Neviditelný pes

POLITIKA: Chraňme český venkov

20.6.2017

Před časem jsem psal, že není snad většího důkazu o naprosto zrůdném uvažování současné vlády než likvidace našeho venkova.

Vláda se chová přesně podle známého Reaganova výroku: „Když něco funguje, zdaň to. Když se to ještě hýbe, zreguluj to. A když se to hýbat přestane, dotuj to.“ President Reagan to ovšem myslel jako varování, ne jako návod.

U nás Babiš napřed malé obchody a živnostníky „zrušil“ pomocí EET a Jurečka pomocí dotací vyrobí obchody nové „dotované“.

Že to není rozdíl?

Ale je. Už nepůjde o soukromou iniciativu aktivního nezávislého občana, ale o „státního“ zaměstnance fungujícího díky dotaci. O jeho aktivitě, snaze a nezávislosti není třeba mít iluze. A ČSSD se zbaví „parazitů“, protože z nich budou „poslušní zaměstnanci“.

Na tohle povídání jsem dostal hezkou odpověď z jedné nejmenované vesnice: „Tak nad tímhle jsem se zasmála. Obchod se zrušil kvůli EET a mobil funguje jen podle počasí. Pošta není. Tak co nám ještě naše vláda nabídne?“

Neuplynul ani týden, a vláda „nabídla“ venkovu další „zhoršovák“. V debatě o nedostatku vody vypustil ministr Brabec (ANO) tuto velice varující větu:

„Tady si spousta lidí myslí, že má svoji studnu, ale to není jejich voda, ale voda státu.“

Prostě „zelená divize Agrofertu“ přišla na další nápad, jak obyvatele malých sídel „podusit“.

To jsou totiž ti, kteří studny vybudované a udržované za své vlastní prostředky mají a udržují, protože jiný zdroj vody prostě nemají.

A nejde o málo občanů: podle údajů MVČR ke dni 1. ledna 2012 z celkového počtu 6245 obcí v České republice mělo 4867 obcí méně než 1000 obyvatel, z toho 3522 méně než 500.

A tam se nachází i většina z těch odhadovaných 750 000 studní.

Ten počet se zdá jistě vysoký, ale pohled do statistik nám řekně něco jiného. Tyto studny představují cca 6 % celkového odběru vod v ČR.

Proč se tedy „zelená divize“ Agrofertu chystá soustředit na 6 % problému, a to ještě formou sankce? Proč chce občanům malých sídel dále omezit jejich možnosti a zdražit jim život? Proč neřeší především „velkoodběratele“ a udržení vody v krajině?

Vysvětlení je k uzoufání prosté. Jakákoliv samostatnost a nezávislost občanů je této vládě trnem v oku. Obyvatelé malých sídel jsou poslední, kdo jsou na státu ještě alespoň trochu nezávislí. Tak jim zrušíme obchody, zavřeme hospody a zpoplatníme vodu. To by v tom byl čert, aby se nestali poslušnými zaměstnanci čekajícími na almužnu od státu a Agrofertu.

A těm, kteří se budou i poté „ještě hýbat“, zvedne soudruh Štěch odvody.

Co s tím? Malá sídla a český venkov je třeba podpořit. Občané tam žijící nemají a ani nemohou mít zázemí občanů velkých měst. Ale co jde zařídit bez problému, je zrušení nesmyslných regulací, které na ně dopadají zvlášť ničivě, a zvážit další pomoc z rozpočtového určení daní. Protože likvidace venkova není v zájmu nikoho soudného a rozumného, pokud nemyslí jen a jen na svůj okamžitý kšeft.zpět na článek