5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Boj o Hrad začíná

31.3.2017

V úterý 28. března 2018, oficiálně oznámil svou kandidaturu na post prezidenta republiky v roce 2018 ve svém rodném Jablunkově odcházející předseda Akademie věd České republiky, osmašedesátiletý profesor chemického inženýrství, Jiří Drahoš.

Poté, co v pondělí v České televizi šestasedmdesátiletý Petr Pithart, bývalý český premiér a dlouholetý předseda Senátu, oznámil, že kandidovat nebude, a co se vzdal kandidatury bývalý diplomat Petr Kolář, zbývají z vážných kandidátů jen tři: současný prezident, dvaasedmdesátiletý Miloš Zeman, Jiří Drahoš a textař a producent, čtyřiašedesátiletý vystudovaný antropolog Michal Horáček.

Vyhrát nad Milošem Zemanem, který pilně objíždí již čtyři roky všechny kraje, kde slibuje kde co, a který má za sebou čínské peníze, jak před časem odhalil komentátor Petr Nováček z Českého rozhlasu, tak ruské peníze díky svému poradci Martinu Nejedlému, a dále média: Barrandov TV, Frekvenci, Blesk a Parlamentní listy, nebude snadné. Jeho elektorát se totiž rekrutuje převážně z malých lokalit a nebude slyšet na uměřenost, argumenty a korektnost, neboť se většinou skládá z lidí, kteří tleskají všemu, co prezident řekne.

Jiří Drahoš má sice překvapivě podporu politiků z několika stran, zaujal jak některé levicové, tak i pravicové politiky. Pokud by se za něj postavili Starostové a lidovci, nemusel by shánět ani padesát tisíc podpisů. Lidovci i členové TOP 09 váhali mezi Pithartem a Drahošem, teď by tedy měli mít jasno. U sociálních demokratů o podpoře rozhodne vnitrostranické referendum. Hnutí Ano taktizuje a zatím není jasné, jestli si bude chtít Andrej Babiš rozhněvat svého spojence na Hradě, i když tím by mohl zase ztratit podporu části voličů. Hlavní problém Drahoše tedy může být sám Drahoš: jeho životní příběh je nepřesvědčivý, jeho politické postoje jsou nezřetelné a jeho emoční síla je slabá.

Michal Horáček má samozřejmě jako nejmladší kandidát v sobě nejvíc energie, jeho osobní příběh je zajímavý: pochází ze vzdělané rodiny, matka se jmenovala za svobodna Heyrovská, ze studií byl vyloučen kvůli způsobu, jak vycestoval na studium do Spojených států. Se skladatelem Petrem Hapkou vytvořil mnoho šansoniérských projektů. S Michaelem Kocábem založil iniciativu MOST, která se snažila přimět premiéra, aby zasedl za společný jednací stůl s opozicí. V roce 1990 založil s třemi partnery sázkařskou společnost Fortuna a v roce 2004 společnost prodal. Peníze na kampaň má tudíž vlastní, ale pro lidi, které by potřeboval oslovit mimo města, svou dikcí i vizáží je to muž z jiného světa.

Vyhrát by z oponentů Miloše Zemana mohl tedy jen ten, který dokáže část elektorátu Miloše Zemana přetáhnout na svou stranu, který bude mít schopnost manipulovat s jejich emocemi, který bude mít nejspíš kromě intelektuálních schopností i jisté herecké vlohy. Tyto schopnosti však nikdo z obou kandidátů nevyzařuje.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel