28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Čínští léčitelé ostudou českého zdravotnictví?

Parlament otevřel cestu, aby se tradiční čínská medicína hradila z českého zdravotního pojištění. Učinil tak hlasy především poslanců a senátorů za hnutí ANO, za sociální i občanskou demokracii, TOP 09 a komunistickou stranu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 15.6.2017 18:48

Vzhledem k faktu,

že v ČR je dost lidí co věří čínské medicíně a třeba homeopatii přičemž povinně platí zdravotní "pojištění" nevidím důvod, proč by i jejich preferovaná léčebná metoda neměla být hrazena z tohoto pojištění. Nebo alternativně zrušmě povinnost být zdravotně pojištěn, ať se každý pojistí soukromě.

M. Gavlák 15.6.2017 19:28

Re: Vzhledem k faktu,

Neměla. To, co nemá ověřitelné výsledky, nemá odčerpávat z pojištění nic. Dnes je to samá sbírka na draze léčitelné vážné nemoci a na tyhle pitomosti se mají odčerpat další peníze? To je prostě blbost...

O. Uživatel 16.6.2017 21:24

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 15.6.2017 19:53

Re: Vzhledem k faktu,

O čínské tradiční medicíně vím kulové, ale o homeopatických přípravcích vím, že NIKDY nebyly testovány na účinnost jako klasické léky. Když už se někdo chce léčit destilovanou vodou, koupí ji nesrovnatelně levněji u každé benzínové pumpy.

R. Langer 15.6.2017 21:03

Re: Vzhledem k faktu,

Byly testovány. Byl o tom krásný dvoudílný dokument na BBC, ale dnes už se jaksi nedá dohledat. Testování prováděl s lékařským týmem ten bývalý kouzelník, co odhaluje "nadpřirozené" jevy. Zúčastnili se dva podniky, a jeden myslím na poslední chvíli odstoupil. Homeopatika kupodivu fungovala (zkoušely alergiky), ovšem pouze do doby, pokud neprohodily názvy zkumavek. Pak fungovala i čistá voda. Ano, výborně se v tom testu prokázal placebo efekt. ;-)

O. Kratky 15.6.2017 14:58

Text sporných paragrafů?

1. léčitelství v českém zdravotnictví - pokusil jsem se najít s pomocí strýčka Googlovic text novely zákona a tím i zmiňovaný přílepek. Jste-li někdo šikovnější napište odkaz, jinak se bavíme nad něčím "jedna babka povídala".

2. Metody léčení, terapie nezaložené na "vědeckých důkazech"

a) je známo, že některé farma firmy si výsledky a důkazy objednávaly (skandály lze dohledat). b) Znáte důvody, proč by měly farma firmy pouštět do výnosného obchodu se zdravím jiného hráče (stačí pro ně konkurence generik)? c) Mám osobní zkušenost, že jsou metody, způsoby, jak člověku pomoci se zlepšením jeho zdraví, které se nedají při SOUČASNÉ ÚROVNI POZNÁNÍ vysvětlit. Proč je tedy zavrhovat a čekat možná 300 let, možná na věky a nepomáhat?

Mimochodem, kde je v Hippokratově přísaze zmínka, že lekař musí používat pouze tzv.západní medicínu???

Č. Berka 15.6.2017 19:48

Text sporných paragrafů? § 21e

Odborná způsobilost k výkonu povolání specialisty tradiční čínské medicíny

(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání specialisty tradiční čínské medicíny se získává absolvováním

a) nejméně pětiletého studia v akreditovaném magisterském studijním oboru tradiční čínská medicína, nebo

b) nejméně pětiletého studia v akreditovaném magisterském studijním oboru tradiční čínská medicína a základy všeobecného lékařství.

(6) Za výkon povolání specialisty tradiční čínské medicíny se považuje činnost v rámci preventivní, diagnostické, léčebně rehabilitační nebo léčebné péče.“.

Č. Berka 15.6.2017 19:50

Text sporných paragrafů?: § 21d

(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání terapeuta tradiční čínské medicíny se získává

a) absolvováním nejméně tříletého studia v akreditovaném bakalářském studijním oboru tradiční čínská medicína,

b) získáním odborné způsobilosti k výkonu povolání všeobecné sestry, ergoterapeuta, nutričního terapeuta nebo farmaceutického asistenta a absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu tradiční čínská medicína, nebo

c) získáním odborné a specializované způsobilosti k výkonu povolání fyzioterapeuta a absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu tradiční čínská medicína.

