POLITIKA: Co nám škodí?
Svazování práv normálních občanů
Začalo to docela nevinně. Sváděli jsme na Brusel vše, co nám bylo odpíráno. Pomazánkové máslo, rum, kategorizování velikostí banánů, okurek a já nevím co ještě.
Pomazánkové máslo je nyní jen Pomazánkové (třeba) z Chocně, rum je Tuzemák a ve sklenici okurky jedné velikosti také bereme.
Naši zákonodárci začali „chránit“ školáky před nebezpečím sladkostí, při čemž si nevšimli, že tím zodpovědným za zdraví dítěte je rodič. Divím se, že nezakázali prodej sladkostí v okruhu jednoho kilometru od školy. Dnes vyjdou děti do školy o kapánek dřív a koupí si svou svačinku cestou, tedy pokud jim ji maminka nepřipraví doma. Již ale nikomu nevadí, že prvňáci mají třeba k obědu bramborovou kaši s kosteleckou klobásou či jinou uzeninou.
Když jsem u těch školáků, často se řeší „problém“ individuální výuky, kdy je povinná školní docházka pro děti na samotách takřka nedostupná. Kolika úskalími prochází rodič, který považuje za optimální vzdělávat své dítě sám. To si na něm zgustnou všichni dostupní úředníci.
Bezva fór jsou povinné maturity z matematiky. Jako by byly školy, jejich ředitelé a kantoři nesvéprávní. Budeš maturovat z matematiky po dobrém nebo po zlém. Jak jsme byli nevzdělaní, dokud nám nevládli tito mudrci. Komenský se jistě v Naardenu obrací v hrobě, co vše se dá na školy ještě vymyslet.
Nebo povinný rok před nástupem do školy v mateřince. Ne vždy je zákon realizovatelný. Dostupnost předškolních zařízení není stoprocentní. Buď je školka plná, nebo příliš vzdálená na každodenní docházku. Tu je každá rada dobrá. Dřív jsme se mohli vymlouvat, že chybí prováděcí předpis, ale dnes bych to nazval špatným přehledem o předškolních zařízeních, resp. o jejich rozmístění v regionech.
Za perlu ovšem považuji nařízení, kdo smí a nesmí mít otevírací dobu podle svého uvážení, což je čítankový příklad šikany, které jsme kdysi říkali buzerace.
Také již vím, kde se smí a nesmí kouřit. Jak daleko od zastávky MHD. Je mi líto kuřáků, kteří svými cigaretami, vlastně spotřební daní, živí ty darmošlapy ve Sněmovně. Já naštěstí od roku 1983 nekouřím, ale jen proto, že jsme se jako celá rodina tak rozhodli. Nikoliv zákon, ale my jsme se rozhodli.
Co tomu říkají lékaři? Nic, jsou rádi, že mají od zákonodárců zaručené platy, na které de facto nemocnice nemají prostředky.
Také mi vadí zákonem (legislativně, jak se nyní říká) špatně ošetřené podnikání podvodníků. Třeba cestovka, která si nechá zaplatit draze dovolenou, kde na místě není nic zajištěno, tedy např. není zaplaceno ubytování nebo cesta letadlem zpět. Klient sice službu reklamuje, i soudní proces vyhraje, ale není, kdo by vrátil peníze, protože agentura zanikla a nebyla ani pojištěná. Cestovka sice již neexistuje, ale titíž aktéři si klidně založí novou, kde opět vesele okrádají dál.
Ale bude jistě líp. Sobotka slibuje, že jako mávnutím proutku zvýší i důchody, zaplatí zdravotníky a sníží daně těm drobným živnostníkům, kteří přežili nástup EET. Zaplatí to ti, kteří vydělají víc, takzvanou komunistickou progresivní daní. Bude prostě rozdávat všem, kteří uvěří a budou ho, resp. ČSSD volit. Pak to vyšumí, jako Bohumínská výzva. Sobotka si je jistý vítězstvím, což mi připomíná Paroubka, takže, milý voliči, přemýšlej a nezapomínej (promiň, že Ti tykám).
Ještě malá vzpomínka na Železnou lady, která říkala, že problémem socialistů je, když jim dojdou peníze – peníze těch druhých.
Socialismus na nás již zkoušeli a jen líní a zvyklí za kus žvance poslouchat mohou souhlasit se slibovaným Sobotkovým rájem.
Sobotka jistě nezůstane osamocen. I jiné strany a uskupení budou slibovat, takže bude z čeho vybírat.
Ještě je čas, ale uteče to jako voda a volby jsou tu coby dup.