12.12.2019 | Svátek má Simona


POLITIKA: Byrokratický moloch

14.4.2016

Chystané změny ve správě daní míří správným směrem, ovšem kdyby...

1. Česko nemělo nejvyšší náklady na výběr daní v rámci celé EU, a to 1,30 Kč na vybranou stokorunu, zatímco srovnatelné Estonsko, co do poměru přímých a nepřímých daní na daňovém inkasu i úspěšnosti vymáhání, na inkasovaných sto eur pouhých 15 centů, což je skoro 9x méně.

2. Změnu provázelo rasantní snížení počtu zaměstnanců daňové správy, zatímco ta neustále nabírá nové a nové lidi a v počtu kontrolorů a kontrolorů kontrolorů, v přepočtu na počet daňových subjektů, opět držíme evropský prim. Vedle toho v historických budovách v Letenské ulici a jinde sedí dva tisíce úředníků samotného ministerstva financí

Obdobné je to např. s počtem policistů na sto tisíc obyvatel, který patří v Česku k nejvyšším v rámci států OECD a neustále se přijímají noví a noví policisté za situace, kdy výrazně klesá nápad kriminality i narušování veřejného pořádku. Výmluvou jsou hypoteticky hrozící bezpečnostní rizika v souvislosti s migrační krizí, která se však Česka téměř nedotýká a ani v dohledné budoucnosti dotýkat nebude. Nárůst represivního aparátu umožňuje mediálně podporovaná psychóza ohrožení migrací, kterou Češi dávají v průzkumech na prvé místo, přestože se jedná v podstatě jen o virtuální realitu. Represívní aparát je spíše politicky zneužíván proti vlastním občanům.

I v počtu soudců na sto tisíc obyvatel jsme s 29 soudci evropským rekordmanem, když evropský průměr je kolem 15.

Připočteme-li k tomu nedávný strmý nárůst počtu státních úředníků ve všech resortech v souvislosti se zaváděním služebního zákona, vychází nám, že Česká republika je jedním velkým byrokratickým molochem a jeho potřebné zeštíhlení je v nedohlednu; naopak stát a municipality nabírají stále více a více úředníků i ostatních zaměstnanců na úkor soukromých firem, které pro ně řadu obslužných činností dosud vykonávaly. S ohledem na minimální mzdy za ostrahu a úklidové práce se tak opticky snižují průměrné mzdové náklady na jednoho zaměstnance, jejichž výše by u čistě úřednických pozic jinak vzbuzovala nevoli veřejnosti. Od dob totality přežívající nedůvěra státního aparátu ke svým občanům, podezřívání každého ze všeho, špiclování a strmý nárůst policejních odposlechů tak Českou republiku spíše vzdaluje liberálně demokratickému prostředí, ke kterému jsme po listopadu chtěli směřovat. Smutná perspektiva!

Autor je publicistaAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.