5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: ANO znervóznělo kvůli radikálům

6.3.2018

„Stydím se za hlasování těch mých kolegů z hnutí ANO, díky kterým dnes došlo ke skandálnímu zvolení Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS. Účelový politický pragmatismus nemůže být nadřazen idejím a ideálům, na kterých hnutí ANO původně vzniklo.“ Tyto věty napsal na Twitter Tomáš Macura, ostravský primátor v dresu ANO.

Zmínka o pragmatismu a ideálech stojí za rozvedení. Když Andrej Babiš Akci nespokojených občanů zakládal, hovořil o potřebě spojit v různých stranách ty jedince, kterým záleží na očištění veřejného života od korupce a klientelismu. Působil dojmem podnikatele, kterého už nebaví účastnit se prorůstání byznysu s politikou.

Když dal nakonec dohromady samostatné politické hnutí a rozhodl se s ním jít do voleb, mohl se opřít o řadu dosavadních nestraníků i někdejších členů tradičních partají zleva zprava. Pořád byl nositelem naděje a změny. V současnosti, kdy sedí ve Strakově akademii, úřady skutečně čistí. Jen se nezdá, že by černou střídala bílá. Spíš jen vyslanci jiných politických či byznysových zájmů.

Nic nového pod sluncem. Na reprezentování konkrétních zájmů politika vždy stála. Jen je důležité, aby tyto zájmy byly průhledné a podléhaly kontrole ze strany parlamentní opozice, médií, potažmo občanů.

Snaha ANO o jednobarevnou menšinovou vládu bez koaličních partnerů koukajících mu pod prsty transparentností bůhvíjak nevoní. A ještě podezřelejší je Babišova ochota raději se spojovat s politickými radikály než s demokratickými partajemi. To přirozeně zaráží i řadu jeho spolustraníků.

Původně se zdálo, že ANO bude naplňovat liberální program, který lidé přestali druhdy věřit občanským demokratům. Pouze zaráželo, že do voleb 2013 šlo jen s nemnoha obecnými tezemi. Poté se podepsalo pod vládní programové prohlášení navržené sociálními demokraty, ale v dalších měsících jsme od Babiše slýchali, že udělal chybu, když partnerům ustoupil, například v rušení zdravotnických poplatků.

Později – aby tomu chaosu nebyl konec – hnutí ANO vyluxovalo elektorát levice. Už toto všechno byly projevy účelového politického pragmatismu, který se dnes nelíbí primátoru Macurovi a jehož důsledkem je i růst vlivu politiků hlásajících extrémní názory – ať již na adresu romského holokaustu, nebo listopadu 1989.

V Poslanecké sněmovně se seriózně hovoří i o tématech, která dosud bývala tabu. Například o referendu, jež by vedlo k vystoupení z Evropské unie či Severoatlantické aliance. Do druhého čtení prošel komunistický návrh zdanit finanční odškodnění církví i předloha, kterou by SPD ráda dosáhla zákazu islámu coby ideologie hlásající nenávist a potlačující svobodu. Zato okamurovci jsou rození „sluníčkáři“ - stačí se začíst do jejich profilů na sociálních sítích.

Obchod s idejemi a ideály ohrožuje přípravu ANO na podzimní komunální volby. Schopní primátoři Ostravy a Brna Tomáš Macura a Petr Vokřál podobně jako jejich pražská kolegyně Adriana Krnáčová byli vždy považováni za silné osobnosti vzdálené koketování s extrémními ideologiemi. Na podobné pokusy reagují negativně i další politici ANO včetně několika ministrů.

Také proto zařadil Andrej Babiš zpátečku – a je najednou připravený aktivně podpořit odvolání Zdeňka Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIBS, do níž byl teprve v pátek zvolen.

V minulém týdnu ještě byla pro Babiše prioritou potřeba oddaných a nenáročných spojenců, kteří umí nevidět a neslyšet. Následně vyhodnotil situaci jako rizikovou, mimo jiné i pro vnitřní stav hnutí ANO, a obrátil. Jak dlouho mu čerstvě nabyté odhodlání vydrží, ovšem neradno tipovat. U Babiše jeden nikdy neví.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus