3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


POLITIKA: Babišův eE.T. mimozemšťan patří na jinou planetu

27.11.2015

Na podivné planetě ANO nejspíš patří represivní opatření a obtěžování lidí ve jménu svaté války za údajnou spravedlnost a pořádek mezi standardní atributy tamějšího systému. Neomezený vládce Babiš si myslí, že všichni drobní podnikatelé jsou lumpové. Právě on, jehož konglomerát vysává ze státní kasy každoročně miliardy v podobě dotací. Asi ví, o čem mluví. Jenže drobní podnikatelé nemají tucty expertů a poradců, kteří po nocích hlídají všechny regulace a nařízení a ještě hledají cestičky, jak se tomu včetně daní vyhnout. Drtivá většina podnikatelů a živnostníků postupuje dle zákona, proč je tedy kriminalizovat a házet do jednoho pytle s menšinou nepoctivců? Elektronická evidence tržeb (EET) je jen jedním z dalších restriktivních opatření namířených proti svobodě a podnikání.

Podobné věci však meziplanetárního desperáta Babiše nezajímají. Aby těch menších i větších „buzerací“ ze strany státu nebylo málo, tak se rozhodl vyslat do našich končin vesmíru svého „eE.T. mimozemšťana“. Nejde bohužel o sympatického mimozemšťana s mírumilovnými úmysly a srdcem na dlani, nýbrž o nemilosrdného predátora, jehož cílem je nadělat v podnikatelské a živnostenské sféře co největší paseku. Babiš přitom nedávno zmínil, že mezi živnostníky je poměrně oblíben. Nevím, kde tuto vskutku naivní představu vzal. Těžko přece může vzbudit sympatie někdo, kdo na tisíce poctivých podnikatelů posílá drába s karabáčem v podobě EET, tedy elektronické evidence tržeb.

Přitom již nyní jsou podnikatelé sužováni desítkami nesmyslných nařízení, regulací a tzv. „zlepšováků“, které je zdržují od vykonávání jejich činnosti a představují neuvěřitelnou administrativní zátěž. V neposlední řadě je také stojí značné peníze. Nebudu jmenovat všechny, protože to bych z mého krátkého zamyšlení učinil nekonečný srdcervoucí román. Začít můžeme povinnými měsíčními výkazy vyplňovanými pro statistické účely, pokračovat přes poplatky spojené s oblastí ekologie, elektronické dokumenty pro úřady a končit například u proplácení nemocenské ze strany zaměstnavatele. Vše bylo samozřejmě vytvořeno za účelem šíření dobra a spravedlnosti. V praxi je tomu přesně naopak.

ANO tak ukazuje, že si neváží těch, kteří se o sebe dokážou postarat sami a navíc přitom dávají práci ostatním. Představitelé současné vlády dali mnohokrát najevo, že jsou jim milejší ti, kteří sami nic neprodukují a pouze se spoléhají na štědrou náruč sociálního státu. Ministr Jan Mládek z ČSSD neurvale a zcela bez jakýchkoli skrupulí nazval živnostníky parazity. Následně se sice za svůj výrok omlouval, ale znáte to, první slovo platí, druhé leze...

Kdokoli kritizuje EET, tak je jeho zavilými příznivci nazýván nepoctivcem, který chce dalším nepoctivcům umožnit i nadále neplatit daně. To je nesmysl! Vedle zbytečné buzerace lidí mně jako odpovědnému politikovi a občanovi této země vadí především to, že v rámci kontrolních procesů souvisejících s EET utratí ministerstvo další stovky milionů korun. Další náklady potom musí nést samotní podnikatelé. Babiš se od začátku snaží tyto náklady bagatelizovat, protože sám dávno ztratil představu o hodnotě peněz. Kdo nevydělává desítky milionů měsíčně, není pro pana ministra rovnocenný partner do diskuze.

Pokud si vážíme naší svobody, neměli bychom dovolit eE.T. mimozemšťanovi z nesvobodné planety ANO ovládnout náš prostor. Úmysly jeho stvořitele nejsou ani v nejmenším křišťálově čisté, jak nás ubezpečuje. Andrej Babiš potřebuje ovládat a mít své okolí pod absolutní kontrolou. Přesně tak, jak je tomu navyklý z Agrofertu a jak se ukazuje v poslední době i z ANO. Ideální by tedy bylo, poslat jej i s jeho eE.T. mimozemšťanem tam, kde se jim bude dařit nejlépe. Tedy tak daleko od nás, jak jen to bude možné. Nejlépe do jiné vesmírné galaxie.

Radní Prahy 4 za ODS