Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Bilance českého předsednictví - chaos

diskuse (129)
Při letmém pohledu by šlo skončené české předsednictví Evropské unie označit za chaos. Podobně jako u Entropy Davida Černého těžko odhadnout, co byl úmysl, co zásah osudu, co pravda, co mystifikace, co podvod. Neadekvátní minimalismus střídaly okázalé sliby, původní bagatelizace vyústila v pyšné tlučení se do hrudi.

Objektivnímu zhodnocení českého předsednictví by prospělo srovnání vstupních předsevzetí s konečnými výsledky. Právě to ale dost dobře nejde. Ještě koncem roku 2008 nám vládní představitelé s vicepremiérem Alexandrem Vondrou v čele tvrdili, že je nereálné dávat si bůhvíjaké politické cíle a že hlavní je se ctí zvládnout administrativu, zkrátka rutinní úředničinu. Na poslední chvíli hala-bala spíchnuté priority stavěly na liberalizaci starého kontinentu pod heslem Evropa bez bariér. Nebylo však myšleno rušení hranic nebo posilování společné sociální, zahraniční a bezpečnostní politiky, nýbrž pouze ekonomická výseč témat, jimž vévodila energetika. Poněkud kabaretně pak působily zahraniční cesty premiéra Topolánka, který sebevědomě prohlašoval, že české předsednictví pohne tu s problémem rozděleného Kypru, tu se vztahy Evropy s Afrikou.

Jak šly dny, podařilo se Topolánkovu týmu zkrotit energetickou krizi a nastolit efektivní komunikaci s kabinety napříč Evropou. Žádný z konaných summitů nebyl výbuchem, do Prahy se dokonce podařilo nalákat i čerstvého amerického prezidenta Obamu.

Už tomu tak ale bývá, že do očí víc uhodí neúspěchy. Moc se nám nedařilo harmonizovat evropskou politiku k Blízkému východu. Příznačná byla první reakce na zimní konflikt v Gaze: české předsednictví se v rozporu s většinou partnerů postavilo za izraelskou stranu. Topolánkův sen o těsnějším sblížení unie a Izraele se nevyplnil. Přivírání očí nad podstupující hospodářskou krizí plynule přešlo v odmítání společných regulačních kroků. Hrát jsme nedokázali ani s balkánskou kartou. Poslední kapkou jsou výhrady Amnesty International k výsledkům českého předsednictví v oblasti lidských práv, například při jejich přehlížení v kontaktech s Čínou nebo při odkrývání přešlapů Američanů a některých Evropanů v rámci střetu s mezinárodním terorismem.

Rozpačitě dopadl zápas o Lisabonskou smlouvu. Kdepak řízení summitů! Prubířským kamenem se stal lisabonský ratifikační proces. Mirek Topolánek v průběhu své politické kariéry smlouvu označil za exkrement, poté ji podepsal, pak kritizoval, potom jen taktak protlačil parlamentem a nakonec ji prohlásil za mrtvou. Lépe by to ani David Černý nezmákl. Teď klíčový dokument čeká na slitování prezidenta Klause. Ten si s ním dává na čas.

Nejen výsledek ratifikačního kolečka, ale i přístup a chování českých politiků zajímá naše evropské partnery. Byl to, tuším, hned první Topolánkův summit, kde se evropští státníci zabývali Lisabonem. Pamatuji si televizní záběr sebevědomého expremiéra, v němž strká předsedovi Evropské komise Barrosovi do ruky jakýsi papír s pokynem „koukni na to a buď v pohodě!“ Zatímco čeští vládní politici se hrdě promenádovali, zbytek Evropy se smál slámě, jež jim koukala z bot.

