5.12.2022 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

POLITIKA: Babiš ve střetu s covidem, nebo ve střetu zájmů?

Český senát je dnes zcela ovládán opozičními stranami. Aby z něho tedy vypadlo něco příznivého pro vládu, nelze očekávat ani omylem. Byl jsem přesto překvapen tím, že se na svém posledním zasedání před odchodem znovu nezvolených senátorů a nástupem nových opozičních sil Senát PČR usnesl na tom, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Netolická 18.10.2020 23:07

Jak to víte, pane Čermáku, že nic neprovedl? Vy vidíte do každé skuliny, do všech stát. zakázek, invest. pobídek, dotací aj., když Babiš má natolik ovládnutou státní správu, že ta jedná v jeho prospěch, např. mu proplácí nenárokové dotace, i když mu je EU neproplácí ? Jsem velmi zvědava na zemědělský audit, konečnou verzi. Mně z toho vašeho oblíbence i z vás a vašich názorů vstávají vlasy hrůzou na hlavě co se to děje, jak to, že je toto možné za bílého dne. Ať jde o Čapák, reklamy, linka na toustový chléb, nezákonné pobírání nenár. dotací, dluhopisy, vlastnictví významných médií atd. a nikdo u nás to neřeší nebo jako řeší nebo odsouvá. Horror! Na Západě politik jednou zalže, zamlčí marginální věc a odstupuje! Kam se potom řadíme my? A my všichni se na to díváme jako na pokračování seriálu...Rv

P. Vychodil 18.10.2020 8:50

ještě k nebezpečnosti covid versus španělská chřipka z jiného úhlu:

Švédsko: španělská chřipka - počet úmrtí 37 000

covid - počet úmrtí 6 000

Itálie 466 000 / 36 t00

UK 228 000 / 44 000

celý svět 50 mil / 1,1 mil (dobře tady ještě nejsme u konce

mě z toho vyplývá, že ani tam, kde celkem nic extra nezavírali (švédsko), či reagovali pozdě (Itálie) se epidemie covid celkovými úmrtími zdaleka nepříblížila španělské chřipce

na území tehdejší české republiky se odhaduje počet obětí 46 - 77 tis.

Vykřikovat v mediích o desetitisících mrtvých, pokud vše nezavřeme, je šíření poplašné zprávy, zločin...

Z. Koutecký 17.10.2020 20:40

No, pane Bartoni, vliv počtu provedených testů se eliminuje tak, že se počítá podíl (počet pozitivních testů/celkový počet testů), což MZ publikuje. Takže podíl pozitivně testovaných nestoupl proti průměru prvního týdne v září proti průměru za poslední týden ani 10x ani 3x, ale cca 4,5x. Výhružnější však je, že každých 14 dní se počet nakažených v podstatě zvojnásobuje. Což je nejhorší trend z celé Evropy. A to naše hygiena nestačí trasovat ani 50% kontaktů. Tím vzrůstají nároky na naše nemocnice. Počet hospitalizovaných pacientů se od 1. září zvýšil 20x a na ARO 15x. Takže tam už začínají problémy. Počet zemřelých se zvýšil ve srovnání se stavem k 1.září cca trojásobně. Protesty proti vládě budou vždycky. Když "utáhne", tak se ozvou obránci svobody, lidských práv a demokracie a když "povolí" tak ji obviní z neschopnosti situaci zvládnout. To se děje všude kolem nás, i když se o tom media moc nezmiňují. Chyba naší vlády je v tom, že do covidové reality míchá příliš politiky a tím pádem se nemůže na ničem dohodnout, a výsledky její práce jsou často polovičaté a zmatečné. K tomu ještě přispívá snaha, co nejvíce znemožnit Babiše jako předsedu vlády. V tom se naše situace podobá situaci v Izraeli, kde však Netanjahu má přece jen pevnější ruku a tak se tam situace s covidem po období výrazného zhoršení vyvíjí lépe než u nás.

V. Čermák 17.10.2020 20:48

Tak teď už ano, předtím ne...

P. Dupa 17.10.2020 13:31

jo závist je svinstvo

L. Kubeš 17.10.2020 12:50

Obhajoba blábolů Václava Klause říká vše, škoda času to číst.

P. Han 18.10.2020 20:26

Škoda času vašich učitelů. Dělali co mohli, ale číst vás nenaučili.

V. Patrik 17.10.2020 11:02

To by mě fakt zajímalo, jestli si pan Bartoň opravdu myslí, že Babiš není skutečným vlastníkem Agrofertu. Nebo co ho vede k tomu, aby tady nezištně dělal Agrofertu propagandu.

V. Loula 17.10.2020 18:30

Babiš předal Agrofert do svěřeneckého fondu na základě zákona, přijatého českými zákonodárci. Splnil Babiš podmínky dané tímto zákonem nebo nesplnil? Vše ostatní je nepodstatné, zásadní je otázka, zda Babiš postupoval podle toho zákona nebo ne. Pokud dneska kladete otázku, zda je Babiš majitelem Agrofertu ( ano, je, pouze přímo nerozhoduje), pak se ptám, zakazuje ten zákon nějakým pararafem, aby Babiš nebyl obmyšlenou osobou? Pokud ano, tak Babiš porušil zákon. Pokud ne, tak zákonodárci připravili zmetek. Takže otázka nezní, zda je Babiš ve střetu zájmů nebo zda je majitelem. Otázka zní, zda splnil nebo nesplnil požadavky toho zákona.

V. Kain 17.10.2020 18:52

Babiš je v mnohonásobném střetu zájmu a váš svěřenecký fond jako zástěrku si strčte za klobouk.Také se stará o to aby dotace jak ty evropské tak i ty o které obírá naši zem plynuly do Agrofertu.Státní zakázky které vyhrávají Babišovi firmy je taky náhoda. Naprosto nechápu jak o tom někdo může pochybovat a nebo dokonce tvrdit,že to není pravda.

V. Čermák 17.10.2020 20:32

Babišův věrný Satelite. Byla zaznamenána vaše kvalitní Rotace okolo vašeho mocného pána, Babiše. Doufám, že při vašich častých rotacích mu aspoň přeleštíte boty. Další vaší rotaci zdar..;-D;-D;-D

P. Vychodil 17.10.2020 20:16

přesné, ale spousta lidí tento argument "nepozře".

a já to chápu, protože velice často zákony a soudní verdikty jdou proti přirozeným morálním zákonům...

v dnešní době právo se už dlouho nerovná morálka...někdy je to naopek v přímém kontrastu...bohužel

L. Netolická 17.10.2020 22:37

Babiš neměl zákonem určeno, že má dát majetek do svěřenského fondu. Ten fond si vytvořil a nastrkal si tam své lidi.

L. Písařík 18.10.2020 16:39

Netolická se ještě ,neprobrala z toho, jak padla na hlavu, jinak by znala Lex Babiš.

L. Netolická 18.10.2020 21:00

Pane Písaříku, Babiš měl několik čistých možností jak se střetu zájmů vyhnout. Rezignovat z postu premiéra, z vlády, prodat Agrofert a nebo se to řeší vložením majetku do tzv. slepého fondu, kdy majitel neví, kdo mu majetek spravuje, jaké kroky činí atd. To ale v tomto případě není možné aplikovat. On si vybral tak, že o čistém řešení nemůže být řeč, ostatně vždy jedná ve svůj prospěch a v souladu účel světí prostředky. Nikdy nepochopím lidi, kteří volí jeho divizi ANO a jeho nedemokratické řízení hnutí. Člověk s tak zatíženou minulostí, osobnostními rysy a povahou opravdu nemá řídit stát. Vždy musí mít poslední slovo, nevybíravě až sprostě uráží lidi kolem sebe, velmi často lže a manipuluje, populisticky kvůli hlasům korumpuje voliče, nehledí na krizi ani stav státní kasy, hlavně si udržet sesli. S Babišem jsme klesli na hluboké dno politické kultury a hrabat nahoru se budeme hodně dlouho, protože lidé si zvykli, že dělat státní dluhy lze a kdo jim bude chtít vysvětlit, že to má své meze, ten pohoří. Bohužel. A tak se může stát, že se dostaneme na řeckou či italskou cestu a budeme vyhlížet státní bankrot a zchudnutí nás všech.

L. Písařík 19.10.2020 6:59

A můžete uvést k jednotlivým tvrzením taky zdroje, ze kterých vaše informace pochází? Faktem je, že Babiš vyhověl zákonu a zbožná přání jeho odpůrců jsou pouze psím štěkotem na poušti. Je faktem, že současná situace nám neskýtá možnost zbohatnutí, spíše zchudnutí, ale ve stejném stavu jsou i ostatní země a to vlivem Covid 19. Je velmi zpozdilé vinit vlády, které musí balancovat mezi opatřeními ke snížení nemocnosti, ale zaroveň taky musí udržet v chodu ekonomiku. Řecká cesta nám nehrozí, neprojedli jsme vše a neužívali sladký život jako řekové, Tak jaké strašení? Důležité je přežít s fungující ekonomikou a vláda není jen Babiš a dělá to, co je v daném případě nutné.

Z. Koutecký 18.10.2020 1:25

Ať už fakticky je to jakkoliv, máte pravdu, pane Loulo, že Babiš z právního hlediska podmínky toho našeho zákona splnil. Problém je v tom, že Nařízení EU z roku 2012 a 2018 definuje střet zájmů tak, že i splněním "zákona Babiš" zůstal Babiš ve střetu zájmů. Protože Nařízení EU platí pro všechny členské státy přímo, bez ohledu na národní přepisy, které nesmí být s právními předpisy EU v rozporu, byl Babiš jako ministr financí a je i jako předseda vlády i z právního hlediska ve střetu zájmů. Ohánět se našimi právními předpisy nemá smysl, protože jsme podepsali smlouvy, podle kterých je, mimo jiné, unijní legislativa prostě svým způsobem nadřazena naší národní legislativě. Celé se to vleče jen proto, že Babiš patří mezi milardáře a pro ty platí přece jen jiná pravidla než třeba pro bezdomovce, který ukradne housku nebo autobusáka, který počmárá volební billboard ODS. Pro to bychom našli jistě celou řadu příkladů. Prostě odjakživa platí, že co je dovoleno pánovi není dovoleno kmánovi.

M. Baloun 18.10.2020 8:54

To bohužel není pravda. Jinak už by AB šel od válu.

F. Kusák 18.10.2020 11:37

Naprosto přesně vyjádřeno. Další komentáře jsou zbytečně. A každý má právo podat žalobu a nechat rozhodnout soud. Jenže soudy nemohou reagovat na něco, co vlastně ani nelze soudit.

L. Netolická 18.10.2020 20:38

Letos by měl být uveřejněn konečný audit EU o zemědělských dotacích. První audit týkající se strukt. fondů konstatoval, že Babiš je ve střetu zájmů. Tak chvíli vyčkejte, pánové. Jsem velmi zvědava na reakci p. Čermáka. Ten dostane nářez!

V. Halašta 18.10.2020 18:36

Babiš podmínky zákona č. 159/2006 Sb. nesplnil, konkrétně § 4a (1), § 4b a § 4c.

Otázka, zda postupoval podle zákona, je nesmyslná, neboť zákon žádný postup neříká.

Zakon nezakazuje, aby byl obmyšlenou osobou. Zákon ale zakazuje, aby byl osobou ovládající a tou Babiš je, viz první odstavec.

Otázka tedy není na zneění zákona ale na hodnotitele. Pokud stav hodnotili jiní lidé, bež Babišovi podřízení, došli k závěru, že porušuje zákon (OÚ Černošice, OLAF, Senát). Babišovi podřízeni stav vyhodnotili v Babišův prospěch a zatím to bylo rozhodující.

