22.10.2019 | Svátek má Sabina


POLITIKA: ANO se stále víc podobá zavedeným stranám

25.5.2017

Nejviditelnější postavou hnutí ANO nadále pochopitelně zůstává předseda Andrej Babiš. S odchodem z vlády však přesto část místa na výsluní uvolnil svým kolegům.

Někteří, jako budoucí vicepremiér Richard Brabec, odhodili pás cudnosti a vyrukovali s ostrou rétorikou proti politickým soupeřům, jak se v předvolebním období sluší a patří.

Ještě zajímavěji si ale počíná Ivan Pilný, kterého Babiš vybral do čela resortu financí. Jeho nástupce nestojí zaskočeně v koutě, nýbrž se vyjadřuje nezvykle otevřeně - snad vzhledem k bohatému životopisu, někdejší spolupráci s Billem Gatesem, ale i svým bezmála 73 letům.

Za původce vládní krize Pilný v sobotním tisku označil předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Svěřil se, že na Pražský hrad volil Karla Schwarzenberga, proto jej mrzí, když je jím označován za člověka závislého na Babišovi. Miloši Zemanovi doporučuje dát před prezidentskou funkcí přednost vlastnímu zdraví.

Ekonomický expert Jan Skopeček prý o financích nic neví, protože nikdy nepodnikal a nikdy nebyl manažerem. A svému kolegovi z vlády, lidoveckému vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi, ostře vytkl, že na poli vědy, výzkumu a inovací „za čtyři roky neudělal vůbec nic“.

Ne dosti na tom. Prezentuje se jako muž lakomý, jenž odmítá plošné zvyšování platů státních zaměstnanců a nesouhlasí s růstem minimální mzdy. Staví se do pozice toho, kdo má povinnost bránit státní kasu před ostatními ministry.

Což je samozřejmě absurdní, protože o státním rozpočtu, příjmech i výdajích rozhoduje celá vláda ve sboru. Proto ani ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD se nemusela zlobit, že „Pilný demontuje program vlády“.

Na ministerstvo financí je ale také upřena pozornost kvůli dosud Babišově a příště Pilného náměstkyni Aleně Schillerové. Spor se vede o to, je-li jen loajální státní úřednicí specializující se na daně, nebo také vědomým či nevědomým štítem skupiny brněnských podnikatelů, na něž se upírá pozornost po razii související s úniky informací z policejních databází a trestních řízení. Jedním z obviněných je zeť paní Schillerové David Rusňák.

Jak již Český rozhlas uvedl, Rusňákem vlastněná investiční skupina DRFG je na nebývalém vzestupu. V roce 2010 byl podle výroční zprávy firmy její majetek 3 miliony, v roce 2014 pak 400 milionů a v roce 2016 hned 4 miliardy korun, přičemž hodnota společnosti byla zvyšována investicemi, jež mají běžně výnosnost několik procent.

Rusňák, který byl i štědrým sponzorem ANO, řady babišovců kvapně opustil. Další spojnicí k hnutí je jeho manželka, dcera náměstkyně Schillerové, kterou ANO v Brně udělalo městskou radní.

Těžko zatím říct, nakolik je tato kauza ovlivněna prosazováním práva, politickým bojem, nebo střety různých kmotrovských part z moravské metropole. Jisté však je, že proti sítím, v nichž v minulosti uvízly tradiční politické strany, nejsou imunní ani čerstvá hnutí, zdánlivě vedená touhou dělat věci jinak a lépe.

Také z naznačeného přesunu pozornosti od Andreje Babiše k dalším výrazným reprezentantům ANO se dá odvozovat, že jakkoliv je geneze tohoto hnutí odlišná od vývoje klasických partají, ve finále se osudy nových a starých politiků a stran sbližují.

Uvidíme, nakolik Babiš zvládne svoji formaci krotit. Odstrašujícím příkladem mu může být neustálé Sobotkovo hašení konfliktů, jež se odehrávají v sociální demokracii.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.