13.8.2020 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

POLITIKA: Braňme kulturu ohroženou socialisty

Krize jako války a pandemie znamenají vždy posilování moci vládců vedoucí k omezování občanských svobod, které ovšem posléze s odezníváním ohrožení neradi vrací zpět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 17.4.2020 10:55

Jojo hoši vybrali jste si špatné povolání - intelektualizování na divadle vypadá vznešeně dokud je nezarazí COVID, zatímco přehrabování sekretů a exkretů ve zdravotnictví zdaleka tak lákavě nevypadá, ale jede jako nikdy před tím.

J. Krásenský 16.4.2020 21:18

Kůl tura. Umění musí být hlavně dobré řemeslo. Přidá-li se k dobrému řemeslu i nějaká dobrá myšlenka, vzniká umění,

plytkou kýč. Myšlenek pomálu, divadel nadmíru - výsledkem je ohrožení kultury.

J. Uher 16.4.2020 19:45

Tomu se říká paranoia.

F. Navrátil 16.4.2020 13:29

Obránci nezávislé kultury mi připomínají aktivisty z neziskovek. Považují za samozřejmé, že jim daňoví poplatníci budou posílat finance a jen oni rozhodnou, jak je rozfofrují.

S. Rádl 16.4.2020 13:24

Nevím kdo jiný, než producenti líbivých muzikálů by měl mít dost prostředků

na přežití odstávky. Líbí se mi autorovo tvrzení"Pokud nějaká kulturní scéna má zisk a úspěšně hospodaří je to naopak indikátorem dobré kavlity jejich produkce." Podle této logiky jsou veřejné domy asi nejlepšími kulturními institucemi. A co se týká odstavce o mecenáších, nikdo autorovi nebrání, aby nějaký ten

muzikálek sponzoroval. Já své přebytky raději dám na postižené děti, Klokánek,

SOS vesničky a ZOO. A v tom mi ani pan Zaorálek (kterého opravdu nemusím) zatím

nebrání.

Z. Klouček 16.4.2020 10:04

Z Wikipedie :

Kultura tedy zahrnuje všechno to, s čím se člověk nerodí, ale co se musí naučit, aby se stal platným členem své společnosti;co sám většinou nevytváří, nýbrž přejímá od starších;co je spíše kolektivním a často anonymním, nastřádaným dílem mnoha generací;co se udržuje tím, že se o to lidé starají a pečují;co dané společenství spojuje a zároveň odlišuje od jiných.

Tuto kulturu braňte, ctěný autore !

J. Uzel 16.4.2020 13:25

Když jde o prachy, jdou ideály stranou.

J. Dvořák 16.4.2020 9:28

Profesionální kultura a sport byly dosud přítomné v míře neúnosné, tudíž dotované. Nejen ze státního rozpočtu, ale i přebytků rodinných rozpočtů. Dekadentní společnost chtěla zábavu (byla jí reklamou vnucována spolu s povinnou spotřebou čehokoliv). (Místo, aby si vytvářela rezervy pro doby krizí.)

Současná hluboká krize přiměje naší společnost ke skromnosti a uvážlivosti. Doufám, že pak v ní po nějakou dobu nebude prostor, aby živila zbytné umělce, sportovce, politiky, humanitněprogresivní VŠ, ...

P. Zinga 16.4.2020 8:46

Už dávno před coronou jsem vyslovil názor, že máme "překomediantováno". Pokavaď se uživí, jejich věc.Ale natahovat ruku : o co společnost přichází-např. na rozdíl od práce kadeřnice-když nějaká hérečka nehérečkuje?

Ta kadeřnice: budu se muset vydat rukám s nůžkanmi mé ženy. Nebezpečně blízko krkavice...

V. Němec 16.4.2020 8:02

Já si myslím, že kul kultura je o tom kde se čůrá, kde se "tentuje," stoluje, bydlí, jaké jsou zvyky celoroční. A zda se nežije na úkor druhých.

F. Houžňák 16.4.2020 7:50

Autor trpí onou profesionální úchylkou obvyklou u různých komediantů (to je neutrální výraz převzatý z latiny), že kultura rovná se pouze komedianti nejrůznějších směrů, a že technika, domy, topení, velkovýroba potravin tak, že jsou pro každého dostupné, a další "samozřejmosti" žádná kultura není. To se všecko dělá jaksi samo, a podle názoru lidí jako je autor a valné většiny komediantů všichni, kdo tyto statky vytvářejí, jsou povinni na vysoké úrovni alimentovat komedianty, kteří je na oplátku budou poučovat o tom, co je dobré a co je špatné, tedy z hlediska komediantů.

V. Církva 16.4.2020 17:01

Tak máte pravdu, kultura jsou i umyvadla a záchodové mušle. A protože divadlo si odpustím, a pan Hrušínský jen kazí svojí kulturou naše spoluobčany, myslím že raději podpořit ty výrobce, prodejce a instalatéry záchodových mušlí.

F. Houžňák 16.4.2020 17:55

Jestli chcete být ironický, musíte se zlepšit, nejlépe cvičením téhož pod dohledem někoho zkušenějšího. Tohle je slabé.

P. Victorin 16.4.2020 5:50

Autor je podle mne pravičák asi takový, jako soudruh Vojtěch Filip.

J. Novak 16.4.2020 1:56

Zvláštní článek .. já naiva si myslel, že 99 % té kulturní fronty jsou utralevicoví aktivisté , neomarxisté nepolíbení dotekem praktického života a ejhle .. jakmile oni nemají, stávají se z nich mávnutím kouzelného proutku pravičáci jak řemen :-)

J. Uzel 16.4.2020 13:21

Též mě to zmátlo.