Jakmile Topolánkova vláda padla, spustila pláč nad velkolepými zhatěnými plány. Kde se vzaly, tu se vzaly, ovšem vinou opozice se prý vytratily do nenávratna. Co na tom, že na sklonku loňského roku o nich ještě nikdo nevěděl. Jistě, sociální demokracie si mohla říct, že prohnilost justice není akutní, nad pokusem spolupracovníka ministerského předsedy ovlivňovat veřejnoprávní televizi mohla přimhouřit oko a kabinet by třeba do června vydržel. Nestalo se. Jak podivně předsednictví začalo, tak vyvrcholilo. Fischerovi vládní úředníci pak už jen zručně, bez gest, bez jízlivosti a zlomyslnosti dotáhli zodpovědně k cíli svěřený mandát.

Odezva z partnerských zemí je příznačná. Politici a stratégové předsednictví to schytávají, řadoví diplomaté sklízejí ovace. Celkový dojem se dá shrnout do věty „Předsednictví nic moc, ale Evropa je přečkala“. Opravdu to chtěla Topolánkova vláda Evropě osladit zrovna takto? Ještě v prosinci se zdálo, že na první letošní půlrok uzavře kabinet s opozicí příměří. Mirek Topolánek však nedokázal domluvu s Paroubkovou sociální demokracií obhájit před výkonnou radou ODS. Cesty obou stran se opět rozešly a přestřelky zhoustly. Lidový dům si dnes může mýt ruce a sčítat Topolánkovy hříchy. Leč alternativní koncept, při němž by priority předsednictví a jejich realizace podléhaly dohodě největších stran, by rozhodně působil vábněji.

Ambice Švédů, kteří převzali štafetu po nás, jsou střízlivé. Severské království je přesto přetřásá už dlouhé měsíce. Dokonce i záměry evropských vůdců z počátku příštího roku, Španělů, byly na stůl položeny ještě před těmi českými. Evropští spojenci prostě berou předsednictví vážněji, a to již s předstihem.

Pokud někdy získáme šanci na reparát, budeme snad moudřejší. Domácí válka modrých a oranžových může být vedena ledasjakými prostředky. Voliči si to nakonec přeberou. Ovšem pachuť zbabraného předsednictví za hranicemi našeho malého dvorku není pravicová, ani levicová. Bohužel je společná, česká.

Vysíláno 1.7.2009 na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

V Evangeliu svatého Marka je popsán jeden z mnoha biblických příběhů.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

Strana Právo a spravedlnost (PiS) si v neděli vybrala historika Karla Nawrockého.

Milena Kozumplíková
2. 12. 2024

Státní rozpočet je v deficitu a shání peníze, kde se dá.

Ladislav Jakl
2. 12. 2024

Pryč se zahrádkami a pejsky. Bude to stačit?

Aston Ondřej Neff
29. 11. 2024

Petr Fiala by se měl modlit, aby mu voliči neskočili na špek s německými platy.

Aston Ondřej Neff
30. 11. 2024

V Česku vyrostl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání orgán, který má ambici stát se cenzurní...

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Tomáš Fürst
29. 11. 2024

Prestižní německý institut se stěhuje do propadliště dějin

Marian Kechlibar
29. 11. 2024

Za posledních pět let vzrostl počet Indů přistupujících na internet zhruba tak „o půlku celé...

min Miloslav Novák
2. 12. 2024

Současný šéf fotbalu Petr Fousek, proti němu Tomáš Bárta, ředitel Ligové fotbalové asociace. Oba se...

Lidovky.cz, ČTK
2. 12. 2024

Česko vyšle do Íránu nového velvyslance, bude jím diplomat Vítězslav Grepl. V Teheránu tak v prvním...

Radek Latislav
2. 12. 2024

Nedělní poruchy na trakčním vedení v České Třebové doslova paralyzovaly železniční provoz na...

Lubomír Světnička
2. 12. 2024

Problémy se zaváděním nejnovějšího technologického modernizačního balíčku v letounech F-35 podle...

ČTK, jhr Jan Hron
2. 12. 2024

Moskva odvolala náčelníka svého vojenského kontingentu v Sýrii generála Sergeje Kisela, protože...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz