28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


POLICIE: O čem vypovídá čtvrtá reorganizace

4.4.2020

Bez větší pozornosti veřejnosti startuje 1. dubna 2020 další reforma policie: vznikne Národní kriminální úřad a nový centrální útvar, u kterého se budou sbíhat všechny informace o trestních řízeních. Pozoruhodné je na tomto sdělení nejen to, že jde již o čtvrtou reformu policejního sboru, ale i to, že Michal Foit, který reformu více než rok připravoval a pracovní skupinu Reforma vedl, těsně před tím, než se uskuteční, ohlásil, že po 33 letech odchází od policie. Nikdo, ani Michal Foit bližší údaje neuvedl. Taková zpráva samozřejmě vyvolává spousty dohadů, jestli kvůli další reorganizaci neodejde zase do civilu řada zkušených kriminalistů jako při té předchozí, tzv. Chovancově reformě.

Vzpomeňme si, co se stalo v roce 2016, kdy bylo velice zbrkle ohlášeno pod vedením ČSSD sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru s odůvodněním, že je potřeba zefektivnit práci policie a trestní řízení. Nová Národní centrála proti organizovanému zločinu přišla tehdy o úspěšného ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu a o nejméně dvacet nejzkušenějších kriminalistů, protože přestali věřit vedení.

Jenže to se nedělo poprvé. Politici se chovají stále stejně a z toho logicky vzniká podezření, že i nyní zase pod ministrem vnitra z ČSSD a za asistence ANO se snaží před blížícími se volbami získat pod kontrolu vyšetřování všech pro ně nebezpečných kauz. Zprávy o stíhání se totiž soustředí na jednom místě. Podobné akce jsme zažili poprvé v roce 1999, kdy reorganizaci za ministrů Grulicha a Grosse z ČSSD na přání šéfa podsvětí Mrázka zařizoval poradce premiéra Miroslav Šlouf. V roce 2007 za ministra Langera z ODS je organizoval bývalý příslušník StB Jiří Houba. A v roce 2016 je připravil bývalý příslušník StB Zdeněk Laube.

V současné době u policie z těch, kdo minulou reformu připravovali, již údajně nikdo neslouží kromě Jaroslava Vilda, který je dodnes náměstkem policejního prezidenta, a byl tudíž nadřízený odcházejícího kriminalisty Foita. Zatím víme, že před touto reorganizaci kromě pana Foita odešel i velmi úspěšný šéf mordparty Josef Mareš.

V této souvislosti si musíme položit otázku: O čem vypovídá čtvrtá reforma policie v České republice? Dosavadní praxe, kdy se policie zbavuje zkušených pracovníků z důvodů reorganizace či z osobních blíže nespecifikovaných důvodů, zní v uších všech přemýšlejících občanů velmi nedůvěřivě, zvlášť když se tak děje vždy zbrkle před blížícími se volbami. Přece pověsti o tom, že nějaký policista dělal manažerské chyby nebo odmítal někomu stranit, by při důsledné dělbě moci neměly hrát vůbec žádnou roli a i odchod do penze by měl být znám předem.

Na ministerstvu vnitra by měl být politikem jenom ministr, ostatní by měli být posuzováni pouze podle své odbornosti a při propracované dlouhodobé koncepci organizace policie by neměly ani reformy nikoho překvapovat.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.