26.11.2020 | Svátek má Artur


POLITIKA: Babiš paralyzuje Česko

10.6.2019

Občanští demokraté tvrdí, že kauzy Andreje Babiše paralyzují českou politiku. ODS nabízí podle vedení strany změnu.

Jako dlouholetý příznivec pravice jsem zklamán tím, jak její reprezentanti zaměnili pravicový program za antibabišismus nejhoršího zrna. Ve věcných otázkách jak posunout českou společnost zpátky k větší svobodě jednotlivce se drží pouze toho, že EET je špatně a že by ji chtěla zrušit. Přitom EET obsahuje prvky, které by měly být zachovány.

ODS má zkušenost, že jí schválené zákony byly Sobotkovou vládou šmahem zrušeny. Nabízí ale právě to samé po případném návratu k moci. Že by jako pomstu?

Babišovy kauzy přitom vypovídají o české pravici mnohem více, než by jí mělo být milé. Vůbec se nekritizuje hypertrofovaný systém dotací, zejména v takzvaných měkkých projektech. Miliardy korun se utápí v různých “školeních”, jejichž úroveň nebývá vždy v pořádku. Dělení firem na malé, střední a velké je přímo návodem, jak systém “podojit”.

Některé dotační regiony, uměle vzniklé slučováním krajů menších velikostí, se proslavily tím, že v nich politici “tečkovali” ty žádosti, které měly uspět. Jsou oblasti, v nichž je “převis poptávky” a neuspějí dobré projekty. Jsou naopak oblasti, kde je převis nabídky a proplatí se doslova každá pitomost.

Kdysi mě skupina matek oslovila, abych pro jejich právní spolek napsal žádost. Dodnes si pamatuji na zamítnutí kvůli formálním chybám v popisu projektu. V jednom odstavci chyběla ve větě čárka a v jiném chyběl v jednom slově háček, což byl “háček” a žádost neprošla.

Pravice dle mého gusta by proto měla odsoudit nikoliv a pouze dotace pro Babiše kvůli údajnému střetu zájmů, ale celý systém .

Znám rozdělování takzvaných evropských dotací pro základní výzkum přímo z úrovně Bruselu. Dominují v nich žadatelé z Německa, Francie, Velké Británie , Španělska a Itálie - žadatelé z Česka sami přiznávají, že jejich šance jsou minimální, tedy prakticky nulové. Hodnotitelé totiž vesměs pocházejí z velkých států EU a projekty si “přihrávají”.

Je proto v dotační politice EU hodně shnilého a kopání do Babiše jako do původce dotačního zla je nesmysl.

Jestliže si k tomu přidáme, že kauzu Čapí hnízdo fedrovala před volbami ČSSD a dnes v tom pokračuje ODS a další “pravicové” strany, kruh se uzavírá.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czSOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.