4.12.2023 | Svátek má Barbora


POLITIKA: Blouznění Jana Farského

17.11.2017

Šéf STAN Jan Farský sdělil serveru info.cz, že kdyby Andrej Babiš netrval na funkci premiéra, ale nechal presidenta do funkce premiéra nominovat Martina Stropnického, byla by už vláda týden schválena a byla by většinová. Chvíli jsme si myslel, že se ten suchar naučil humoru, ale on to myslí naprosto vážně a odůvodňuje tím, že Andrej Babiš o většinovou podporu vůbec nestojí.

Ani několikaletý pobyt pana Farského ve vysoké politice nevedl k jeho větší poučenosti. Andrej Babiš si přeci nepořídil za těžký peníz ANO 2011, tzv. hnutí (je to spíš hnutí jeho mysli), aby stál v pozadí a tahal za nitky jako Skupa. Pořídil si ANO proto, aby byl Šéfem, aby byl ve světle ramp, aby opakováním svých manter působil na davy, aby řídil, prostě aby byl vidět. Prostě aby exhiboval a ne aby za sebe pustil do světel ramp figuru u intelektuálů nejspíš oblíbenější, prostředního herce a intendanta z Vinohradského. Dost na tom, že dělá Žižku, už to je průšvih. Je těžké pochopit, že to pan Farský nechápe.

Kdyby si dal práci a podíval se na cca pětiminutový Babišův rozhovor na CNN, hned by viděl. Já koukal také jako puk. Tak především, angličtina Andreje Babiše mě docela nemile překvapila. Jednoduché věty, stylistika žádná, chybky nebudu komentovat (kdo není rodilý mluvčí, tak je prostě dělá), ale čekal jsem lepší znalost. Takže sice opak premiéra Bohumila Sobotky, který mluvit anglicky neumí a bez tlumočníka se neobejde, což je jistě dobře, ale žádná sláva. Jenže pak mně to došlo. On anglicky mluvil tak, jak mluví človensky. Jeho človenský projev na domácí scéně je sekaný, věty nerozvinuté, stylistika žádná a obsah prakticky jakbysmet. On totiž opakoval to, co opakuje stále. Vůdčím tématem bylo, že je pragmatik a není populista, na prvotní otázku ohledně brexitu (když pominu, že se nechytil na slovo „hullabaloo“, tedy randál, kravál , to bychom asi všichni, co jsme odjinud než z USA) odpověděl, jak je jeho zvykem, něco úplně jiného, když nakrmil uši nutností EU vyvinout protiimigrační úsilí v Lybii a Sýrii, a pak už to šlo dále jak kolovrátek. Úplně mimo téma rozhovoru byla klasická sebechvála, jak ON způsobil, že máme druhý nejlepší rozpočet v EU, vybral o miliardy více na daních... A jak tak pokračoval v sebechvále, uťala redaktorka rozhovor, poděkovala a hotovo. Asi si pak šla nejspíš dát panáka, ale spíše hned tři, aby se z toho vzpamatovala... hotový masakr.

Kdyby Jan Farský pozorně poslouchal tuto oslavnou ódu na sebe sama, nikdy by nemohl vyslovit takovou pitomost. Když si vzpomenu na Farského pozdní příchod v bezprostřední povolební debatě s Václavem Moravcem a způsob, jak tam začal trapně vyskakovat se svými něco málo přes 5 % na přítomného Jaroslava Faltýnka z ANO, aniž pro to byl momentálně jediný důvod, dovolím si tento závěr: už vidím, jak pan Farský, kdyby byl v pozici Andreje Babiše, pouští funkci premiéra a posílá za sebe někoho jiného, aby odblokoval jednání o důvěře vlády. Ani náhodou by to neudělal, tím si buďte jisti. Mít vysoké ego při 5 % s odřeným zadkem, na to musíte být buď Miroslav Kalousek, anebo Honza ze Semil.