupínek výš a jsme a barikádách....v zásadě spokojený občan se nesere do věcí který obtížně rozumí..a z EU se jistá část voličstva zrušení poplatků u lékaře nedočká...ájhevedrým že k paramentním volbám přijdou jen komunisti a povinně členové politických stran... tenkrát bude u nás fajn...žejo  ;-)

J. Vyhnalík 30.5.2014 11:10

Re: Žádná povinná účast

Já vím. Já ho taky nijak neprosazuji, jenom mne to vždycky napadne, když někdo prosazuje povinnou volební účast. Tam jde o to, že jsou voliči sankcionováni za neúčast. Pokud si vedle sebe představíme dva systémy, jeden s pokutou za nevolbu a jeden s "pokutou" za volbu, a zamyslíme se na tím, ve kterém by vítězily myšlenky, a ve kterém demagogie, jenom tím víc vynikne škodlivost povinné volební účasti.

A. Richter 30.5.2014 10:52

Re: Nevykašlali,

Tak.

Palec nahoru.

.... *8-(

D. Polanský 30.5.2014 10:48

Re: Žádná povinná účast

Sice progresivní názor, ale zcela nerealistický.

D. Polanský 30.5.2014 10:44

Nevykašlali,

jenom je v celku jedno, koho tam máme. A je jedno zda dotyčného zvolí 1000 nebo 10 000 voličů. Nemluvě o tom, že si Brusel žije svým životem.

J. Kulheim 30.5.2014 9:34

K čemu jsou vůbec volby

a parlament, když 80% zákonů přichází z Bruselu? Různé anonymní rady a komise, zasedající v Bruselu, jmenují samy sebe a nelze je rozpustit. Jsou zodpovědné zase jen samy sobě. Evropská politika je koňské handlířství.

Demokracie je po tyranii nejhorší forma vládnutí. Vždy, vítězí strany, které víc slíbí voličům. O reálnosti slibů voliči často nepřemýšlí. Výsledkem je to, že celá Evropa je socialistická, státy jsou zadlužené.Vlády lidem dávají víc než by odpovídalo ekonomické výkonnosti a tím zadlužuje budoucí generace. Veřejné peníze mají tu zázračnou vlastnost, že se jich může utratit víc, než se vybere na daních. Což většině lidí nevadí. Oni se chtějí mít „dobře“, teď hned, ať jsou důsledky takového chování jakékoliv.Socialismus je všude stejný. Bere lidem svobodu.Je jedno jestli se jedná o socialismus západoevropského nebo východoevropského typu. Ten západoevropský je sofistikovanější, fikanější.

Většina lidí v této zemi je levicových a nemá o svobodu zájem. Možná kvůli historickému vývoji, možná kvůli bolševické výchově. Socialismus zbavuje člověka svobody, zodpovědnosti, zvyšuje závislost na státu. Socialistický stát si přisvojuje starat se o člověka od kolébky po hrob. Levicově smýšlející člověk si myslí, že všechny chyby společnosti lze odstranit moudrými rozhodnutími a nařízeními státu. Pokud stát bere pravomoci pro sebe, tak je musí sebrat svobodu občanům. Jinak to není možné. "Stát" nemůže rozhodovat, protože nemá rozum. K tomu potřebuje velký aparát, který stojí velké peníze. Má snahu přerozdělovat čím dál víc peněz. Peníze od těch nejchudších, které vybere na daních, rozdá bohatým ve formě pobídek, dotací, grantů a p. Dnešní budovatelé socialismu chtějí moc. K tomu potřebují zbavit lidi ekonomické a politické svobody

„Do prdele s pokrokem, chtěl bych býti otrokem, denně jíst a boty mít, spát v teple, nájem neplatit k vzteku jsem jen demokrat a nestačí mi na to plat.“ (vymylimimozek.cz)

P. Čech 30.5.2014 9:00

Re: Hluboce se mýlíte.

Abyste měl v této věci pravdu, muselo by obecně platit, že např. v poslanecké sněmovně prosazují poslanci vůli a názor většiny občanů. To ovšem pravda není, ikdyž tito poslanci slibovali v poslaneckém ústavním slibu, že budou hájit zájmy "všeho lidu" .Oni však zájmy lidu nehájí, hájí zájmy  s v ý c h   politických stran. Pokud se občas najde nějaký poslanec, který hlasuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ihned se na něj vrhnou média a téměř všechny politické strany a označí jej za přeběhlíka ikdyž tento odnikud nikam nepřeběhl. Pouze si dovolil hlasovat nikoliv podle vůle své strany. Takovýto poslanec je posléze vyzván, aby ze strany vystoupil či aby se vzdal poslaneckého mandátu. Pokud tak neučiní, je ze strany vyloučen a to v zásadním rozporu s ústavou.  Dále se nic neděje. Ústavní soud mlčí a ovčané hýkají blahem.Občané ČR nedělají politiku téměř vůbec. Pouze je jim jednou za 4 roky politickými stranami blahosklonně dovoleno potvrdit výsledky "volné soutěže" a odsouhlasit jejich kandidáty  na volitelných místech opět jejich kandidátek. Nic více a nic méně. A tomuto dění Vy říkáte že "občané této republiky dělají politiku"? Směšné! M Y  (lidé) nejsme politické strany. Jednotlivé politické strany tvoří jejich členové a možná ještě jejich příznivci. Členů a příznivců politických stran je však tragická menšina - viz volební účast, o které je zde řeč.

V. Pavelek 30.5.2014 8:50

Vůbec nechci nikomu napovídat,

ale je jen otázkou času, kdy nějaký dobrák vymyslí a prosadí rovnici: neúčast ve volbách = žádné příspěvky od státu. Teprve pak bude vymalováno, soudruzi. A věřte tomu, že Ištván ani necekne.

P. Čech 30.5.2014 8:34

Re: Tupost voličů a tupost novinářů

S tupostí novinářů naprosto souhlasím, ne tak již s tupostí voličů. Jsem ochoten akceptovat názor, že tupých je naprostá menšina voličů (18,2%), kteří jsou zpracováni politickými stranami v tom smyslu, že věří tomu, že pomocí voleb v našem volebním systému něčeho mohou dosáhnout.81,8% voličů již pochopilo, že volit v ČR naprosto nemá smysl žádný a také se  podle toho zachovali. Vítězem posledních voleb je tak oněch 81,2% voličů, kteří nevolili.

K. Frauknecht 30.5.2014 8:34

Hluboce se mýlíte.

Jsme to MY! Politické strany jsme MY, i ta "správná" hnutí jsme MY :-)). Politiku v ČR dělají občané této republiky, tady pokud nám nevelí Velký Bratr.

A kolovrátek přede dál.... :-).

P. Čech 30.5.2014 8:29

Re: voliči nejsou tupí

Voliče v našem volebním systému není možno přesvědčit, že "když budou někoho volit", že to bude k něčemu dobré. Z jednoho prostého důvodu. V našem volebním systému do Poslanecké sněmovny a zastupitelstev krajů a obcí totiž voliči nevolí "někoho", ale "něco". Voliči nevolí své zástupce (kandidáty), ale politické strany a jejich kandidáty, kteří jsou těmito stranami umístěni na t.zv. volitelných místech kandidátek.  Volby tak v ČR jsou výrazně nesvobodné a nápadně se podobají volbám z doby před listopadem 1989.Občané proti zvůli politických stran mají pouze jedinou obranu, aby aspoň před svým svědomím mohli býti čistí. Nevolit.  Nevolit jako výraz nesouhlasu se systémem obecně. Se systémem, který vždy jen konzervuje nežádoucí dění a s ústavou, která toto vše předjímá. Proto klesá volební účast a pokud někdo tvrdí něco jiného tak jen lže občanům, ale i sám sobě.

P. Čech 30.5.2014 8:19

Demokracie, jak jsme si ji vymysleli?

Kdo je to "my" ? Kdo si takovou "demokracii" vymyslel? Nejsme to   m  y     občané České republiky. Nejsou to, s vyýjimkou politiků a ovčanů, ani lidé ČR. Jsou to zejména politické strany a jejich politici, podporovaní ovčany, lidmi línými přemýšlet nad věcmi obecnými a docela rádi se vzdávajícími své svobody rozhodování, výměnou za iluzorní sliby politiků. SPOLEČENSKÝ  SYSTÉM V ČR NENÍ DEMOKRACIÍ. Tento systém není (demos krates) vládou občanů ČR nýbrž vládou a mocí politických stran, vycházejících z čl.5 ústavy. Vycházející z t.zv. "volné soutěže" politických stran. Ona "volná soutěž" totiž generuje t.zv. vítězství některé z politických stran v t.zv. svobodných volbách a je příčinou ovládnutí téměř všech demokratických mocí politickými stranami. Moci zákonodárné (poslanecká sněmovna), výkonné (vláda) a soudní (Ústavní soud), které mají být podle čl.2, odst.1 v rukou lidu, lépe řečeno občanů. Celý politický systém v ČR je postaven na ovládnutí všech demokratických mocí politickými stranami a jejich politiky a tomuto je podřízeno veškeré dění ve státě. Zejména zarážejícím faktem je skutečnost, že občané ČR nemají ve svých rukou naprosto žádný nástroj, pomocí něhož by mohli prosazovat svou většinovou, demokratickou vůli.Volby podle zásad poměrného zastoupení, kdy nejsou voleni přímo kandidáti, ale opět politické strany, které nemohou být zástupci občanů, tímto nástrojem nejsou a ani býti nemohou, protože ze své podstaty jsou výrazně menšinové, produkující    v  ž  d  y    vůli naprosté menšiny občanů a jejich vládu. To ovšem výrazně odporuje demokracii jako takové, která je postavena na vládě a moci většinové vůle občanů. Lidé v ČR jsou politiky bezostyšně obelháváni. Tito lidé však nejsou hloupí, prohlédají hru politických stran a jen z toho pramení nízká volební účast. Je to totiž jediný způsob obrany občanů proti zvůli politiků a    j  e  j  i  c  h    politických stran.

K. Nytra 30.5.2014 8:13

voliči nejsou tupí

Voliče třeba napřed přesvědčit že když budou někoho volit tak tak to k něčemu bude, zatím výběr mezi kandidáty byl jen mezi blbými a nebo úplně blbými, protože tam byli navrhování ve většině případů lidé co byli k ničemu, nanejvýše když už za nějaké zásluhy tak aby měli jak zaplatit své dluhy. Ono se něco podobného dělo i v ostatních zemích unie, takže se nemůžeme divit té spoustě nesmyslů co se na nás hrnou, začala docházet trpělivost i voličům z jiných zemí, volby jsou o možnosti výběru, proto je euro skeptické hnutí, není to zrovna to nejlepší ale když nic rozumného z Bruselu nechodí tak co mají voliči dělat? Takové volby jsou skutečně na nic a těžce to připomíná totalitní časy kdy nebylo rovněž na výběr, jen ta účast byla větší neboť to bylo více méně nařízeno, jak správně podotkl Zeman, hnát voliče k volbám i když to k ničemu není. Snad se to začíná pomalu měnit, měli by si v Bruselu uvědomit,  že jestli nepřestanou škodit, tak s tama vypadnou, už se tam ale dobře zakopali, na to jsou chytří dost.

M. Bezouška 30.5.2014 6:49

Re: Tupost voličů a tupost novinářů

upřímně, pane Vážný, myslel jste váš příspěvek opravdu vážně? Pokud ano, pak musím konstatovat, že o EU a organizaci jejího vládnutí nemáte ani potuchy. Evropský parlament má totiž, když to trochu, ale opravdu jen maličko, přeženu, přibližně stejnou funkci a pravomoci, jaké mívaly výroční plenární schůze ROH neblahé paměti. Rozdíl je jen v tom, že účastníci té parády dostali za účast, která bývala ovšem povinná,obvykle jen ohřátý párek s rohlíkem, zatímco europoslanci za to pobírají platy a další prebendy v celkové výši přesahující plat německé kancléřky.

J. Heincl 30.5.2014 6:20

Re: Tupost voličů a tupost novinářů

Já vím moc dobře, kde je Brusel i Štrasburk. Znám také dobře zákonodárný mechanismus EU - členské státy a absolutně s ním nesouhlasím. Já nechci mít český parlament nikde jinde než ve své vlasti. Volit jsem byl, a to Svobodné. Nadávat voličům ignorujícím škodlivou, v lepším případě neužitečnou instituci do tupců svědčí o úrovni pana Vážného.

K. Vážný 30.5.2014 4:31

Tupost voličů a tupost novinářů

a zřejmě i autora. Klíčový problém je, že si voliči vůbec neuvědomují, že 80% legislativy jde z Bruselu, a že TAM je náš parlament.

Proč? Ano, je to o něco složitější, než doma, ale volič často neví ani jak probíhá legislativní proces doma. On průměrný volič sotva ví, kde je Brusel a Štrasburk. A to souvisí s neprosto nepokrytím EU našimi novináři, a nejen EU ale i třeba Německa, jakožto největšího partnera. Klíčové jsou dvě věci: Jazyková neznalost a snaha česky ušetřit na nákladech děj se co děj.

Jenže země, které se nestarají o své zájmy v dějinách vždy spravoval někdo jiný - a říkalo se jim kolonie.

J. Vyhnalík 30.5.2014 0:59

Žádná povinná účast

Žádná povinná účast. Naopak, voliči by měli za volby platit. Komu nestojí jeho hlas za 100 Kč, ať nevolí.

T. Pansky 30.5.2014 0:36

Pan Hampl ma pravdu ... ale co nebylo receno: Co nam ...

... take nizka ucast volicu rika?  Volici EU nerozumi.  Ze jsou nevzdelani???  Politika ci instituce nesmi byt jen pro "vzdelane", musi byt pro vsechny.  Jenze oni i ti vzdelani EU nerozumi.  Cela ta EU masina je tak tezkopadna a prebyrokratizovana, ze naprosto ztraci sve puvodni poslani: z ekonomicky vyhodne spoluprace se nam prerozdila v socialistickeho Otesanka.  Co s tim?  Nechozeni k volbam nepomuze, bez jakekoliv opozice nam bude Otesanek jeste vice tloustnout.  K volbam chodit musime, abychom Otesankovo tloustnuti zpomalili, anebo budeme muset Otesanka zabit, pokud jeste muzeme.  Jinak nas proste EU Otesanek sezere ....   top0625top@live.com