Neviditelný pes

POLITIKA: Co není pro kavárnu

28.8.2015

Občas se objeví některý z výroků hlavy státu ve formě, kterou již před mnoha lety propagoval ministr kultury Kopecký. Ještě doznívaly jeho snahy v pojetí kultury Jandákem.

Kopeckému šlo především o to, aby vše bylo srozumitelné pro dělníka a rolníka, tedy pro pracujícího občana. Jako by ostatní nepracovali, což je nyní nepodstatné. Jde především o srozumitelná vyjádření obrazem, hudbou a slovem pro našeho prostého občana. Také bych mohl napsat pro prosťáčka, což je skoro totéž, ale…

Komunistům nešlo o povznesení člověka na vyšší úroveň, ale naopak o snížení všeho na úroveň toho nejubožejšího prosťáčka. Takovým se přece jen vládne pohodlněji.

A vida, ono to funguje opět. Slovník hlavy státu tomu nasvědčuje. Jistě mu rozumí každý, jen si myslím, že malá lekce etikety by hlavě státu slušela lépe. Beru sice v úvahu, že jsou jeho slova určena pro bulvár, kterým Blesk nepochybně je, přesto mi to připomíná posezení v putyce. Hrabal sice také býval hostem hospůdek, ale v jeho rétorice se to nijak neprojevilo.

Od hlavy státu bych očekával jakousi noblesu, což je asi zbytečné. Pokud používal bonmoty, chápal jsem je jako citace myšlenek někoho jiného, ale některé jeho vlastní myšlenky byly pro veřejnoprávní rozhlas neúnosné a dokonce rozhlasu hrozila pokuta za „nevhodná“ slova ve vysílání. Asi to bylo prognostikem naplánováno. Vždyť je přímo zrozen pro bulvár, jen nebylo jasné, jak toho docílit. Úředníci zapracovali jako užiteční idioti a cesta k Blesku byla volná. Pro hlavu státu to není příliš lichotivé, ale to jistě patří k jeho image. Pokus s pozváním Putina nevyšel, protože Putinovi špioni zjistili, jak se na něj připravujeme. S využitím zbytku demokratických svobod bychom ho vypískali a to si Rus s ambicemi Hitlera nemohl dovolit. Ani Zemanovo vyjádření k situaci na Ukrajině, které bylo v rozporu s postojem Parlamentu ČR a vlády ČR, mu ve světě na vážnosti nepřidalo.

Proto pojede Zeman do Číny, kde se jistě setká i s Putinem. Tam si ještě může připadat důležitý, i když netuší, že ho tam mají jen za šaška, kterého berou jako užitečného idiota. Vědí, že bez souhlasu vlády ČR jsou jeho sliby a prohlášení jen pouhými plky. Ale pro místní tisk to stačí. Ani Rus nebo Číňan nemá rád zrádce, kterým se v jejich očích Zeman stává…

Máme prezidenta, který se chová jako rozmazlený frocek. Aby si užil svého úřadu, udělal si z něj svou hračku. Nerespektuje zahraniční politiku vlády, jmenuje profesory tak, že je vlastně urážkou být jím jmenován. Jeho „parádním“ číslem byla návštěva korunovačních klenotů po návštěvě ruské ambasády. Dal přednost oslavě vlastních narozenin před pozváním k uctění sv. Václava ve Staré Boleslavi, které se koná každoročně jako národní slavnost. Nikde jsem nenašel jeho omluvu za trapnou záležitost s Peroutkovým článkem.

Prvním zklamání z jeho zvolení, kterého docílil podvodnými pomluvami protikandidáta, bylo zapírání chystaného puče se spiklenci v Lánech proti šéfovi ČSSD, které bylo první z mnoha prezidentských trapností. Další je odkládaná bezpečnostní prověrka kancléře, který účelově lže za prezidentovy podpory. Je toho dál dost, ale je zbytečné se tím zabývat. Je škoda, že si nelze vážit hlavy státu. Je to stejné jako za totáče. Nikdo se v zahraničí „nechlubí“, že je hrdý Čech.

Více názorů najdete na www.rottpanorama.cz

Převzato z Rottenberg.blog.idnes.cz se souhlasem autorazpět na článek