Neviditelný pes

POLITIKA: Baxa a Zeman – nemají si co vyčítat!

28.1.2019

Piráti se pod vlivem tvrzení Josefa Baxy o tom, že Miloš Zeman „zasahuje“ do rozhodování soudů, chtějí Zemana zbavit jeho odvoláním z funkce. Spíše to však vypadá, že Baxa mlží podobně jako Zeman.

Prezident Miloš Zeman se po výzvách politických soupeřů přeci jenom vyjádřil k tvrzení bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy. Ve své oblíbené TV Barrandov přešel do protiútoku a prohlásil:

„Je to trošku nízkost, nechci-li říci ubohost. On si opravdu toužebně přál, aby doktor Mazanec, který mu předtím dělal místopředsedu, nebyl jeho nástupcem,“ řekl Zeman v TV Barrandov. Na moderátorovu otázku, zda se mu Baxa mstí, přitakal.

Baxa před poslanci opětovně Zemana napadl: Zeman mu podle něho při soukromých hovorech opakovaně naznačoval, že by se mohl stát předsedou Ústavního soudu. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář pak namítl, že Zeman pouze seznamoval Baxu se stanovisky a že Baxova tvrzení nejsou zcela pravdivá.

V diskusích pod články o sporech mezi Baxou a Zemanem jsem si nemohl nevšimnout těžké kritiky anonymních diskutérů vůči prezidentovi Miloši Zemanovi. Obviňování ze lží je to nejmenší, co lze od „diskutérů“ zaznamenat, téměř vždy je to doprovázeno komentáři o Zemanově „přilnavosti k Rusku a Číně“.

Zatímco u Zemana a jeho dlouhé politické kariéry mají komentáře jistý velmi racionální základ – Zemanova změna stanovisek za posledních třicet let je notoricky známá – u Baxy takové porovnání jeho názorů nemáme. Jeho informace o rozhovorech se Zemanem jsou nové. Správně bychom je však měli nazývat „staronové“. Sám Baxa totiž datuje některá Zemanova vyjádření i do období před několika lety během jeho prvního funkčního období. Pokud Baxa v té době necítil Zemanovy komentáře jako ohrožení nezávislosti soudů (nijak se o nich nevyjadřoval), jak je možné, že je za ohrožení nezávislosti považuje dnes? Co se změnilo? Máme snad jiného Zemana na Hradě?

Inu, nemáme. V této souvislosti opětovně musím dát zapravdu názoru nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se rozhovoru s prezidentem mezi čtyřma očima vyhýbá. Baxovi tyto rozhovory nevadily a nyní nás „oblažuje“ svým „prozřením“. Osobně si z této polemiky odnáším jedno jediné.

Baxovo „prozření“ považuji za velmi nedůvěryhodné a zdá se mi, že si Baxa se Zemanem co se lhaní týče, nemají co vyčítat. Baxa se nyní pouze snaží získat nějaké politické body pro případ, že by se snad v budoucnosti pokoušel aktivně do politiky zapojit.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek