5.12.2023 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

POLEMIKA: Třetí možnost Svobodných

Jsa jedním ze zmíněných „zloduchů“ v článku Petra Hampla Dvě možnosti Svobodných, dovolím si s názory autora trochu polemizovat, a to i přesto, že mě pan Hampl přes mé šediny zařadil k „rozjíveným mládencům“, což jednoho vlastně docela potěší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 28.5.2015 21:02

Svobodní mají jedinou možnost. Okamžitě a střelhbitě

studovat Kompozitivní teorii. Díla mistra Hayeka a spol. Jinak jsou pro mne jen skupina hlupáků stejných, které potkávám na každém kroku... Dzp.

J. Ráž 28.5.2015 18:51

Strana, které nerozumí její potenciální volič nemá šanci.

Hampl napsal rozumný článek, ve kterém sdělil svůj názor, že ve vedení Svobodných je mnoho dogmatických libertiánů. Dál vyslovil teze pravicové politiky. Kdyby takové názory reprezentovaly názorovou hladinu vedení, preference by rostly.

Co se týká mne, tak libertiánství, které mladí hoši od Svobodných zaměňují za liberální politiku, je směs zbožných přání, nikoliv reálná pravicová politika.

To, že se Svobodní potácí pod hranicí volitelnosti není vinou voličů, ale zásadní programovou a komunikační chybou vedení Svobodných.

Napadání každého, kdo vysloví sebemenší kritiku adresovanou Svobodným, popularitě této strany taky nepřidá.Viz někteří diskutéři pod hamplovým článkem.

P.S. Mach nás starší pěkně namíchl svou kandidaturou do euparlamentu s tím, že ho chce rozložit zevnitř. To je stejné, jako když soused Franta kvůli korytu vstoupil do KSČ a večer v hospodě každého přesvědčoval, že tam vstoupil proto, že chce tu partaj rozkládat zevnitř. Takový žert si může dovolit Farage, protože UKIP má doma velkou voličskou základnu, ale ne Mach, který ze sebe dělá úhlavního nepřítele EU, ale užívat si její žold ho znevěrohodnilo.

K. Krejčů 28.5.2015 14:32

Jo a u Svobodných mi vadí,

že o nich prakticky od voleb není slyšet. Musí se jít učit ke Kalouskovi - asi. Ten je v médiích denně. A témat je snad dost.

K. Krejčů 28.5.2015 14:22

Tak jsem byl dneska

na Finančím úřadě pro Prahu 6, nábř.Kpt.Jaroše 1000,Praha 6. V "baráku"  sídlí více úřadů a mají tam u vrátnice takovou věcičku - aparát, který eviduje příchody a odchody zaměstnanců a ukazuje jejich aktuální počet, přítomný v budově. Bylo to číslo kolem 2300. Vezmu - li průměrnou mzdu 25 tis. Kč, pak jenom na hrubé mzdě nás tento "barák" stojí 57 mil. Kč měsíčně, odečtu-li sociální a zdravotní pojistné + daň, srážené zaměstnancům, což jsou peníze, které se vrátí do systému, může to být odhadem 80% této částky, tedy cca 46 mil. Kč. Kolik takových "baráků" je v Praze nedokážu odhadnout. Což takhle místo nahánění živnostníků snížit administrativní náročnost ve státě (rozuměj - snížit  počet úředníků zbytečných agend) o 30%. Vždyť ten hospodský, který by snad zkrátil nějakou tu tržbu, má peníze těžce vydělané - zkuste být 8 hodin "na place". A mě nezajímá, jestli platí daně, ale zda má dobré pivo a jídlo u něj je skutečně k jídlu. A chtít po něm, aby si ještě k tomu daněmi platil svého "drába", kterého k ničemu nepotřebuje, je skutečně "chucpe". Hezký den všem.

P. Urban 28.5.2015 15:40

Ono to není tak jednoduché

Pokud jen tak snížíte počet úředníků o 30%, pak s největší pravděpodobností řada věcí přestane fungovat. Ne všechny budou zbytečné. Vzniklé problémy bude nutné řešit a nakonec budeme mít úředníků ještě víc.

Pokud chcete opravdu snižovat úřednickou agendu, pak potřebujete audit. Zjistit, co se kde dělá. A jaký je efekt této práce. To chce lidi se znalostí úřednické praxe. A se schopností zhodnotit, jestli to či ono stojí za to. Ideologie víry v minimalizaci státní kontroly není špatným východiskem. Ale rohodně by neměla být zdrojem definitivních závěrů; pokud tomu tak je, pak ideolog obvykle dláždí cesty do pekla, ze kterého chtěl uniknout.

Těžko čekat nápravu v zemi, kde je každému jedno, jestli kdo platí či neplatí daně. Pokud stát není naši věcí, ale jen věcí úředníků, pak s tím ani zvolení politici moc neudělají. Maximálně bordel s výše popsanými důsledky.

J. Kučera 28.5.2015 16:08

Re: Ono to není tak jednoduché

Bez auditu vám mohu vyjmenovat jen tak cvičně několik zcela zbytečných úředních  "činností". Když chcete postavit nový plot, musíte mít pět razítek. Pravda, když ho postavíte a nemáte je, máte buď štěstí, že vás nikdo "nepráskne", nebo zaplatíte pokutu, ktertá vás nezabije. Přesto je to zbytečný úřad. Když mám na zahradě starou studnu a chci ji zasypat, musím mít zas úřední razítka. Když chci naopak studnu na pozemku vykopat, zas úřad inkasuje. A přim to ve všech případech je můj pozemek a moje peníze, které na práce vydávám. O poražení mého stromu na mé zahradě už opět musím žádat slovutný úřad. Co mi stát dává za moje daně z nemovitosti, proč musím platit za vodu, kterou čerpám na své zahradě ze své studny? atd. Takových už na první pohled zbytečných "úředních výkonů" jsou desítky. Nechci to protahovat, ale sám bych jich dokázal vyjmenovat na pár stránek. A pokud jde o protikorupční úřady, komise, policii to je na nic. Odstraňte příčinu a zmizí i následek. Pokud je poptávka objeví se i nabídka. Vzpomeňte na vexláky, řezníky, autoservisy, zelináře. Tím vším hýbala korupce, která dnes zcela zmizela. Bez komisí a úřadů.

V. Vaclavik 28.5.2015 12:42

Pan Kriz s tou bojacnosti uderil hrebicek na hlavicku

a ta bojacnost prameni z toho, ze vetsina lidi, kteri veri ve svobodu v ni veri z velke casti ucebnicove, ale do hloubky to nejde, naopak do hloubky duse maji zazrane altruisticke premisy, dedictvi altruistickeho kolektivismu a prave to jim brani byt pri obhajobe svobody cloveka nebojacni a rici kolektivistickym protivnikum holou pravdu do oci - coz je jedine, co muze fungovat a nakonec take funguje.

Funguje to ovsem jen tehdy, pokud lidi, kteri se neboji rikat pravdu, je ve spolecnosti, zde v politicke strane, urcite kriticke mnozstvi. Pokud totiz jen sem tam nekdo rika, ze kral je nahy, lide tomu nebudou verit, at uz to nakrasne muze byt hola pravda dostupna k videni uplne kazdemu. Lide totiz nejsou schopni myslet sami pro sebe a rozpoznat tak pravdu, kdyz jim kouka do oci, anebo jsou zbabeli postavit se za nazor nesdileny mnohymi jinymi, zkratka maji stadni mentalitu.

Co se Svobodnych tyka, jsem moc a moc skepticky, ze by bylo mozne reformovat system dle jejich politickeho programu v ramci demokratickeho prostredi, jak je v soucasnosti nastavene - tedy ze ve volbach ziskaji vetsinu a zacnou uvadet svuj program do praxe. Vubec nejvic me v tom jejich programu chybi duraz na vseobecnou deregulaci ekonomickych pravidel, at uz lide vydelecne podnikaji, jsou zamestnanci, nebo si jen zvelebuji sve bydleni svepomoci. Je treba zrusit jakekoli statni licencovani odbornych profesi a stanovovani norem, ktere prejde na zcela soukrome, tedy bez zakonne podpory statu, odborne komory, ve kterych bude dobrovolna ucast, podle zvazeni podnikatelu, remeslniku, zivnostniku.

Je treba aby Svobodni dali duraz na ta opatreni, ktera behem relativne kratke doby budou mit pro lidi kladny vysledek, jak financni, tak pocitovy - ze jsou svobodni obcane a aby nabrali nejakou hrdost ze jsou svobodni. Tady plati to Clintovo 'it is the economy, stupid', cili kdyz lide rychle nepociti konkretni dopad na sve zivoty, pujdou Svobodni od valu v pristich volbach, nejspis predcasnych.

R. Tichý 28.5.2015 12:22

voličstvo v ČR

Obávám se, že jste příliš optimistický-občané ČR nejsou zvyklí a nechtějí si zvykat na samostatnost v rozhodování. Je to nepohodlné. Tento trend je ostatně vidět v celé Evropě, kterou (jako rakovina) prolézá socialismus.

Vnímám jako podstatné, aby se strana usídlila na kolbišti a hýčkala si 10% skalních voličů. Neustupujte ze svého programu bez důkladného rozboru, nesnažte se získávat voliče za každou cenu.

Důvod, proč ODS skončila tam, kde je, jsou nejen zlodějiny kmotrů a vyšší IQ voličů, ale také nedodržování svých slibů. Za dobu, kdy ODS rozhodovala se rozhodně nezjevilo daňové přiznání na A4. Prostě ODS nestačilo stálých 22%, lovila i "středové" voliče a tím ztratila všechny.

P. Urban 28.5.2015 11:26

Ta třetí cesta spočívá v čem?

V čem se požadavky pana Kříže liší od "druhé cesty" pana Hampla, tedy od "dogmatického libertariánství"?

Tam, kde vládne ideologie, obvykle končí zdravý rozum. Momentálně to zažívají Řekové. "Drtivá většina" řeckých voličů (téměř polovina, což je ovšem na ideology popisovanou "drtivou většinu" poměrně hodně) volila stranu, která podle jejich názoru "nazývala věci pravými jmény" a slíbila Řekům konec "dluhového otroctví".

Teď mají vládu, která nedokáže ani tak relativně jednoduchou věc, jako vyhlásit státní bankrot.

To se ovšem může stát jen ideologiím, které se opírají, viděno z našeho hlediska, o drtivou menšinu. Nám, co sdílíme ideje s drtivou většinou, se to stát nemůže. Zvlášť pokud nehrozí, že bychom se po příštích volbách dostali do vlády.

P. Urban 28.5.2015 10:43

Autor by měl emigrovat do Somálska

aby v praxi dokázal svoji schopnost žít v souladu se sdílenými ideály.

K. Luboš 28.5.2015 12:06

Úplně by stačila taková Kalábrie...

...anebo Sicílie. Italský stát ovládá poloostrov zhruba tak do úrovně Říma a tam trošku jižněji se již „žádný úředník ani politik opravdu o lidi už nestará“. Ale za to se starají jiní.... Ale že by z toho byli lidé zrovna nadšeni, tak to jsem fakt neslyšel.

J. Chaloupka 28.5.2015 10:00

Svobodní mají dnes výjimečnou šanci na příští

úspěch ve volbách. Otázka je, zda jí využijí. V současné době tu není originální skutečně pravicová strana. ODS a TOP09 jsou pseudopravicové, pokud vůbec. A i Babiše volili lidé spíše ze zoufalství, než skutečného přesvědčení. Pravice by mohla získat, ale musela by vyměnit předsedu, který je spíše ideologem než charismatickým vůdcem, musela by zjednodušit argumentaci tak, aby byla pochopitelná i těm živnostníkům a pár dalších opatření. Bohužel většina národa je spíše průměrně a podprůměrně inteligentní a po 40 let byla vedena k pasivitě. (Mám osobní zkušenost, za aktivitu následoval trest.) Jsou lidé, kteří opravdu nechtějí nic řešit a pořád slyšíme co má stát všechno dělat. Potíž je, že rádobynovináři jsou také spíše levicoví zaměstnanci a většinou bohužel nedostatečně vzdělaní, aby pochopili, co znamená pravice.

K. Janyška 28.5.2015 9:59

Svobodní mají jedinou možnost. Okamžitě a střelhbitě

studovat Kompozitivní teorii. Díla mistra Hayeka a spol. Jinak jsou pro mne jen skupina hlupáků stejných, jajko potkávám na každém kroku... Dzp.

J. Šimek 28.5.2015 9:17

Jediná ideologie v ČR je v SSO ???

Tak to jste ještě asi neslyšel o komunistech, vy brepto.

J. Růžička 28.5.2015 8:59

Pane Kříži,

polemizujete s článkem, který pan Hampl nenapsal. To je celé.

M. Prokop 28.5.2015 8:51

Jednoduché a zároveň složité řešení,

najít osobnost, která dá věcem řád a dokáže, aby pánové Kříž i Hampl byli Svobodným prospěšní.

Osobnosti se bohužel ani v Česku, ani nikde jinde nerodí jak cikáňata.

Třeba v takové větší a tradičnější GB po Churchillovi až Thatcherka a hned po ní Blair, pak zase nic.

F. Doušek 28.5.2015 8:49

No, pane, hezky jste to napsal.

Teď jen přesvědčte vedení vaší strany, aby to uvedla do praxe.

A ještě jednu připomínku - společností cloumají i jiné spory, např. ten rusko-ukrajinský. A vaší straně vyčítám příklon k Rusku, ze kterého k nám nikdy nic pozitivního nepřišlo.

M. Prokop 28.5.2015 8:53

Re: No, pane, hezky jste to napsal.

A máte ten příklon k Rusku nějak potvrzen?

Nebo jen podléháte tvrzení místních €Hujerů?

F. Doušek 28.5.2015 9:07

Re: No, pane, hezky jste to napsal.

Viděl jsem Macha v nějaké diskuzi na ČT24 před časem, bylo to jasné, i když se to neodvážil říct "na plnou hubu".

Mimochodem, počátkem týdne jsem sem dával citaci z článku na toto téma o anexi Krymu, který to potvrzoval.

V každém případě - opět to potvrzuje autorova slova - nechť strana SSO jednoznačně vyjádří svůj postoj, a bude.

P. Švejnoch 28.5.2015 13:20

Re: No, pane, hezky jste to napsal.

ad Mimochodem: To byl, jestli se nepletu, článek typu JPP, neboli autor si myslí, že si Svobodní myslí... To je, myslím, jako potvrzení postoje SSO poněkud slabé.

Ale jinak s Vámi souhlasím - SSO by se (asi nejen) k této otázce měla vyjádřit jasně. Lavírování "abychom si nepohněvali tu nebo onu část potenciálních voličů" nakonec spolehlivě naštve všechny - aneb "Vaše slovo budiž Ano Ano, Ne Ne"...

F. Pavlis 28.5.2015 7:38

Obávám se,

že tak jednoduché to není. Český volič je - až na výjimku skalních - těkavý. Volební témata se mění rychleji než krajina za oknem rychlíku. Také píárové umění je někdy téměř dokonalé a soudnost cílových skupin problematická. Ač příznivec, také jsem poznamenal že "euronesmysly" lze přetlouci miliardami dotací, které jsou hlavní starostí politických stran v koalici. Vemte lidem dotace na to i ono a ihned mají pocit "frustrace". Na současný politický provoz nemají Svobodní ani výraznou osobnost a tím ani přílišný vliv. Voliče zajímají bonmoty a umné polopravdy, z nichž si vezmou to, co se jim libí. Žádná politická strana není dokonalá. Naše současné však příliš energie věnují jen sobě samým a své existenci. Ani Svobodní nejsou výrazně jiní. Volím je proto, že program je slušný, ale nehrozí, že se budou podílet na současném stavu české politiky. Nechodit k volbám vůbec je sice také svoboda, ale není to zcela odpovědné. I menšina skalních pak získává značnou výhodu v konečném součtu voleb. proto také máme takové zastoupení levice v parlamentních lavicích. včetně KSČM. Ovšem, mohu se i mýlit.

J. Heincl 28.5.2015 6:48

Podívat se pravdě do očí

Pane Kříži, hlavním důvodem nízkých volebních preferencí Svobodných je nedostatek poptávky voličů po jejich politické nabídce. Vkládáním různých tvrzení do úst či klávesnice oponentů a pak jejich vyvracením Svobodným příliš nepomůžete. V článku pana Hampla jsem nikde nenašel tvrzení, že je pro to, aby politici a úředníci vzali lidem většinu výplaty a z větší části určovali, jak mají žít, že by se pan Hampl nedomníval, že by drtivá většina lidí v ČR chtěla svou prací zbohatnout, že by pan Hampl a jemu podobní (připomíná to slovník Rudého Práva) nechtěl ve skutečnosti svobodu, odpovědnost a prosperitu lidí, ale uskutečnění svých představ, jak mají ostatní žít. Jestli vedení Svobodných má podobná stanoviska jako Vy, tak tato strana zahleděná sama do sebe bohužel směřuje k elitářskému klubu, kterému ničemní voliči nemohou porozumět. Asi by bylo potřeba vyměnit voliče. Toto jsem napsal nikoli proto, že bych chtěl Svobodné poškodit. Naopak, je mi líto, jak se situace na české politické scéně vyvíjí. Svobodné jsem dlouho volil a zatím volit budu, protože parlamentní strany považuji vesměs za lumpy.

A. Reček 28.5.2015 7:19

Re: Podívat se pravdě do očí

Podstatou setrvalé existence každé politické strany či hnutí je členská základna v obcích a městech. Být jen stranou volební, jak kdysi měla představy ODA, byl prokazatelný nesmysl. To potvrdily pak pády a zánik třeba US-DEU, Sládkovců, Důchodců, Bobošíkovců, Liberálů, Věci veřejných. A nástup ku svému konci má Úsvit, Zemanovci a podobní, které v obcích a městech není vidět, včetně svobodných i pirátů.

J. Heincl 28.5.2015 7:28

Re: Podívat se pravdě do očí

Svobodní mají členskou základnu ve většině okresních měst, pokud ne ve všech a komunálních voleb se zúčastňují.

R. Gramblička 28.5.2015 7:26

Re: Podívat se pravdě do očí

máte pravdu, bohužel, nejen tenhle článek od pana Kříže mi přijde psaný horkou hlavou

P. Švejnoch 28.5.2015 14:48

Re: Podívat se pravdě do očí

Nesouhlasím s Vámi tak úplně v tom, že by byl na straně voličstva úplný nedostatek poptávky po programu Svobodných. Nemyslím si, že by s jejich programem byli schopní oslovit nadpoloviční většinu elektorátu, ale jsem si jist, že voličů poptávajících podobný program je nejméně 15% a možná i více. Jen někteří (ať už ze zoufalství či jakési setrvačnosti) volí podivuhodné spolky jako je TOP09 či umírající ODS.

Problém vidím v tom, že Svobodní nedokáží svůj program "prodat". Nevím, čím to je, ale program, prezentovaný Svobodnými, na mě působí na jedné straně trochu příliš akademicky, a pak najednou, jako by si tenhle fail vedení uvědomilo, sklouznou zase do lidovostí typu "Euronesmysly" či "Úřady ke zrušení". Chybí (alespoň z mého pohledu) něco dostatečně viditelného mezi těmito polohami.

Co se týče Vašeho hodnocení článku pana Kříže vs. článek pana Hampla, v tom s Vámi souhlasím

J. Kučera 28.5.2015 6:21

budoucí vláda

Jestliže současná vládní koalice přistoupí na nátlak EU a přijme "uprchlíky", bude mít potíže dostat se do příštího parlamentu. Pokud se objeví strana s programem svobodných a bude se tak veřejně prezentovat, má šanci. Jakákoliv strana, která by následovala příkladu Camerona a slíbila hlasování o vystoupení z EU, má šanci, jakákoliv strana, která odmítne (reálně ne jen slovy) přijímání uprchlíků, má šanci. Téměř 90% občanů, voličů, odmítá uprchlíky, kolem osmdesáti procent občanů chce vystoupení z EU. Netvrdím, že všichni by takovou stranu volili, ale na 50% ve sněmovně by se asi dostala. A kdyby ještě nabídla referendum o obnovení trestu smrti (cca 60% respondentů), má to v kapse.

K. Pavlik 28.5.2015 15:04

Re: budoucí vláda

Jak se rika v anglicky mluvicich zemich: Bud opatrny za co se modlis, ono se to muze stat. V nasi provincii ted nezvolili stranu ktera vladla 30 let (a to bylo dobre ze ji nezvolili). Bohuzel se dostala ke korytu strana ktera naslibovala kdeco. Ted zjistuje ze to nejde. Jak to dopadne? Podle mne strasne, zadluzi provincii a v pristich volbach propadne.

To si fakt myslite ze Cesko, ktere je hodpodarskou kolonii Nemecka, muze vystoupit z EU? To ze to chce dav je holt strasna smula.

J. Kučera 28.5.2015 15:56

Re: budoucí vláda

S tou ekonomickou kolonií bych byl opatrnější. Je fakt, že obchodujeme převážně s Německem, ale není problém (např. pokud jde biotechnologie, IT a pod.) obchodovat s kýmkoliv. Výroba vagonů (a pod.) se dá od nás exportovat opravdu jen do Německa, ale speciální technoloie kamkoliv. Slibné partnery je možné hledat v Brazili (má i mnoho zajímavých politických aspektů), Číně nebo Indii. Není na světě jen EU, USA a Rusko. A zatímco EU a USA jde dolů (Rusko nahoře nikdy nebylo), řada zemí rychle stoupá. Např. Singapur nemá nikde žádného silného ekonomického partnera, je obklopen nepřátelským prostředím a současně je to jeden z nejmenších států. Přesto patří mezi ty nejbohatší. Jen se nesmí moc blbnout s regulací, kvótama a dotacema.

K. Pavlik 28.5.2015 19:31

Re: budoucí vláda

Nemyslim si ze EU brani v obchodovani s jinymi zememi nez je Rusko a Severni Korea. No ono ale hledat ty slibne partnery stoji penize.

Singapur je jiny problem - naprosto jina kulture, obrovska pracovitost, tvrda disciplina. Kdyby singapurske zakony byly tyden v Cesku tak je tam revoluce.

Pokud jde o tu kolonii. Cesko, aspon pokud vim, napriklad nevlastni jedinou banku, takze pokud by se v Parizi, Frankfurtu, Vidni a v Moskve domluvili tak Euro bude za 50 kacek a jedina zbran kterou CNB proti tomu ma by byl Vitezny unor.

Toz tak.