26.1.2021 | Svátek má Zora


POLITIKA: Babiš by měl sedět!

4.9.2019

Humbuk kolem (ne)vydání zprošťujícího rozhodnutí státního zástupce ve věci Čapí hnízdo vedl většinu opozičních politických stran k „zásadním prohlášením“. Ivan Bartoš se diví, že je ještě Andrej Babiš na svobodě.

Pondělní únik informací ze státního zastupitelství ohledně „změny názoru“ státního zástupce Jaroslava Šarocha lze hodnotit mnohým způsobem. Tím nejobvyklejším je zřejmě stanovisko, že se v Česku „všechno vykecá“. Je však minimálně zajímavé, která média s „dobře utajovanými“ informacemi dokáží nejlépe pracovat. Deník N nepatří k často citovanému médiu, a přesto je to právě tento deník, který se sólokaprem o Babišovi pochlubil. Má zřejmě ty „správné“ kontakty.

Nicméně česká opozice byla touto zprávou naprosto fascinována. Ivan Bartoš to „cítí“ takto:

Řeknu to tak, jak to cítím: kdyby @AndrejBabis nebyl premiér, už dávno sedí. A také se aktivně řeší jeho další kauzy (mezi které počítám i daňový únik zjevně fiktivní reklamy na farmě Čapí hnízdo za 270 milionů). Před zákonem si mají být všichni rovni.

V Událostech, komentářích, které se kauze Čapí hnízdo opět téměř zcela věnovaly, pak se stejným stanoviskem vystoupil i pirát Jakub Michálek. Sekundoval mu Vít Rakušan za STAN (ten se ovšem velmi snažil zachovat dekorum) a Helena Válková (ANO), která prohlásila jen to, že se „nediví, protože zná ze své pozice v poslanecké sněmovně a ve výborech obsah trestního spisu“. Ten podle ní jasně svědčí o tom, že žalobce „nemá nabito“ na úspěšnou žalobu. Válková údajně již loni koncem roku prohlásila, že státní zástupce zřejmě stíhání Babiše zastaví.

„Ranaři“ Bartoš s Michálkem by tedy nejraději viděli Babiše sedět za katrem. Inu, přání je to hezké. Přesto si dovolím jenom jednu malou poznámku. Kdyby Babiš nebyl v politice, o žádné kauze Čapí hnízdo bychom neslyšeli a žádné vyšetřování by se nekonalo. Není tedy pravdou, co Bartoš napsal na svůj twitter. Naopak, vychází mi to tak, že Bartoš o české politice ví velmi málo a nic se v ní zatím nenaučil. On totiž zapomíná, že i politik má svá práva. Nevím sice, jak moc přesná je statistika, se kterou operuje prezident Miloš Zeman, když říká, že 80 % případů obžaloby politiků (od komunálních po ty v nejvyšších patrech) skončí soudním osvobozením. Trestními oznámeními na aktivní politiky se to ale v českém prostředí docela hemží.

Babišova kauza Čapí hnízdo je čítankovým příkladem pokusu o kriminalizaci politika, který najednou začal ohrožovat „zavedené strany“. Nic na Babiše v politice nebylo, a tak se sáhlo do jeho podnikatelské minulosti. Kauzu pak před volbami 2017 naplno využívala ČSSD, ODS a další politické strany. Lze jenom spekulovat, jak moc byl do kauzy zatažen bývalý ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec, ale nedělám si žádné iluze, že byl neaktivní. Jeho politická dráha je aktivitou přímo nabita - viz památné setkání u Miloše Zemana proti Bohuslavu Sobotkovi a jeho „prásknutí“ akce, když se potřeboval dostat na pozici ministra.

Zdá se mi, že právě v ČSSD moc dobře věděli, jak kauza Čapí hnízdo vznikla, a ochota této strany pod Janem Hamáčkem vstoupit do koalice s Babišem o tom svědčí. Sám Hamáček se vyjádřil tak, že je rád, že kauza Čapí hnízdo může z rozhodnutí státního zástupce skončit.

Pokud to tak i dopadne, bude to ale jen další rána do politiky „tradičních“ stran. Hodně se spekuluje, co bude zastavení kauzy znamenat pro vztah Babiše a Zemana. Údajně by měl Babiš „posílit“. Zdá se mi, že ale spíš posílí Zeman, který bude tvrdit, že měl opět pravdu, když za Babišem neochvějně stál. Nicméně celá kauza kolem Babiše má své oběti. Posílí totiž opět staré známé tvrzení, a sice že je politika svinstvo.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.