Sobota 22. března 2025, svátek má Leona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Bájná pětiprocentní hranice

Stalo se již téměř tradicí, že se před každými volbami začnou objevovat sdružení, o kterých do té doby člověk nikdy neslyšel, která nicméně tvrdí, že právě ona jsou těmi, kdo na nejbližší období dokáže vyvést společnost z bažiny ke světlým zítřkům. Jen málokteré z těchto sdružení nakonec doopravdy uspěje – častěji se tak děje na lokální úrovni, kdy sdružení může představovat partu lidí, které místní voliči znají a kteří se dají dohromady, avšak nechtějí být spojováni se žádnou ze zavedených značek.

Aby se však dané sdružení dostalo až do parlamentu a mohlo se podílet pro následující období na zákonodárné a kontrolní činnosti, kterou parlament vykonává, je nezbytné na celostátní úrovni překonat hranici pěti procent – jinak se hlasy dané takovýmto sdružením rozdělí proporciálně těm, kdo onu hranici překonal, dle jejich výsledku, podle tzv. D’Hondtovy metody. Má-li dnes parlament 200 křesel, bylo by asi aritmeticky spravedlivější, aby bylo možné mandát získat za alespoň každých dosažených půl procenta, ale pak by se mohlo stát, že v parlamentu zasedne místo 5-7 třeba 15-20 subjektů, některé o jednom či několika málo poslancích. Systém je tedy nastavený tak, aby preferoval velké strany. Kromě přepočítávacího efektu působí proti mimoparlamentním sdružením tento systém i psychologicky – není neobvyklé slyšet, že volič nedá hlas nějakému novému sdružení, protože nevěří, že překoná onu bájnou pětiprocentní hranici, a tudíž by jeho hlas mohl „propadnout“. V jistém smyslu se tedy překonání hranice stává důležitější než program. Tento trend posilují i nejrůznější agentury výzkumu veřejného mínění, které tímto získávají na významu.

Jaká by však byla šance nového sdružení pro realizaci jeho programu, pokud jen těsně překoná pět procent? Pokud se nedokáže dohodnout s ostatními, o což se samozřejmě může pokoušet i mimoparlamentní subjekt, pak v podstatě žádná. Jediný rozdíl může spočívat v tom, že člena parlamentu alespoň přizvou k některým jednáním. A ještě větší šance může být, pokud jde nějakou šťastnou kombinací o jednání o podporu vlády. I zde je však mnohem větší šance, že dojde spíše k vyjednání přidělení nějakého „pašalíku“ než prosazení nějaké zásadní programové změny – zejména tehdy, vyjednává-li nováček v parlamentu se zkušenými matadory. U tohoto bodu si nemohu nevzpomenout na rok 2010, kdy se sice nejednalo o parlamentní volby, ale o komunální volby v Praze, a kdy se podařilo vyšachovat dokonce i vítěze voleb.

Dost možná i proto je mnohdy motivací pro vstup do politiky hledání nějakého toho teplého místečka, než cokoliv jiného. V jistém smyslu by možná bylo lepší, aby se při současném systému nikdo napoprvé do parlamentu nedostal – aby se ukázalo, zda si dotyční chtějí svůj podíl na moci opravdu odpracovat, nebo se jedná jen o další rychlokvašky.

Přežití na politické scéně je však pouze podmínkou nutnou. Má-li nové sdružení skutečně něco prosadit, musí mít i další vlastnosti. Uvedu zde dva konkrétní případy, u kterých dle mého názoru právě tyto další vlastnosti chybějí: 1) Svobodní – co je na nich určitě sympatické, že jsou dlouhodobě konzistentní ve svých názorech. Tyto názory, ať už s nimi souhlasíme či nikoliv, však nejsou přijatelné pro většinu veřejnosti, což mnohdy bývá způsobeno spíše způsobem prezentace a neochotou naslouchat připomínkám, než podstatou názoru. 2) KSČM – parlamentní strana, která si v minulých letech na přežívání v podstatě postavila existenci. Jejich současný program kombinuje nostalgii, „vezení se na vlně“, s hraním na city cílové skupiny (paternalismus, označení třídního nepřítele), to vše promícháno s návrhy, které by bylo možné označit i za docela rozumné (např. transparentnost výběrových řízení či podpora malého podnikání), pokud by se ovšem dalo věřit, že to není jen vějička (podobné body byly v programu KSČ i v roce 1946 a všichni víme, jak to nakonec dopadlo). Pokud by ale Babiš na podzim vzal komunisty do vlády, asi by byli také svým věrným nuceni oznámit, že se jejich sliby nezakládaly na realitě, či jak byl ten okřídlený citát, což by paradoxně mohl být začátek jejich konce.