(5) Za výkon povolání terapeuta tradiční čínské medicíny se považuje činnost v rámci preventivní, diagnostické nebo léčebně rehabilitační péče. Dále může terapeut tradiční čínské medicíny vykonávat činnosti v rámci léčebné péče pod odborným dohledem lékaře se specializovanou způsobilostí nebo specialisty TČM

J. Jurax 15.6.2017 19:56

Re: Text sporných paragrafů?: § 21d

Hezké - jenom aby ta akreditovaná učiliště nebyla jak kdysi plzeňská práva ...

O. Kratky 15.6.2017 20:01

Re: Text sporných paragrafů?: § 21d

To je dobré řešení (jistě ne optimální...), bude-li vhodně a korektně nastaveno vzdělávání - ubyde opravdových šarlatánů a břídilů.

Kde je jsou ta "otevřená vrátka" k potenciální platbě ze "zdravotního pojištění"? BTW: Dnes je většina fyzioterapeutů mimo tento systém zdravotních pojišťoven a ti dobří jsou přetíženi... a také již dnes mnozí nemocní platí u terapeutů TČM velké částky také a často neví nic o jejich kvalitě.

Je dobře nebo špatně, že je snaha "oddělit zrno TČM od plev TČM"?

Č. Berka 15.6.2017 20:22

JE JEDNO, DO KTERÉHO BODU SE PÍCHNE

jenže co je zrno a co plevy?Lékařka Ludmila Bendová, která se tradiční čínské medicíně věnuje 25 let:

... Teoretická znalost však musí být podložena klinickou zkušeností a praktickými dovednostmi, aby byla léčba účinná. TCM se tedy netýká jen bylin nebo akupunktury, ale i cvičení čchikung nebo tchajti-čchuan a dalších, masáží tchuejná a obecné životosprávy (yangshengfa),protože starověcí lékaři NEMOHLI ŘEŠIT VÁŽNÉ PORUCHY ...Ve studiích GERAC a ART, kterých se v Německu zúčastnilo 1500 lékařů (jejichž vzdělání bylo značně nesourodé), bylo ošetření akupunkturou dvakrát účinnější než jakýkoli postup západní medicíny. Problém byl v tom, že se neprokázal statistický rozdíl mezi takzvanou falešnou (sham acupuncture) a skutečnou akupunkturou kromě migrén a bolestí kolene, ale i tam nebyl rozdíl natolik markantní, byť statisticky významný...

R. Langer 15.6.2017 21:18

Re: Text sporných paragrafů?: § 21d

Ad 1) - předpokládám studiem v Číně, to bych pokládal za akreditované prostředí... ;-)

Č. Berka 15.6.2017 19:59

Hippokratova přísaha se už nepoužívá

Hippokratova přísaha se nepoužívá, protože je v ní třeba zákaz operování!Text lékařské přísahy:Slíbíte tedy: Především: že si budete vědomi poslání vzdělání a vědy pro společnost, že budete stále usilovat o společenský pokrok a šťastnou budoucnost lidstva, že své vědomosti a svou činnost zaměříte ku prospěchu všech lidí a své povinnosti budete konat řádně a svědomitě, že budete stále prohlubovat vědecké poznání, ke kterému tato věda došla, a v něm budete dále pokračovat. Dále: že budete podle svých možností a svého nejlepšího svědomí řídit život zdravých i nemocných vždy jen k jejich prospěchu, že zachováte svůj život a své lékařské umění čisté a bez jakéhokoli provinění a že budete mít na zřeteli jen dobro člověka, že to, co uvidíte nebo uslyšíte při provádění svého povolání nebo vůbec v životě lidí, co by nemělo být zveřejněno, zachováte v tajnosti. ... Doktorandi: “Slibuji.“

O. Kratky 15.6.2017 20:07

Re: Hippokratova přísaha se už nepoužívá

OK, dobré. Jak tedy sloučit myšlenky, cituji: "budete stále prohlubovat vědecké poznání, ke kterému tato věda došla, a v něm budete dále pokračovat"

a zároveň, cituji:

"budete podle svých možností a svého nejlepšího svědomí řídit život zdravých i nemocných vždy jen k jejich prospěchu".

Můj názor: jestliže lekař ví a zná TČM, měl by ji ku prospěchu pacienta použít...

Č. Berka 15.6.2017 20:05

Re: Text sporných paragrafů?

http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=7&ct=880&ct1=0&v=PZ&pn=3&pt=1

http://www.osetrovatelstvi.info/41-ano-kredity-uz-ne/

O. Kratky 15.6.2017 20:12

Re: Text sporných paragrafů?

Pouze text PSP bez změn v Senátu

http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=7&ct=880&ct1=0&v=PZ&pn=3&pt=1

Zde pouze názory a stanoviska

http://www.osetrovatelstvi.info/41-ano-kredity-uz-ne/

Č. Berka 15.6.2017 20:38

Re: Text sporných paragrafů?

Ten text tisku 880 se v Senátu neměnil- co se týká čínské medicíny, přibyly jen ty §21d a §21e v zákoně 96/2004 ( novelizci) o vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků. Představa, že se bude na nějaké vysoké škole u nás učit, že za potíže pacienta může ucpaná čakra/meridián a při vytahování akupunkturní jehly ( která je v Číně daleko tlustší, než u nás) si musíte dávat pozor, aby na vás nepřeskočila špatná energie a proto je dobré zapálit vonné tyčinky, modlit se, vizualizovat nebo mít alespoň BÍLÝ PLÁŠŤ... no, nevim...nějaká škola v Bradavicích?

Č. Berka 15.6.2017 14:01

alespoň nosit bílý plášť

Jehly vytahujeme v opačném pořadí, než ve kterém jsme je vpichovali.

Na závěr je nutné vzít v úvahu, že tento postup s sebou přináší určitá rizika,neboť existuje možnost, že odcházející parazitická energie může vstoupit do nás nebo do někoho jiného. Proto je velmi důležité, aby naše vlastní ochranná

čchi byla dostatečně silná, abychom byli v dobré fyzické i duševní pohodě. Na tento typ terapie je nutné si vyhradit dostatečný časový prostor a nevěnovat se současně více klientům. Je vhodné se chránit pálením vonných tyčinek,

vizualizacemi, zaříkáváním, modlitbou či talismany a u méně spirituálně zaměřených terapeutů se doporučuje alespoň nosit bílý plášť. Viz: Vnitřní a vnější draci Napsala: RNDr. Lenka Romanová, časopis komory tradiční čínské medicíny 2015/2

Č. Berka 15.6.2017 13:56

zkušenosti z Číny

Diagnostický rozhovor, jak ho známe a děláme my,jsem v praxi neviděla. Pouze doptávání se na problém a hlavní atributy,jako je plnost a prázdnota. Vzhledem k diagnózám to je celkem pochopitelné. Nejčastějším případem je jednoznačně paréza lícního nervu, potom bolesti zad, spondylitida,bolesti kolene. Občas si lékař sáhne na pulz nebo se podívá na jazyk. Pacienti chodí každý den a dostávají akupunkturu. Po akupunktuře následuje baňka nebo moxa a téměř vždy také masáž tuina. Na tuinu tu jsou samozřejmě asistenti anebo studenti, kterých je kolem ordinujícího lékaře hned několik.

Ráz každé ordinace určuje ordinující lékař, takže každá

místnost je jiná. První den jsme byli v nejpochmurnější

místnosti u lékařky preferující moxování. Stěny bylyzahnědlé všudypřítomným pelyňkovým dýmem a vzduch téměř nedýchatelný. Druhý den jsme obdivovali lékařku specializující se na děti a dětskou tuinu. Třetí lékař dělal především elektroakupunkturu.Čtvrtý byl pro všechny největší podivín. Pacienti u nějstrávili půl dne, protože jehel napichoval jen málo, zatovšak na dlouhou dobu, a potom ještě hodinu baňkoval.Místo baněk tahal z velkého lavoru zavařovačky od

okurek.

J. Ráž 15.6.2017 12:02

Otázkou, a to zásadní, je

Zda se za vědecký důkaz prospěšnosti dá považovat metoda, která má staletími ověřený pozitivní dopad na lidské zdraví, i když ji alopatická medicína primárně založená na úzkém propojení s farmakologickými koncerny považuje za vědecky neprokázanou.

Každému soudnému je jasné, že věda by jenom plýtvala kapacitami a finančními prostředky, aby dokazovala něco, co je praktickými dopady na lidské zdraví prokázáno a žádná firma by výzkum neplatila, když by na jeho konci nebyl chemický léčivý přípravek. No a proto mnoho účinných metod je zařazeno mezi vědecky neprokázané.

Jak dlouho trvalo, než oficiální věda vzala na milost, byť jen zatím omezeně, že THC má pozitivní vliv na průběh mnoha nemocí, některé může dostat do stavu dlouhodobé remise,kdy pacient její příznaky vůbec nepociťuje, a můžeme sledovat jak se oficiální farmakologie a lékařská lobby snaží zabránit, aby si nemocní mohli pěstovat léčebné konopí sami. Znám porodníka, který po odchodu do důchodu se přiznal, že pomocí metod čínské medicíny (jehličky) snížil počet porodů císařským řezem a jaký měl strach, že na to přijdou inkvizitoři z Lékařské komory a z komory ho vyloučí. O problémech lékařů zabývajících se zcela nevědeckou "celostní medicínou", která má taky původ ve východní filozofii přístupu k nemocím, by mohl vyprávět MUDr Hvížďala, o jehož úspěších v léčení mnoha nemocí prohlášených jeho alopatickými kolegy za neléčitelné, může pochybovat jen fanatik typu MUDr Koubka.

Č. Berka 15.6.2017 12:48

Re: Otázkou, a to zásadní, je

Můžete prosím uvést příklad neléčitelné nemoci, kterou vyléčil ten Dr. Hvížďala? To jste si přečetl na ona.dnes.cz nebo na Vitalii?

P. Juránek 15.6.2017 14:00

Re: Otázkou, a to zásadní, je

Pane Ráži,

obávám se, že píšete a nevíte co. Přesný opak je pravdou.

Tzv Tradiční čínská medicína TCM prý (ani já to nevím) není vůbec tradiční, nýbrž zcela moderní nouzová náhražka za situace absolutní nedostupnosti odborné lékařské péče. Co vím jistě, tak účinnost TCM nikdy nikdo nedokázal - protože se o to nikdo nepokoušel. I podvodníci jsou totiž inteligentní, takže vědí že nemají žádnou šanci dokázat účinnost TCM, kterou nepoužívají ani číňané, pokud mají možnost se léčit jinak. Západní medicína je totiž založena na důkazech účinnosti léků a procedur. Tyto důkazy jsou zcela standardní, reprodukovatelné o ověřitelné postupy. Takže jen fanatik věří nedokázanému, lezdí do Lurd, užívá homeopatika a holduje TCM. Důvod pro to je jasný: "I ty největší problémy mají ve skutečnosti zcela jasné, selským rozumem zcela pochopitelné nesprávné řešení. Tomu dají primitivové vždy přednost před nějakým přemýšlením!"

R. Woloszczuk 15.6.2017 14:28

Hlava XXII.

Klasická Hlava XXII.

Představitelé západní medicíny (ČLK) uznají jen důkazy, ověřené postupy západní medicíny. Současně však lékaři, který se zabývá jinou než mainstreemovou medicínou hrozí vyloučení z ČLK.

Podobně pacient si může svobodně zvolit, že se nechá léčit alternativně, ale kdokoli by jej takto léčil může skončit naprosto nesvobodně za mřížemi...

V. Pavelka 15.6.2017 14:56

Re: Hlava XXII.

Boha jeho ! Starej, Teofrastus Bombastus Fon Hohnhaem se obrací v Hrobě , co dělají s pracně vybudovanou stletím ověřovánou vědou ,tihle věřící idioti!

J. Ráž 15.6.2017 18:50

Re: Otázkou, a to zásadní, je

Není tak daleká doba, kdy bylo naprosto přesvědčivým vědeckým důkazem, že slunce vystupuje na východě a zapadá na západě pro to, že slunce obíhá kolem země. A kdo by zcela vážně ještě před několika málo desítkami let tvrdil, že věří s naprostou jistotou existenci Higgsova bosonu,byl by terčem stejného posměchu jako je dnes každý, kdo věří v účinnost homeopatie.

Ale k věci:

V žádném případě nesnižuji nezpochybnitelnou účinnost léčebných metod alopatické medicíny a vědecký pokrok v medicině, neb nejsem hlupák a bez víry v moderní medicínu bych jako onkologický pacient nebyl na živu, ale nesmírně se mi příčí dogmatické lpění na jedné pravdě u obhájců "jedině správných léčebných metod" jednoho, či druhého systému místo vzájemného zcela neproduktivního napadání se hledaly průniky v tom, co se osvědčilo na východě i na západě.

R. Langer 15.6.2017 21:27

Re: Otázkou, a to zásadní, je

Však tady máme jedince, kteří tvrdí, že každá teorie je platná, pokud není prokázána její nepravdivost. :-D

V. Pavelka 15.6.2017 14:04

No

A Čínská věrchuška dává přednost evropské medicíně.

M. Gavlák 15.6.2017 19:30

Re: Otázkou, a to zásadní, je

Staletími??? Zjistěte si aspoň občas, o co jde. S "tradiční" čínskou medicínou přišli za Maa...

P. Han 15.6.2017 20:57

Re: Otázkou, a to zásadní, je

Základní dílo pochází někdy z 2. století př. n. l., to byl Mao ještě úplně malinkej...

B. Rameš 15.6.2017 11:55

A tak hlavně

že pan Ludvík prosadil nekuřácký zákon. Cpát do sebe nějaký čínský sajrajt je určitě zdraví prospěšné neméně než aktivace Čchi. Zejména uvážíme-li, že průměrná délka života v Číně je 75,8 roku, zatímco v ČR před zavedením tradičních čínských metod 78,3 (údaj z roku 2014). Sponzorské dary pro rodnou stranu se taky hodí a možná přijde i panda...