24.9.2023 | Svátek má Jaromír


POLITIKA: Bůh buď milostiv všem sklerotikům

20.3.2013

Miloš Zeman na sjezdu ČSSD ukázal, že má velmi dobrou paměť a nezapomíná. Jeho vystoupení bylo sice hodnoceno jako "vstřícné gesto", nicméně přišlo až po mediální masáži, kdy se patřičně připomnělo, co může Miloš Zeman mít své rodné straně za zlé. Nemusel to opakovat, všichni to věděli, napjatě čekali a …. oddychli si.

Neupřímné, ale dobře zaranžované, chytré a účinné. Ostatně i jako celá Zemanova předvolební kampaň.

Vstřícnosti a blahosklonnosti se ovšem mohli těšit jen ti, kteří před panem prezidentem sklonili hlavu a vyslovili přání s ním co nejvíce spolupracovat. Ony staré známé tváře mohou zůstat (dovolil to pan prezident?).

Na ty, kteří svoji kritiku neodvolali, však Miloš Zeman nezapomněl. Podařilo se mu zmanipulovat své bývalé soustraníky, podpořit své obdivovatele a vyšachovat z vedení lehce vzpurného Jiřího Diensbiera .

Jiří Diensbier není můj šálek čaje, je však určitou naději nových myšlenek a nových tváří, jakousi čilejší štikou v zatuchlé hladině rybníku. Před volbami ale řekl, že Zeman pro něj není vhodný kandidát. A to se neodpouští. Nepomohlo mu ani to, že v předvolební prezidentské kampani dostal takovou podporu od občanů, o které se většině členů vedení ČSSD může jen zdát.

Kdo není s námi, je proti nám! Že už to tady bylo?

To je pravda, ale jak se zdá, hodně se té filosofii přibližujeme. Stačí se podívat na tváře, které za novým prezidentem přicházejí na Hrad (konkrétně mimo jiné socialistický zázrak František Čuba). Pak je potřeba si připustit, že ČSSD dohromady komunisty podporuje více než 55 procent voličů, kteří stále zřejmě doufají "v lepší zítřky" plné sociálních, státem garantovaných jistot. Levicová fronta si bude moci jistě přičíst i slušná procenta Zemanovců, o což se zřejmě postará nejen pan prezident, ale hlavně jeho stranický kolega Vratislav Mynář, který svůj vliv ještě posílí v roli vedoucího prezidentské kanceláře.

Také se nemůže připustit, aby někdo nad levicovým jednolitým proudem sociálních demokratů nějak vyčníval, nedejbože vyjadřoval nesouhlas se zavedenými postupy a obklopil se jinými než zavedenými a stranicky prověřenými lidmi. Na to je příliš lákavá vidina jednotné levicové fronty, které se bezpečně díky svým voličům přesouvá z opozice na vládnoucí pozice.

"Svět směřuje doleva," zvolal Miloš Zeman v euforii posvém zvolení.

Už zase? To nám to nestačilo? Bůh buď milostiv všem sklerotikům.-