8.12.2019 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

POLITIKA: Co je větší urážkou voličů

Tenhle trapas trvá už osmý měsíc. Voliči mají pozapomenout na výsledky voleb a nabýt dojmu, že převrácení volebního výsledku na hlavu je vlastně chvályhodný a konstruktivní skutek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kotas 27.6.2018 9:48

Re: Jak to tak vypadá, tak největší urážkou voliče,

Ten d ́Hondt, moc velkej bonus vítězi nepřináší.

A. Alda 27.6.2018 9:43

Vidím to úplně stejně.

ANO mohlo směřovat doprava, ale kvůli blbosti "pravicových" politiků bude směřovat doleva.

A. Alda 27.6.2018 9:41

Ano, pane.

ČSSD se již měla pomalu uhnízďovat ve smeťáku dějin, ale Zeman s Babišem se ji snaží zachránit a dál vyžírkům naději, že budou-li podporovat skoro mrtvou ČSSD, ke korytu nebo aspoň k lizu se dostanou.

P. Lenc 27.6.2018 9:39

Re: Víte, nejférovější by bylo

Jistě pane Nováku, taková ODS si vybrala variantu nebýt pro Babiše hajzlpapír, tak jako se to stane socanům.Já vím, pro nejen vás těžko pochopitelné.

V. Novák 27.6.2018 9:33

Re: Víte, nejférovější by bylo

O žádné programy a ideje nejde. ANO je středové hnutí, které spojením s ČSSD a opřením se o komunisty bude muset uhnout doleva. Kdyby si dohodlo koalici s ODS, muselo by uhnout doprava.

ODS i ostatní strany si vybraly...

V. Novák 27.6.2018 9:30

Re: Chybí mi B

Fiala byl pozván na jednání, stejně jako byli pozváni všichni předsedové stran v pořadí podle výsledku voleb, tedy Fiala jako první.

Už cestou tam jednání o koalici jednoznačně a před novináři odmítl. Co se dělo na vlastním setkání, to nevíme, ale Fiala s Udženijou se při odchodu chlubili, že své slovo dodrželi. Takže odmítli už předem a na tom setrvali.

Z. Rychlý 27.6.2018 9:26

Re: Víte, nejférovější by bylo

Ono je to těžké pro stranu, která se prohlašuje za stranu pravice paktovat se s hnutím, které volí voliči se socanským a komančovským smýšlením. Vám evidentně programy a ideje nic neříkají. A na handl jsou tu jiní, jen se tomu teď nesmí říkat trafiky, jako se to stalo třem poslancům ODS.

V. Novák 27.6.2018 9:25

Re: Jak to tak vypadá, tak největší urážkou voliče,

Blábolíte.

Klaus prosazoval většinový systém, který rozhodně negeneruje 9 stran v Parlamentu. To poměrný systém může do Sněmovny pustit až 20 stran, každou po 5%. No a co? Je-li to vůle voličů, tak ať tam jsou.

Klausovi většinový systém zatrhl Ústavní soud, tak prosadil aspoň většinové prvky ve volbách do Sněmovny, tedy d'Hondtovu metodu, která zvýhodňuje vítěze voleb a bere slabingerům na konci. Já jsem sice pro nemodifikovaná poměný systém, ale d'Hondt vede ke stabilnějším vládám. Pokud politici chtějí...

Opoziční smlouva byla běžná dohoda o toleranci menšinové vlády, jakých byly v Evropě od války desítky. V demokracii se to stává.

Nechcete s podívat, co máte na horní části těla? Nebo aspoň přičichnout?

Z. Rychlý 27.6.2018 9:21

Re:

To má od Hayeka. Řekl mu to na poslední seanci.

J. Chaloupka 27.6.2018 9:19

Divíte se? Vždyť ten Fiala se celý život živí žva.....

pardon mluvením, tak jaká pak práce. Moc by nás překvapil jeho obličej, kdyby Babiš řekl, že nedokázal sestavit vládu a proto celé jeho hnutí odchází do opozice. To by byl pohled jak se říká pro bohy.

Z. Rychlý 27.6.2018 9:18

Re: Chybí mi B

Co konkrétně Fiala odmítl? K vytvoření koalice s Babišem by musel dostat otevřenou nabídku. Ta se pokud vím neobjevila. Takže co odmítl?

K volebnímu systému. Žádný není ideální a kromě (naštěstí fiktivního) systému, kdy vítěz voleb bere všechno a nemusí se ptát parlamentu na souhlas, jiný systém neexistuje. Všechny skutečné mohou za určitých poměrů vygenerovat patovou situaci.

Početně sice vyhrál Babiš, ale s nízkým koaličním potenciálem, což je ten hlavní problém. I britský volební systém vygeneroval situaci, kdy se vítěz musel spojit s jakýmsi trpaslíkem. Změna volebního systému nic nezaručí. A voliče vyměnit nelze.

V. Loula 27.6.2018 9:17

Víte, nejférovější by bylo

sestavit vládu ze stran, které měly nejlepší volební výsledek, a křesla ve vládě rozdělit podle poměru hlasů získaných tou kterou stranou. čili vládu s premierem z ANO, a další stranou ODS, a křesla rozdělit v poměru 3:1 až 2:1 ve prospěch ANO. Bohužel ODS již před volbami tuto cestu odmítla.

V. Novák 27.6.2018 9:17

Re: Chybí mi B

Fiala to ovšem ani nezkusil, asi dle vzoru "stojí, stojí, kdyby seděl, stejně by nepustil!".

Takže se do opozice odebral i s celou stranou vlastním rozhodnutím.

F. Navrátil 27.6.2018 9:17

Jiná optika

Patrně nejrozumnější by byl stav, kdy by prezident jmenoval vládu a ta nemusela žádat parlament o důvěru. Vládě by však bylo možno vyslovit nedůvěru sněmovní většinou 101 poslanců. Tím by mohl omezit stav, kdy pětiprocentní pijavice vydírají vítěze voleb a zamlžují odpovědnost za práci vlády.

V. Novák 27.6.2018 9:15

Re: Chybí mi B

Babiš samozřejmě vyjednával. S těmi, kteří předem vyjednávání nevyloučili - ostatně i s těmi to zkusil, ale vyjednávat se dá jen s tím, kdo vyjednávat chce.

Babiš vyjednával.

A vyjednal.

M. Prokop 27.6.2018 9:14

Re:

To ne. Fiala odmítl konkrétně (obviněného) Bureše, s ANO bez něj by jednal.

M. Prokop 27.6.2018 9:13

Re: Chybí mi B

Lituji, mýlíte se.

Ve spolku s Burešem by Fiala neprosadil nic z programu ODS a tím by urazil své voliče.

V. Novák 27.6.2018 9:11

Vláda vzniká na základě výsledku svobodných a pluralitních

voleb. Na základě rozhodnutí voličů.

Žádná urážka voličů se tedy nekoná.

Urážkou voličů by bylo neustálé opakování voleb, až se "ti pitomí voliči vzpamatují a budou volit jak jim Moudré Elity nalajnovaly".

M. Prokop 27.6.2018 9:11

" ... že demokracie je jenom jedna. Ta bez přívlastků."

Ano.

A pokud neberu v úvahu politickou terminologii USA, tak i liberálové jsou jen jediní, ti bez přívlastků (dnes už si raději říkají libertariáni). Ti přívlastkoví, to jsou různé odstíny socanů, kradoucích označení liberálové.

J. Jelínek 27.6.2018 9:10

Re: CHRA STINA JAKO VŽDY ZA 1* !!!

Já bych dal čtyři mínus až pět. Možná bych to ani neklasifikova, ale hodil mu takovou slohovku na hlavu.

P. Götze 27.6.2018 9:09

nerikate pravdu. fiala neodmitl babise, ale cele hnuti ANO. a to je rozdil.

V. Novák 27.6.2018 9:08

Re: Chybí mi B

Pan Fiala kromě antibabiše taky sliboval nějaký volební program.

Pokud mu antibabiš převáží zbytek volebního programu, tak ten program asi za moc nestál a je jen správné, že Fiala s celou ODS skončí v opozici, odkud bude moct jedině házet vládě klacky pod nohy. Nepříliš účinně.

P. Götze 27.6.2018 9:08

jak to vite?

K. Janyška 27.6.2018 8:56

Urážkou nebo šumafukem 82 % voličů je Babiš.

To je skutečně velké číslo... Dzp.

J. Vobr 27.6.2018 8:54

CHRA STINA JAKO VŽDY ZA 1* !!!

!!!

M. Těhanová 27.6.2018 8:45

Re: Jak to tak vypadá, tak největší urážkou voliče,

Zkuste se o tom dozvědět něco víc. Jaký je rozdíl mezi opoziční smlouvou a velkýma koalicema jinde ve světě. nebo menšinové vlády s podporou opozice. Nic o tom nevíte a melete pořád dokola - vy a vám podobní. Je potřeba hledat řešení a ne se pořád vracet k něčemu, co už se stejně nedá změnit. Byli na to dva - Klaus a Zeman. První je zatracen, druhý oslavován. Jak tomuhle rozumíte?

E. Pawlica 27.6.2018 8:35

Re: Jak to tak vypadá, tak největší urážkou voliče,

Ano. Tak to pan profesor Klaus v devadesátých letech chtěl, tak to prosadil.

A takové jsou tudíž výsledky. Výsledky nejen mizerného volebního systému či vybrané d ́Hondtovy metody sčítání hlasů a přidělování mandátů, nýbrž i mimořádného politického zmetka, nazvaného Opoziční smlouva.

Co bychom ale chtěli, když čeeský volič si nechá na horní část těla, která by měla obsahovat být mozek, klidně nakadit.

M. Klas 27.6.2018 8:34

Re: Chybí mi B

Naprostý souhlas. Navíc, kdyby Babiš chtěl, ANO už mohlo dávno vládu mít. Měli vyjednávat, ale to pan manažer a majitel neumí.

L. Tušl 27.6.2018 8:30

Re: Chybí mi B

Ale Fiala před volbami slíbil, že s Babišem do vlády nepůjde. Kdyby do toho teď šel, tak by zradil své voliče a ti by mu to při dalších volbách spočítali. A ti, co ho teď vyzývají ke vstupu do vlády, mu stejně hlas nedají, jejich favority jsou jiní.

J. Kočí 27.6.2018 7:39

Chybí mi B

S článkem jakž takž souhlasím, ale chybí mi nějaké konstruktivní stanovisko.

Jestliže voliči řekli, že nejvíc chtějí Babiše, tak je to v pořádku. Druhého, kterého nejvíc chtěli je Fiala. Ten to odmítl. Je to urážka voličů nebo ne? Podle mě ano a pořádná. Už na podzim jsme mohli mít většinovou vládu. Místo toho máme slepenec viz článek. A to jen proto, že Fiala se bojí odpovědnosti a předpokládá, že "dobrá práce v opozici" se mu vyplatí.

Taky souhlasím s názorem, že volební systém je špatný a generuje trpaslíky (Fiala, Hamáček a další jejichž jména prostě neudržím, proč taky)