21.5.2022 | Svátek má Monika


POLITIKA: Agenti a rezidenti

17.10.2017

V souvislosti s verdiktem slovenského Ústavního soudu ve věci žaloby Andreje Babiše ohledně jeho registrace ve svazcích StB coby agenta se vracejí reminiscence na osmdesátá léta minulého století.

Kdo zná fungování tehdejších podniků zahraničního obchodu, ví, že obchodní zastoupení mimo území států RVHP bylo bez závazku spolupráce s StB nemyslitelné. Tehdejší řídící důstojníci zpočátku odmítali výpovědi v lustračních kauzách, nebo ztratili paměť. Po čase, kdy už byly jejich činy podle trestního zákona promlčené, se jim náhle paměť vrátila a svoje výpovědi ve prospěch žalujících čile zobchodovali.

Dnes už to málokoho zajímá, ale naprostá většina těch, kteří se s ministerstvem vnitra soudili ve věci své registrace ve svazcích StB, uspěli. Nikoli proto že by tam byli zapsáni neprávem, ale proto, že chyběly důkazy z v panice odcizených a skartovaných dokumentů na přelomu let 1989 a 1990 nebo proto, že v jejich prospěch svědčily jejich tehdejší řídící orgány.

Soudní verdikt ale znamená pouze vymazání jejich jména z elektronických evidencí a jistou „mediální satisfakci“. Čisté lustrační osvědčení, potřebné pro jmenování do významnějších funkcí ve veřejné správě, stejně nemohou obdržet, protože historii nelze měnit. Spolupráce s StB také není nijak trestána, je pouze ochranou státu před jmenováním vydíratelných jedinců, kteří se zapletli s totalitní státní bezpečností. A i kdyby v některém případě byla jejich registrace zfalšována, na jmenování do vedoucích veřejných funkcí není žádný právní nárok a záleží na jmenujícím orgánu, koho vybere.

Dnes už to ale tak úplně neplatí. Lexem Babiš tedy není jím tak označovaná novela zákona o střetu zájmů, ale Služební zákon, který účelově a dodatečně ruší lustrační podmínku u členů vlády, tedy těch nejdůležitějších funkcí, jako je ministr a místopředseda vlády, do které byl Andrej Babiš - v rozporu s v té době stále platným lustračním zákonem - jmenován. Pozitivně lustrovaný spolupracovník StB tak dnes může být členem vlády, dokonce jejím předsedou, ale vedoucím oddělení na malém úřadě veřejné správy nikoli.

Bude zajímavé, jak se k věci postaví prezident, zejména poté, co před čtyřmi roky jmenoval Andreje Babiše členem vlády pod podmínkou, že se dodatečně „očistí“, což se dotyčnému evidentně dodnes nepodařilo a do termínu jmenování nové vlády ani nepodaří.Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...