4.7.2022 | Svátek má Prokop


POLITIKA: ”Bunkrová mentalita" na Hradě

9.11.2015

Miloš Zeman se chová stejně paranoidně jako starej Brůna

Recesisté ze skupiny Ztohoven se v převlečení za kominíky vetřeli na Pražský hrad a vyměnili prezidentskou standartu za červené trenýrky. V zásadě šlo o klukovinu. Prezidentská kancelář na to ale teď reaguje, jako kdyby to byl teroristický útok.

Podle iDnes se chystají bezpečnostní rámy s detektory zbraní, posílení kamerového systému a u vjezdů na Hrad přejezdové detekční rampy. Při jednání ve Sněmovně o rozpočtu Hradu to řekl kancléř Vratislav Mynář. Z dosud velmi otevřeného sídla českých prezidentů se tak stane obdoba nedobytné pevnosti. A bude to stát spoustu peněz – rozpočet na příští rok předpokládá zvýšení o 68,4 milionu korun.

Psycholog by to označil za „bunkrovou mentalitu“. Když se jedinec nebo malá skupina dostane pod tlak, někdy přestane reagovat zdravě a racionálně. Uzavře se do sebe a všechny vnější vlivy začne automaticky považovat za nepřátelské, ohrožující a nebezpečné. Všechny – tedy i ty, které s původním tlakem nijak nesouvisejí.

„Bunkrová mentalita“ se tomu říká proto, že to připomíná vystresované vojáky v obleženém bunkru. S nataženými zbraněmi sedí u střílen připraveni zabít každého, kdo se objeví v dostřelu – bez ohledu na to, že to může být i přítel nebo posila.

„Bunkrová mentalita“ je ztráta smyslu pro realitu a nadhledu. Je to přehnaný pocit ohrožení, paranoidní stav permanentního útoku a představa o okolním světě jako o principiálně nepřátelském území. Klasickým příkladem „bunkrové mentality“ je podivínská rodina z 26. dílu Studna ze seriálu Třicet příběhů majora Zemana (1978). Starý Brůna svou manželku a syna přesvědčí, že venku za plotem číhá zlý a nepřátelský svět, což nutně skončí tragédií, viz zde.

Psychologové termín „bunkrová mentalita“ někdy užívají k popisu chování politických stran, které náhle ztratily popularitu, prohrály volby nebo se kvůli nějaké vlastní aféře či maléru staly předmětem negativního zájmu novinářů. Což přesně sedí na to, co se dnes děje na Pražském hradě. Navíc to i zapadá do psychologického profilu Zemana, který se bere smrtelně vážně a neumí se sám sobě zasmát.

Recesisté ze Ztohoven si ze Zemana do slova a do písmene udělali prdel. A to je v jeho očích horší, než kdyby na Hradě odpálili bombu. Poškozuje to jeho vznešený samolibý majestát a zasahuje ho to na nejcitlivějším místě. Proto je třeba všemi prostředky zabránit, aby k němu už žádní vtipálci nikdy nepronikli. I za cenu, že se z Hradu stane nedobytný bunkr.

Zbývá už jen doplnit tato bezpečnostní opatření:
– elektrické ploty doplněné minovými poli na Starých zámeckých schodech
– kotle s vařící smůlu nade dveřmi Španělského sálu
– rotační kulomety na střechách Svatovítského chrámu (proti útokům ze vzduchu)

(Autor je redaktorem webu www.g.cz)Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!