V. Čermák 17.10.2020 10:40

Tak ten tzv. "Babišův střet zájmů" vytahuje čas od času senátor Wagenknecht, jinak bývalý náměstek ministra financí, který způsobil ČR škodu 800 milionů a byl Babišem nekompromisně vyhozen. Ten bláznivý človíček také na Babiše často práská do Bruselu, společně s Piráty, svými kolegy A to je tak asi celé...

V. Halašta 17.10.2020 10:51

Toho bláznivého človíčka Wagenknechta si vybral Babiš za 1. náměstka. Audit, na jehož základě ČR "přišla o 800 mil.", spadal pod ředitele odboru auditu. Wagenknecht byl jeho nadřízeným a Babiš byl zase Wagenknechtův nadřízený.

Ergo kladívko - za těch tracených 800 mil. může Babiš.

V. Čermák 17.10.2020 10:55

Ho ho ho, dobrá snaha. A za toho mstivého človíčka Wagenknechta a jeho práskání může také Babiš..;-D;-D;-D

V. Halašta 17.10.2020 10:28

Autor, zdatný agropropagandista, opakuje ustálenou Babišovu lež "postupoval jsem podle zákona o střetu zájmů". Jenže v zákonu č. 159/2006 Sb. žádný "postup" není. Tam jsou jen podmínky, které musí veřejný funkcionář (Babiš) vyhovět. Takže ze zákona:

§ 4a (1) Veřejný funkcionář ..nesmí být .. ovládající osobou právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového ..vysílání nebo vydavatelem ..tisku ..

§ 4b Obchodní společnost, ve které veřejný funkcionář ..nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % .. se nesmí účastnit zadávacích řízení

§ 4c Je zakázáno poskytnout dotaci .. obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář .. nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % ..

V. Halašta 17.10.2020 10:41

Možná se ještě sluší doplnit, že na střet zájmů (jen) podle §4a podala k Obecnímu úřadu Černošice podnět TI, obec (neovládaná Babišem) shledala Babiše ve střetu, Středočeský kraj (Babišovi podřízení, Jermanová) však jeho rozhodnutí zrušili a Ministerstvo vnitra (Babišovi podřízení) a VSZ (Babišův podřízený, který potřebuje od státu protlačení výš) postup kraje nenapadli, jak mohli.

Odkazy na jednotlivé rozhodnutí jsou tady:

https://www.transparency.cz/rozhodnuti-stredoceskeho-kraje-ve-veci-ceskeho-stretu-zajmu-premiera-andreje-babise-je-zverejneno-prectete-si-nas-komentar/

V. Čermák 17.10.2020 10:53

Tak obec Černošice , to je zase rajón ředitele TI Ondráčky, který chtěl být Babišovým mininstrem, ale Babiš ho poslal někam. Obec to naštěstí pro ni prohrála, takže teď se může na plný úvazek věnovat na podzim odmetání listí a v zimě odmetání sněhu, což jsou činnosti pro ni adekvátní.. ;-DRv

V. Halašta 17.10.2020 11:02

Lžeš, propagandisto. Ondráčka dostal od Babiše nabídku, chvíli se rozmýšlel a pak odmítl.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-s-davidem-odrackou.A131124_134951_domaci_hv

V. Čermák 17.10.2020 20:38

My si tykáme, pane Halašto? Tak pokud to tvrdí sám Ondráčka, že jako on odkopl Babiše, tak to asi pravda nebude. To by pak neměl důvod se Babišovi usilovně a opakovaně Mstít a práskat na něj do Bruselu. Ještě něco k tomu mstivému človíčkovi?;-D;-D;-D

V. Čermák 17.10.2020 10:47

Dobře jste slova nakladl, ale ten tzv. Střet zájmů je pouze fiktivní. Reálně Babiš žádné skutečné výhody nezískal. Je to asi tak, jako by vás někdo nařkl, že jste vrah, protože máte doma nůž. Jinak to vypadá, že jste nějaký právník amatér, ale víte jak je to s těmi právníky. 2 právníci běžně vyprodukují nejméně 3 protichůdné názory. A to je tak asi celé..