POLEMIKA: Vládní bohatýři
Lukáš Jelínek mě svým pohledem na českou opozici příjemně pobavil. Zejména se mi z jeho pera publicisty spřízněného s ČSSD "líbila" jeho kritika KSČM. Je to vrcholně troufalé od příznivce ČSSD kritizovat KSČM za její notoricky známý příklon k neostalinismu a vůbec se nezmínit o tom, že právě ČSSD a KSČM spolu rukou společnou a nedílnou vládnou téměř ve všech krajích Česka. Tak jakápak opozice, příteli Jelínku!
Obecně vytýká Jelínek opozici "chudobu" a naznačuje, že to bude mít současná vláda údajně kvůli této chudobě snazší. I toto proroctví nepovažuji za pravdivé. Již první týdny fungování nové vlády ukazují, že si dvě nejsilnější vládní strany půjdou hezky po zemanovsku po krku. Babiš od počátku tvrdí, že jeho role je "zabránit vládě levice" a sjedná s ní koalici. ČSSD je plná nevyřešených a dočasně odsunutých animozit mezi předsedou, Bohuslavem Sobotkou, a jeho "přáteli" hejtmany. A přesně podle snadno odhadnutého scénáře obvinil Sobotka ANO 2011 z toho, že nad ním v Praze přebírají vládu "kmotři". Mirek Topolánek by měl za definici kmotra dostat nějakou hezkou cenu za přínos české politice. Co by si dnes řada politiků i novinářů počala nebýt onoho kouzelného slovíčka "kmotr".
Vraťme se ale k tématu české parlamentní opozice. Dnešní marginalizovaná pravice opravdu nemá sílu na to, aby mohla vládním záměrům jakkoliv zabránit. Doufám, že se nesníží k tomu, aby většinu vládních "antireforem" napadala u Ústavního soudu, jak to činila kdysi ČSSD. Pan Jelínek by však již měl být dostatečně zkušeným politologem, aby věděl, že v českých podmínkách o osudech vlád nerozhoduje ani tak formální parlamentní opozice jako opozice uvnitř vlády. Velmi dobře již nakročily všechny strany. Lidovci jsou prověřenými destruktory vlád, ve kterých kdy po roce 1989 seděli. A na příkladu "vládní komise" k církevním restitucím ukázali zoubky. ČSSD a ANO 2011 požádaly církve o slevu 13 mld. korun v peněžních náhradách, církve komisi sdělily, že už ustupovaly dost, a požadavek odmítly. Nyní chce Bohuslav Sobotka vytvořit ministerský tým, který by "dohlížel" na průběh církevních restitucí. Lidovci a ANO takový tým nechtějí.
Lze tedy s pravděpodobností hraničící s jistotou, že o rozklad vlády se opozice sotva postará. Na to stačí současné tři vládní strany, které upekly dort ve stylu pejska a kočičky Josefa Čapka. Udělá se jim z toho dříve nebo později špatně a jen ti se "silným žaludkem" budou vykládat, jak že jim ten dort chutná.
www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz