Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: ANO, doleva

diskuse (8)

Proč se může předsedovi ČSSD hodit Andrej Babiš

Sestavování příští vlády může být podstatně tvořivější, než se zatím zdá. Výroky lídrů s kým ano a s kým ne je proto potřeba brát s nadstandardní rezervou. Klišé, že koalice se sestavují až po volbách, není tentokrát úplně prázdné.

Z veřejných prohlášení to zatím vypadá, že sociální demokraté by vůbec nejraději vládli s do sněmovny se navrátivšími lidovci. Tato varianta by byla hlavně v případě silného volebního vítězství sociálních demokratů pro současného předsedu Bohuslava Sobotku ideální. Pragmatičtí čtyřicátníci z vedení strany by si nemuseli špinit kariéry spoluprací s komunisty. Společný kabinet s lidovci by také nedával prezidentu Miloši Zemanovi tolik prostoru pro dálkové ovládání ČSSD z Hradu. Zatím ale není podle průzkumů zdaleka jisté, že se lidovci do sněmovny dostanou a obě strany případně budou mít dost hlasů pro většinovou vládu.

Vy chcete, my ne

Druhou variantou, o níž sociální demokraté otevřeně mluví, je vládní spolupráce s komunisty. A čím víc se o ní mluví, tím víc se společensky legitimizuje. Ti z lídrů ČSSD, kteří by se takový projekt ještě před pár lety styděli přiznat, se najednou vůbec nečervenají, když ho popisují jako nejrealističtější scénář. Bohuslav Sobotka ale dobře ví, že pro něj jako premiéra má obrovská rizika a bude pracovat fakticky v permanentním osobním ohrožení. Komunisté by v takovém uspořádání hráli roli výsadku Pražského hradu. Vědí, že je Miloš Zeman považuje za své spojence. Dá se čekat, že budou vykonávat část prezidentských vizí a tlačit na ČSSD.

Sociální demokraté naopak moc nepomýšlejí, že by dali dohromady kabinet s TOP 09, který by představoval vládu moderního levého středu, po níž touží řada příznivců Karla Schwarzenberga z kulturních a mediálních elit včetně jejich mecenáše Zdeňka Bakaly. Gumování pravolevého střetu a mobilizace na ochranu parlamentní demokracie před rozpínavým prezidentem, na níž staví topka kampaň, přesně pasuje do tohoto scénáře. Pro ČSSD, lákající voliče na rekonstrukci země po Nečasově vládě, to není atraktivní varianta, protože s sebou nutně nese popření silných výroků a slibů.

Druhé centrum moci: BS AB

S přibližujícími se volbami se ale začala Bohuslavu Sobotkovi otevírat nová příležitost. Ve všech průzkumech sílí protestní hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše (v nejbližších dnech se stane majitelem Lidových novin). I on může mít ve sněmovně dost křesel na to, aby dal se sociálními demokraty dohromady vládní většinu. Ta by mohla být pro Bohuslava Sobotku atraktivnější než svazek s komunisty. Američtí poradci z PSB našli Babišovi mezeru na trhu v pravém středu. Miliardář se velmi disciplinovaně a důsledně stylizuje do role zhrzeného voliče ODS. Využívá každou příležitost, když se zapne kamera nebo diktafon, aby lídrům občanských demokratů vzkázal, že kdyby to vedli dobře, nevstupoval by do politiky, protože by je podporoval. Babišovi se daří tento obraz vnutit i části středních vrstev, a dokonce elit. Oponenti se totiž dost neúčinně omezují na mělkou kritiku a varování, že jeho hnutí jsou nové Věci veřejné, případně vypíchnou rozplizlost programu a politickou nezkušenost. Nikdo nenabídl voličům fakty a čísly podloženou recenzi Babišova podnikatelského příběhu na hraně byznysu a politiky.

Podle analýzy, kterou dal dohromady sociolog Jan Herzmann z veřejně dostupných průzkumů preferencí, ale Andrej Babiš neloví zdaleka jen voliče ODS. Těch nasbíral 98 tisíc, k tomu 92 tisíc bývalých véčkařů. Vůbec nejvíc ale přitahuje zhrzené voliče TOP 09, jichž nasbíral 131 tisíc. Hlas se mu chystá dát i 32 tisíc těch, kdo v posledních volbách podpořili sociální demokraty.

Pro nespokojený levý střed je Babiš zjevně akceptovatelnou figurou, a kdyby mu Američané nenašli okno příležitosti ve zraněné ODS, nejspíš by zamířil právě sem. Loví mezi frustrovanými sliby o pořádku, konci zlodějin a vymetení korupce podobně jako sociální demokraté. V programu má sice pár věcí, které přímo narážejí na ČSSD (důchodová reforma v tvrdší verzi, než prosadil Petr Nečas, odpor ke zvyšování přímých daní). Zároveň ale slibuje veřejné investice a podporu ekonomiky nebo nižší DPH stejně jako ČSSD. Sám Bohuslav Sobotka říká, že Babiš má "levicový program", aby ulovil část jeho voličů. V programovém nesouladu předseda ČSSD problém nevidí. Koalici s ANO odmítá kvůli nevyzpytatelnosti: "Dávám přednost spolupráci s tradičními stranami, nechci dopadnout jako Petr Nečas s Věcmi veřejnými." Andrej Babiš se naopak točí výhradně na programu "ČSSD chce navyšovat daně, což my nechceme".

Pokud ale sociální demokracie vyhraje přesvědčivě volby a Bohuslav Sobotka to bude moci vydávat za svůj úspěch, je pro něj osobně Babiš nejatraktivnější varianta. Jako premiér by se tím nejvíce osvobodil od vlivu Hradu. A zvlášť pokud zůstane Zemanova SPOZ mimo sněmovnu, může se z tandemu Sobotka Babiš stát druhé mocenské centrum. Teď se těžko odhaduje, který scénář je pro zemi dlouhodobě větším rizikem.

LN, 10.10.2013

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Petr Kamberský
25. 7. 2024

Nominace Jozefa Síkely do Evropské komise je dokonalou ukázkou paradoxu vládnutí skrze systém...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz