1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


POLITIKA: ANO, spravedlnost

21.6.2014

Ministryně Helena Válková prozatím ustála tlak na své odvolání, který se začal ozývat z některých sociálnědemokratických kruhů. ANO se za ni razantně postavilo a podpořilo odvolání náměstka Pavla Šterna, krytého ze strany ČSSD. Poslanec Martin Komárek jeho chování (Šternovo udání proti Válkové na policii, týkající se nákupu elektronických náramků pro PČR) dokonce označil za „prasácké“. V této kauze se jedná o jeden z nejvážnějších sporů, které doposud koalici postihly.

Je vidět, že ANO na osobě Válkové záleží. Podržela ji v kauze neuvážených výroků o utrpení Čechů za protektorátu i ve sporech s předchozí náměstkyní Hanou Marvanovou. Marvanová přitom měla – jako bývalá disidentka, předsedkyně Unie svobody – Demokratické unie a stoupenkyně Havlova odkazu - mnohem silnější podporu mediálního mainstreamu než Válková, které je vyčítáno členství v KSČ a politická nezkušenost. Pro ANO mohla být minimálně v Praze vhodnou ikonou, a přesto byla „odejita“ a je otázku, zda bude mít ještě chuť se do náruče Babišova hnutí vrátit.

Aféra kolem Válkové rozdělila koalici a přiměla sociální demokraty ke spolupráci s opozicí, v jejímž rámci začala dominovat TOP 09 (ta ostatně stáhla do svých řad i někdejšího ministra spravedlnosti Pospíšila). Při jednání ve Sněmovně ohledně vystoupení odvolaného náměstka Šterna vznikla ad hoc koalice sociálních demokratů, topkařů a ODS. Z pohledu ČSSD se jedná o dílčí zvrat oproti nedávnému vývoji týkajícímu se ekonomických otázek, kdy naopak podporu opozičních pravicových stran získával Babiš (byť ne při sněmovním hlasování).

Ministerstvo spravedlnosti sice nepatří v rámci českých koaličních vztahů k těm nejvíce žádaným, v posledních letech se ale o ně již podruhé vede tvrdý boj (odvolání ministra Pospíšila a příchod Pavla Blažka otřásl i minulou vládou). Souvisí to zřejmě s výraznějšími aktivitami justice v politické sféře. Pro ANO i vládu jsou medializované spory ohledně tohoto ministerstva negativní publicitou, což přiznal i premiér Sobotka. Nyní je hrozba odvolání Válkové ze strany premiéra jedním z mála nástrojů, kterým může tlačit na mocného Andreje Babiše. A nový náměstek navržený ČSSD zřejmě Válkové v posílení její pozice příliš nepomůže.

NašiPolitici.czSOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...