Osobně bych byl raději, kdyby těch zhruba 30 křesel raději než komunisté drželi zástupci menších stran a hnutí, které se dnes do parlamentu díky pětiprocentní hranici nedostanou, i kdyby se jednalo o obskurnosti typu Důchodci za životní jistoty, protože alespoň u některých z nich – na rozdíl od komunistů – může existovat naděje, že se časem vypracují na něco smysluplného, ale na druhou stranu, jsou-li voliči ochotni dát hlas symbolu minulého, ve svých nejhorších fázích bezpochyby totalitního režimu, je třeba to respektovat.

Myslím si, nicméně, že naše země opravdu potřebuje obměnu politické garnitury. Zároveň však potřebujeme změnu typu osobností, které do politiky vstupují. Místo těch, kteří v politice hledají teplé místečko pro sebe a své známé, takové, kteří budou naopak připraveni obětovat svůj post v zájmu celku, ať už se jedná o realizaci programu či zlepšení politické kultury. Současný systém však spíše naopak klade těmto změnám překážky a konzervuje současný stav.

Kromě diskutované pětiprocentní hranice považuji za hlavní zdroj problémů čtyřleté volební období. Pokud bych si směl vypůjčit jeden termín ze své branže, myslím, že bychom se měli snažit udělat politiku agilnější, tj. schopnou reagovat na nové výzvy průběžně a nikoliv jen „velkým třeskem“ jednou za čtyři roky. Politici by tak byli pod neustálou kontrolou, museli by se snažit o zachování kontinuity a na návrhy ambiciózních „trendy“ nováčků by museli reagovat, protože jinak by hrozilo, že jim tito brzy přerostou přes hlavu. To by ovšem znamenal změnu „pravidel hry“ – nikoliv však účelově, aby se některým účasstníkům dala výhoda, jakou bylo rozdělení Prahy na volební obvody, ale spíše právě naopak, aby se podmínky vyrovnaly. Ve světle událostí posledních dní pak nemohu nezmínit, že zrušení čtyřletých období by odstranilo i potřebu policie vstupovat na politickou scénu. Nestálo by to za pokus?

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Lubomír Stejskal
22. 3. 2025

V Radě bezpečnosti propuštěný vystoupil izraelský rukojmí Eli Šarabi.

Kateřina Lhotská
22. 3. 2025

Místo deregulace a decentralizace připravuje Evropská komise přesný opak.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Stanislav Spurný
19. 3. 2025

Technické vzdělání nemůže požadovanou znalost okecat.

ČTK, Lidovky.cz
22. 3. 2025

Na hranicích Chebska a Sokolovska se v noci na sobotu a v sobotu nad ránem opět objevily seismické...

ČTK, mav Martina Smutná
22. 3. 2025

Medvěd v pátek v podvečer napadl na Slovensku v oblasti Šútovského vodopádu v pohoří Malá Fatra...

Josef Kopecký
22. 3. 2025

Sociální demokracie na sobotní programové konferenci představí své programové priority pro podzimní...

slo Miroslava Sloupová
22. 3. 2025

Na internetu existují temná zákoutí. A potom je tu to nejtemnější, ve kterém vznikla sekta 764....

Lidovky.cz, ČTK
22. 3. 2025

Předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba mrzí odchody ze strany, které v poslední době oznámila řada současných...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz