Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLICIE: Nekopejte velikány do kotníků

Škoda, že se pan Houba nevyjádřil k této zajímavé otázce podrobněji, jistě by bylo zajímavé dozvědět se nejen to, kdo a kam byl kopnut, ale i kdo z bývalých policistů takovou exekuci vykonal. Neméně zajímavé by bylo i vědět, co bylo důvodem onoho "neúnosného kopání".
Postesk náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Jiřího Houby o tom, že už je neúnosné to okopávání kotníků ze strany bývalých, rádoby uznávaných elitních policistů (zveřejněno na Novinkách.cz v článku Za Kubiceho vedení se z ÚOOZ ztrácely tajné dokumenty), mě přivedl k úvahám, komu zde vlastně byly okopávány kotníky a kým.

Škoda, že se pan Houba nevyjádřil k této zajímavé otázce podrobněji, jistě by bylo zajímavé dozvědět se nejen to, kdo a kam byl kopnut, ale i kdo z bývalých policistů takovou exekuci vykonal. Neméně zajímavé by bylo i vědět, co bylo důvodem onoho "neúnosného kopání".

Formulace odpovědí pana náměstka Houby nabízí závěr, že postiženým může být dokonce i on sám. Pokud ano, tak v takovém případě je na místě vyslovit hluboké politování. Hluboké politování nad tím, že není do kotníků - obrazně řečeno - kopán v první řadě svými nadřízenými.

Rozhodně nechci panu náměstkovi upírat právo kritického vyjádření na práci bývalého vedení ÚOOZ ani zpochybňovat oprávněnost takové kritiky, ovšem veřejně bagatelizovat práci takového množství kriminalistů a vyšetřovatelů tohoto útvaru lze pokládat v lepším případě za projev neomluvitelné neznalosti. Zdvořilost mi brání rozepisovat se o tom, za co lze takové vyjádření považovat v tom horším případě.

Navzdory některým chybám bývalého vedení, odváděla v předcházejícím období řada policistů ÚOOZ poctivou práci a na rozdíl od pana Houby riskovala svůj krk v boji se zločinem. Prohlásit tedy veřejně, že z mnoha desítek policistů, kteří z ÚOOZ odešli, bylo jen několik zkušených, nelze pokládat za nic jiného než plivnutí na práci všech ostatních, kteří se do počtu těch "několika" panu náměstkovi nevešli.

Spolu s bývalým ředitelem ÚOOZ Kubicem skutečně odešlo z útvaru mnoho desítek schopných policistů. Pokud vím, takový velký exodus v tak krátkém období nezaznamenal žádný jiný z policejních útvarů. Není pochyb o tom, že tyto síly v boji proti zločinu citelně chybí. Pokud vím, ze strany policejního vedení však nebylo uděláno nic, aby byl počet odcházejících policistů alespoň snížen.

Podle mého názoru se právě tady náměstek Houba dopustil významné chyby, když odcházející policisty nedokázal přesvědčit o důvěryhodnosti nového vedení a o zabezpečení standardních podmínek pro jejich práci. Pokusil se o to vůbec?

Je hezké, že pan Houba věří, že všichni, kteří na útvaru zůstali, chtějí dělat svoji práci jako profíci. Mohu jen namítnout, že většina těch, kteří odešli, chtěla dělat totéž. Z daného úhlu pohledu toto prohlášení vypadá poněkud prázdně a bezcenně. Ostatně jako i některá další jeho prohlášení.

Podobně na mě například působí prohlášení o garanci důkladného analyzování všech spisů souvisejících s Františkem Mrázkem. Řekl bych, že tady pan náměstek nabízí něco, co mělo být již dávno hotovo. V okamžiku, kdy poskytoval rozhovor, bych od něj očekával spíše prezentaci výsledků než jalové breptání, že bude cosi důležitého analyzováno. Prospal snad ve své funkci předchozí rok?

Pan Houba však místo zřetelných výsledků svých manažerských počinů nabízí veřejnosti jen informaci o tom, že pracovní klima je nyní na ÚOOZ jiné a už nedochází k neřízeným únikům informací a k porušování presumpce neviny. Tak to bychom měli gratulovat. A co odhalování organizovaného zločinu?

Co třeba nějaký odhalený a usvědčený zločinecký gang? Tedy myslím kromě těch nešťastných zaměstnanců ČEZu, co pátrali po pachatelích krádeží elektrického proudu. Jak se zdá, tak nic. Nebo v lepším případě nic moc.

Bylo by zajímavé vědět, kdo a jak práci pana Houby hodnotí a zda vůbec. Některá jeho vyjádření totiž mohou evokovat úvahy o tom, kdo je vlastně na policejním prezidiu nejvyšší autoritou.

Jeho věta "Nováka bych měl na prezidiu rád…" (o řediteli protikorupční policie v roli kandidáta na funkci náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku) ve mně vyvolává dojem, že se pan Houba cítí být spíš pánem Policejního prezidia než jeho úředníkem. Uvažovaná pozice totiž spadá nikoli pod řízení náměstka Houby, nýbrž pod přímé řízení policejního prezidenta. Takové prohlášení bych očekával tedy spíš od prezidenta Martinů.

Ale co není, může být. Stejně jako se stal Jiří Novák náměstkem policejního prezidenta pro ekonomiku, můžeme třeba zanedlouho přihlížet změně ve funkci policejního prezidenta. Vlastně i ono prohlášení o neúnosném okopávání kotníků dává tušit, že na policejním prezidiu ve vysoké funkci sedí chlapík, kterému většina ostatních dosáhne právě tak akorát... k těm kotníkům. Jeho současnému stylu jednání snad chybí už jen jediné - začít ukazovat svému okolí vztyčený prostředník.

Více k problematice naleznete na mém webu: www.zimmel.cz

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v patnácté královské etapě Tour de France...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále Wimbledonu znovu porazil...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

nh Nela Hořejší
14. 7. 2024

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz