4.12.2022 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

POLITIKA: Amnestie ne, milosti ano

Nevylijme s amnestií i prezidentské milosti. Emoce spojené s amnestií prezidenta a žalobou podanou senátem na končícího prezidenta brání podívat se na problém ze systémového hlediska. Probíhající diskuze o změně ústavy je vážná a měla by vést k úpravě ústavy tak, aby se podobné excesy s plošnou amnestií i s jednotlivými milostmi nemohly v budoucnu opakovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 18.3.2013 15:29

Je to úvaha o ničem na 5 let.

Současný prezident si dal socialistický závazek, že milosti ani amnestii nepoužije (když to pracující lid, dělníci a rolníci tak žádají v diskusích nejen na idnes).

D. Polanský 18.3.2013 7:48

O tom není řeč,

amnestie do demokracie nepatří. Milosti z titulu, že jsme křesťanský stát ano.

F. Eliáš 18.3.2013 8:09

Re: O tom není řeč,

Dobře, ale proč zrovna prezident?

V. Mlich 18.3.2013 9:55

Proč zrovna prezident?

A kdo jiný, než kladeč věnců? Předseda senátu? Jinak považuji amnestii i milosti za velmi dobrou tradici, které by bylo škoda se zbavovat. Je to i v demokracii ten správný typ výjimky potvrzující pravidlo o rozhodování většiny.

Klaus proti Havlovi těch milostí uděloval značně méně, a amnestii odmítal zcela, ale nakonec naštěstí pochopil, že i občasná  amnestie k životu patří a použil této karty stylem pro něj příznačným - že současně velmi hlasitě upozornil na liknavost justice. Doufám, že to povede i k nějakým reálným opatřením, nejen ke tlachání, jako v tomto článku.

B. Rybák 19.3.2013 11:05

Re: Proč zrovna prezident?

Přesně tak. Bez přiměřené národní hrdosti národ chátrá a stát se hroutí. Nevěřím, že v např. v USA nebo v Dánsku, jejichž občané si sebou vozí vlajky i na víkendový piknik, by se někdo opovážil dělat nějaký humbuk kolem amnestie vyhlášené k (kulatému) výročí vzniku existujícího státu. Něco takového je možné jenom v zemi, jejíž média jsou ovládána mocichtivou sousední mocností, v zemi v níž velká část politických "elit" touto mocností zkorumpovaná.

Nic nemůže být dostatečnou protiváhou ztracené sebeúcty národa. Nic nemůže být důležitější než její obnova. Zbytečně "blbá" nálada (spotřebitelská nedůvěra) je např. hlavním důvodem naší současné hospodářské recese.

J. Kanioková 18.3.2013 0:21

Diskreditace..

http://jdem.cz/aaqr0

J. Kanioková 18.3.2013 1:02

špatný odkaz - oprava

http://jdem.cz/2a995