28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

POLITIKA: Chceme suverénní Českou republiku

Už v roce 2003 jsem hlasovala proti vstupu České republiky do Evropské unie a na mém negativním pohledu na její fungování se za těch uplynulých osmnáct let nic nezměnilo, a když, tak pouze k horšímu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Adámek 17.9.2021 12:30

Paní ZM hlasovala v roce 2003 proti našemu vstupu. Zamyslela se nad tím. jak by během těch skoro 20 let vypadal náš zahraniční obchod, kdybychom byli mimo zónu volného obchodu osob, zboží a kapitálu? Brali by od nás Němci ta kvanta (z našeho pohledu) zboží, kdybychom stáli mimo? Na to by se mělo myslet i dnes, při čím dál hlasitěji se ozývajícím volání po Czexitu.

I. Vašek 17.9.2021 12:43

Je otázkou,kdo vlastně byl tenkrát nevěstou.Nemyslím,že jsme byli nezajímavý chudáci.Moc po nás,po prostoru toužili.

P. Brich 17.9.2021 12:45

Němci by to od nás zaručeně nebrali!! To raději z Číny nebo Nigerie - a stokrát by se jim to vyplatilo!!;-€EU;-O

H. Kotaz 17.9.2021 13:01

Zda od nás, když mnoho místních podniků, firem má už dlouho německé majitele.

Do r.1989 jsme vyváželi téměř do celého světa, proč by to nemohlo pokračovat.

P. Milan 17.9.2021 14:16

Brali.

R. Tichý 17.9.2021 17:12

Nemci potrebuji nas, my potrebujeme je. K obchodovani...

Jenze k tomu rozhodne nepotrebujeme bruselske dobrotrusy.

V. Kain 17.9.2021 17:33

A Adámku a co zboží které putuje opačným směrem?Němci nás budou potřebovat už jen kvůli el.energii.Kde by sehnali kvalifikované pitomce kteří makají za třetinové mzdy?

H. Kotaz 17.9.2021 18:27

R^ !!

V. Klepetko 17.9.2021 12:27

Takže, mám chvilku času, takže se můžu vyjádřit podrobněji...

Tento článek úplně přesně dokládá, z jakých důvodů je pro mě TSS nevolitelná, I když k ní mám o tisíc mil blíže, než třeba k Pirátům. Důvody jsou v zásadě dva:

1) Za populistickou složku svého programu si že všech možných témat zvolili covid-19, a řeší to způsobem, který uráží inteligenci toho "rybníku" vzdělanějších voličů, ve kterém loví,

2) V praktické politice nabízejí naprosto nerealistická, neproveditelná řešení, která se s naprostou jistotou nikdy nepodaří prosadit v žádné z možných povolebních konstelací hvězd, a to ani při zcela výjimečně dobrém volebním výsledku všech stran mimo Pětibratrstvo kočičí pracky. Zářným příkladem je ta otázka prosazení primátu národního práva nad mezinárodním.. Zde se věci mají ve stručnosti takto:

V. Klepetko 17.9.2021 12:28

Pravda je taková, že jsme si sami již od roku 1991 postupně zvyšovali míru nadřazenosti mezinárodního práva nad národním, a ve finále jsme se smluvně zavázali i k tomu, že u nás některé "cizí" normy platí i přímo, bez ohledu na existenci národní legislativy, a další jsme se smluvně zavázali "implementovat".

Za Masaryka I za komoušů tu platilo striktně dualistické pojetí: v tuzemsku z mezinárodních závazků neplatilo nic, co by nebylo přetaveno do tuzemských zákonů. V roce 1991 jsme si ale zapsali do Ústavy, že naše lidskoprávní závazky mají přednost před zákony Federace. Na to navázala Ústava z roku 1993: I podle ní

jsou naše mezinárodní závazky v oblasti základních práv a svobod bezprostředně závazné a mají přednost před zákonem. Mezitím jsme sdělili ratifikaci Vídeňské úmluvy o smluvním právu, která zejména

stanovuje (článek 27), že stát se nemůže dovolávat ustanovení svého vnitrostátního práva jako důvodu pro nesplnění mezinárodní smlouvy. A pak už to šlo ráz na ráz:

V. Klepetko 17.9.2021 12:31

Ještě před vstupem do EU jsme si iniciativě pozměnili v roce 2002 Ústavu tak, že ve všech oblastech "stanoví-li mezinárodní smlouva něco jiného než zákon, použije se mezinárodní smlouva", a že „ mezinárodní smlouvou mohou být některé pravomoci orgánů České republiky přeneseny na mezinárodní organizaci nebo instituci."

Takto připraveni jsme se rozhodli vstoupit do Evropské Unie, ohledně které nebylo vůbec žádných pochyb, že její zakládající smlouvy jsou v každé členské zemi přímo použitelné, a to i bez tuzemských zákonů, bezprostředně! Vyplývalo to z rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD) ze dne 5. února 1963 ve věci "Van Gend en Loos".

No a v roce 2003 jsme po referendu vstoupili do takto koncipované EU, a v roce 2009 jsme bohužel ratifikovali i Lisabonskou smlouvu, takže teď máme nejen ústavně zakotvenou nadřazenost unijních zákonů, ale i nezpochybnitelný mezinárodní závazek tuto nadřazenost trpět, bruselské nápady "implementovat", a strpět i přímou účinnost některých bruseldkých nařízení zákon nezákon...

A ke změně toho stavu nestačí lehce pozměnit Ústavu, jak naivně nebo... alternativně pravdivě? :-) tvrdí paní Marie, k tomu bychom museli buď vystoupit z Vídeňské úmluvy o smluvním právu nebo přímo z Evropské Unie. Pacta sunt servanda! Což nám ale ta paní neříká!

A vůbec - představa, že by se při současném složení Senátu k podobným změnám Ústavy našla ústavní většina, je naprosto zcestná. Takže celý ten článek není nic jiného, než populistické plácnutí do vody!

V. Klepetko 17.9.2021 12:38

Sorry, ona je to vlastně Zuzana :-)

V. Petr 17.9.2021 18:23

Není to plácnutí do vody! Voličům by se ukázalo, kdo je kdo. Snad by se pak přestali zabývat Čapím hnízdem, "zákonností" karantény či jinými peachovinami...

V. Klepetko 17.9.2021 21:54

No jo... Ale já bych byl rád, kdyby se věci reálné hýbaly tím směrem, kam chci - a hledám na to spojence - v rodině, v práci i v politice.

Je hezké, že bych se chtěl podívat na jednu z planet hvězdy Aldebaran. Je dobré, že to o mě víte, takže je vám jasné kdo je kdo.

Ale jak nám to pomůže? :-)

V. Klepetko 17.9.2021 12:33

No a máme tedy vůbec nějaký prostor pro pozitivní změnu? Je něco, co by se dalo změnit, aby se míra naší legislativní závislosti na Unii zmenšila nebo alespoň neprohlubovala? Ano! Věřím, že když nezvítězí Pětibrstrstvo kočičí pracky, tak bude možné - a to i s prispěním Okiho a některých odpadlíků z Pětibratrstva - dosáhnout politické dohody na těchto ústavních změnách:

1) Schválit ústavní zákon o obecném referendu

2) Zakotvit primát Ústavy a ústavních zákonů nad jakoukoliv mezinárodní smlouvou, například takto:

"Shledá-li Ústavní soud, že zákon, jímž se transformuje mezinárodní smlouva do vnitrostátního práva, nebo přímé nařízení nebo jiná právní norma, platné dle mezinárodní smlouvy, nejsou slučitelné s Ústavou, může jejich platnost na území ČR pozastavit. V případě konfliktu mezinárodní smlouvy s Ústavou ČR má přednost Ústava ČR".

To by možná prošlo! Mají to tak třeba v Německu, podívejte se ještě na toto mezinárodní srovnání:

V. Klepetko 17.9.2021 12:34

Ve Velké Británii se v případě mezinárodních smluv se uplatňuje dualistické pojetí vztahu mezinárodního a vnitrostátního práva. Aby pravidlo mezinárodního práva platilo v právu vnitrostátním, musí být transformováno a přijato parlamentem jako norma vnitrostátního práva, jinak není u vnitrostátních soudů vymahatelné.

V USA jsou mezinárodní smlouvy postaveny na roveň federálním zákonům. V případě rozporu judikoval nejvyšší soud USA, že novější federální zákon má přednost před starší mezinárodní smlouvou, uplatňuje tedy zásadu lex posterior derogat priori.

Zajímavější je situace v SRN:Smlouvy transformované do vnitrostátního prostřednictvím zákona zde mají právní sílu běžného zákona. Uplatňuje se zde ale také

linterpretační zásada lex posterior derogat priori, takže novější zákon může

zasáhnout i do recipované mezinárodní smlouvy! Ale hlavně - Spolkový ústavní soud má pravomoc přezkoumat, zda je zákon, jímž se transformuje mezinárodní

smlouva do vnitrostátního práva, slučitelný s Ústavou SRN (článek 93 odst. 1 bod 2).

Vznikne-li v některém sporu pochybnost, zda je určité pravidlo mezinárodního práva

součástí spolkového práva a zda zakládá pro jednotlivce práva a povinnosti

přímo (podle článku 25), vyžádá si soud rozhodnutí Spolkového ústavního soudu (článek 100),.

Z toho jasně plyne nadřazenost Základního zákona nad jakoukoliv mezinárodní smlouvou, včetně práva EU!

I. Vašek 17.9.2021 12:49

Přínosné.Dík.

V. Petr 17.9.2021 18:26

R^R^R^

V. Klepetko 17.9.2021 22:04

Myslím, že je to vlastně jediná schůdná cesta:

Zabetonovat si prioritu Ústavy nad unijní legislativou a potom opatrně měnit Ústavu, jako štít proti Bruselu.

M. Valenta 17.9.2021 11:46

Těžko volit někoho, kdo dle někde deficity vidí a někde zase ne. So geht das.

O. Kaucký 17.9.2021 12:17

Od vás to ani nikdo nečeká. Vy volíte Green-deal.

P. Krešňák 17.9.2021 10:44

Paní Zahradníková Majerová, máte pravdu v tom co píšete. Myslím ale, že Vaše pohnutky pro referenda a vystoupení jsou jiné. Bohužel jsem Vám na začátku vaší existence docela naletěl a myslel jsem si, že budete náhradou ODS. Začal jsem se o Vaši stranu zajímat a po mnoha Vašich vyjádřeních jsem to teprve pochopil. Vy a Vaše strana jste jen ruskými vlezdoprdelisty a tak Vaše lamentování nad EU nemá ty důvody které uvádíte. Vaše důvody jsou jen co nejhlouběji zalézt do ruské pr..le. Krešňák :-/

J. Strakoš 17.9.2021 11:50

Vidíte, uvažuji o tom, že je budu volit a proto mne to zajímá - Povídejte, co Vás vede k tomu, že Trikolóra se snaží směrovat na východ?

I. Vašek 17.9.2021 12:01

R^

P. Krešňák 17.9.2021 12:18

Vážený pane Strakoš, dovolím si přetisknout svou výpověď z příznivců Trikolóry:Vážení členové a příznivci Trikolóry, prosím o vyřazení z podporovatelů Trikolóry. Důvodem je naprosté nedodržování vlastního programu.

Braňme normální svět - proč se nevyjadřujete k útoku tajných služeb Ruska na našem území (v normálním světě se nic takového nedělá), dnešní článek pana Štěpánka na Neviditelném Psu je opravdu ostuda, pan Klaus starší se svým postojem k Rusku, to nemá cenu asi komentovat, to je chucpe.

Bohatství vzniká z práce - pan Klaus mladší by omezoval prodej výrobků a nahrazovla je českými, no to na podporu vzniku bohatství z práce nevypadá, to je prostě hovadina.

České zájmy na prvním místě - co jiného je českým zájmem, než snížit počty rádoby diplomatů na ruském vyslanectví v ČR a je úplně jedno jakým způsobem.

Takže, Vaš program je jen snůška slov. Činy nula. Mrzí mě, že jsem Vás podporoval. Nejsem žádný spisovatel a tak nemá cenu dál ukazovat ne rozpory v činech a programu.

S pozdravem

Ing. Petr Krešňák

J. Strakoš 17.9.2021 12:32

Díky za odpověď, to mi stačí.

J. Uzel 17.9.2021 12:17

Typická reakce vlezdobruselisty. Jak se neklaníte neobolševikům, tak jste rusák.

P. Krešňák 17.9.2021 12:29

Pane Uzel, nevím jak jste přišel na to, že bych snad chtěl zůstat v EU (polisabonské). Asi jste dobře nesledoval všechna vyjádření Trikolóry po Vrběticích a s tím spojených událostí. Jsem pro referendum o vystoupení z EU případně referendum o přijetí zeleného šílenství. A s Rusákama mám své zkušenosti. Jsem již dosti stár a zažil jsem socialismus pod ruským vlením. Jestli jste takový přítel SSSR tak se tam klidně odstěhujte. Máme svobodu. Krešňák

P. Brich 17.9.2021 12:41

Jestli ty Vrbětice nejsou takový Afganistán. Malý, ale náš!;-D

O. Kaucký 17.9.2021 12:18

Prosím, citujte, ale nevymýšlet.