POLITIKA: Brněnská politika není otevřená
Ve všech moderních evropských zemích převažuje tendence „otevřít“, tedy zprůhlednit jednání městských rad, zastupitelstev a jejich jednotlivých členů. Každý občan by měl mít možnost sledovat, jak pracují lidé, které podpořil svým hlasem ve volbách, a jak plní (případně neplní) program, se kterým do voleb šli. Otevřenost jednání je také jedním z nástrojů boje proti korupci a klientelismu, se kterými se ve veřejné správě můžeme setkat.
Brno v tomto směru udělalo mnoho pozitivních kroků. Informace z jednání městské rady a zastupitelstva jsou dostupné na internetu i v měsíčníku, který radnice vydává. Primátor Richard Svoboda pravidelně beseduje s občany jednotlivých městských částí a existuje zde snaha o jistou formu komunikace s veřejností o tématech, které se občanů Brna bezprostředně týkají.
Nepochopitelný je tak odmítavý přístup některých radních a zastupitelů k možnosti elektronického hlasování, které by umožnilo dohledat, jak kdy hlasoval každý jednotlivý politik. Podle náměstka Hoška je to zbytečné, vždyť si to každý občan může zjistit přímo na jednání zastupitelstva.
Podobným názorům se snad už ani nelze divit, pokračujícím trendem je totiž snaha zamlžovat a skrývat informace o kauzách, které jsou veřejností i médii bedlivě sledovány. Naprostá nevole umožnit kontrolu občanů i policie, se kterou jsme se mohli setkat při nedávném tajném hlasování o směně milionových majetků města, dává prostor ke smyšlenkám o možné korupci a je jasným vzorem netransparentní politiky. Lze něco takového tolerovat ve druhém největším městě České republiky?
Jistým vzorem otevřenosti pro brněnské politiky může být etický kodex, který přijali zastupitelé města Přerova. Jasně zdůrazňuje, že politik má zastupovat zájmy všech občanů a nemá využívat své funkce k obohacení sama sebe případně jiných osob. Zároveň se jasně vyjadřuje k problematice střetu zájmů, k chování zastupitele k úředníkům a občanům a říká jasné ne zneužívání svěřené moci. Není ničím jiným, než vyjádřením vůle občanů po slušné a průhledné politice.
Zastupitelé by si měli být neustále vědomi odpovědnosti, kterou mají vůči občanům města, vůči svým voličům, a předcházet sebemenším pochybnostem o svém jednání a vystupování. Otevřeností se politik přibližuje občanům, arogancí a tajnůstkařením se jim vzdaluje. Každý asi dokáže rozpoznat, co je lepší. Brnu by možná prospělo přijetí podobného etického kodexu jako v Přerově.
Autor je studentem Ekonomicko-správní fakulty a místopředsedou Evropských demokratů Brno-střed