3.10.2023 | Svátek má Bohumil


POLITIKA: Babišovo příjemné léto

26.7.2014

Hnutí ANO 2011 zažívá zatím poměrně příjemné a úspěšné léto, které mu může přinést výrazný nárůst preferencí. V tomto ročním období už vloni zažilo raketový vzestup po pádu Nečasovy vlády. I letos má dobrou politickou a marketingovou strategii, pomáhají mu média pod kontrolou Andreje Babiše i neschopní političtí soupeři.

Ve sporu o české místo v Evropské komisi nebyla ČSSD schopna nabídnout alternativu vůči Věře Jourové a přes proklamované „kvótní cíle“ se ukázala velmi omezená základna političek vhodných pro vysoké funkce v sociální demokracii. Nejde přitom o nic nového, což potvrdily již dřívější problémy najít „povinnou“ místopředsedkyni strany na sjezdech ČSSD. ANO takticky odsunulo do pozadí Pavla Teličku, který byl před volbami do EP jeho hlavním volebním trumfem. Na druhou stranu přesun Jourové do Evropské komise, kde nebude příliš viditelná českými médii, zbavuje ANO často využívané populární osobnosti.

Hnutí však usiluje o zisk dalších, a jak ukazují zveřejněné nominace do senátních a komunálních voleb, tak se mu to daří. Kandidatura Jiřího Hlavatého do Senátu nemá jen trutnovský regionální rozměr, ale je silným signálem podnikatelským a živnostenským vrstvám i široké veřejnosti v celé republice. Vzbudit u českých voličů dojem o tom, že někdo jde politiky ne proto, aby si tam nakradl, se nyní ukazuje jako velmi efektivní součást volební strategie. A zveřejněné milionové příjmy Babiše nejsou pro hnutí problémem, spíše naopak.

Pražská kampaň ANO byla zahájena razantním Babišovým prohlášením o nepřijatelných hernách a drogách „Václaváku“. Tyto argumenty opět mohou zapůsobit nejen na lidi v Praze, ale i na její návštěvníky „z lontu“. Ti si pak již nemusí uvědomit, že boj proti drogové kriminalitě je primárně záležitostí státní policie, ne pražského magistrátu.

Babiš může těžit i z rozhádanosti ČSSD, který předvedla nedůstojné divadlo při hlasování o zákonu snižujícím spotřební daň. Sobotka je odsouván do pozadí nejen tlakem ANO, ale i částí vlastní strany. ANO se příliš nevyjadřuje k současným emotivním otázkám mezinárodní politiky, což mu přináší výhodu v tom, že neztrácí voliče silně preferující jednu či druhou stranu konfliktů na Ukrajině a v Gaze. Toho se snaží využít část opozice, nicméně voličské segmenty, pro které jsou tato témata dominantním důvodem k volbě, jsou poměrně omezené. Politicky tak Babiš vstoupil do letošního léta po relativním rozčarování po evropských volbách velmi rázně, nicméně pokud chce současné tažení zužitkovat, musí být na podzim schopen přimět své voliče k volební účasti.

NašiPolitici.cz