3.12.2021 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Třetí možnost Svobodných

Jsa jedním ze zmíněných „zloduchů“ v článku Petra Hampla Dvě možnosti Svobodných, dovolím si s názory autora trochu polemizovat, a to i přesto, že mě pan Hampl přes mé šediny zařadil k „rozjíveným mládencům“, což jednoho vlastně docela potěší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Krejčů 28.5.2015 14:22

Tak jsem byl dneska

na Finančím úřadě pro Prahu 6, nábř.Kpt.Jaroše 1000,Praha 6. V "baráku"  sídlí více úřadů a mají tam u vrátnice takovou věcičku - aparát, který eviduje příchody a odchody zaměstnanců a ukazuje jejich aktuální počet, přítomný v budově. Bylo to číslo kolem 2300. Vezmu - li průměrnou mzdu 25 tis. Kč, pak jenom na hrubé mzdě nás tento "barák" stojí 57 mil. Kč měsíčně, odečtu-li sociální a zdravotní pojistné + daň, srážené zaměstnancům, což jsou peníze, které se vrátí do systému, může to být odhadem 80% této částky, tedy cca 46 mil. Kč. Kolik takových "baráků" je v Praze nedokážu odhadnout. Což takhle místo nahánění živnostníků snížit administrativní náročnost ve státě (rozuměj - snížit  počet úředníků zbytečných agend) o 30%. Vždyť ten hospodský, který by snad zkrátil nějakou tu tržbu, má peníze těžce vydělané - zkuste být 8 hodin "na place". A mě nezajímá, jestli platí daně, ale zda má dobré pivo a jídlo u něj je skutečně k jídlu. A chtít po něm, aby si ještě k tomu daněmi platil svého "drába", kterého k ničemu nepotřebuje, je skutečně "chucpe". Hezký den všem.

P. Urban 28.5.2015 15:40

Ono to není tak jednoduché

Pokud jen tak snížíte počet úředníků o 30%, pak s největší pravděpodobností řada věcí přestane fungovat. Ne všechny budou zbytečné. Vzniklé problémy bude nutné řešit a nakonec budeme mít úředníků ještě víc.

Pokud chcete opravdu snižovat úřednickou agendu, pak potřebujete audit. Zjistit, co se kde dělá. A jaký je efekt této práce. To chce lidi se znalostí úřednické praxe. A se schopností zhodnotit, jestli to či ono stojí za to. Ideologie víry v minimalizaci státní kontroly není špatným východiskem. Ale rohodně by neměla být zdrojem definitivních závěrů; pokud tomu tak je, pak ideolog obvykle dláždí cesty do pekla, ze kterého chtěl uniknout.

Těžko čekat nápravu v zemi, kde je každému jedno, jestli kdo platí či neplatí daně. Pokud stát není naši věcí, ale jen věcí úředníků, pak s tím ani zvolení politici moc neudělají. Maximálně bordel s výše popsanými důsledky.

J. Kučera 28.5.2015 16:08

Re: Ono to není tak jednoduché

Bez auditu vám mohu vyjmenovat jen tak cvičně několik zcela zbytečných úředních  "činností". Když chcete postavit nový plot, musíte mít pět razítek. Pravda, když ho postavíte a nemáte je, máte buď štěstí, že vás nikdo "nepráskne", nebo zaplatíte pokutu, ktertá vás nezabije. Přesto je to zbytečný úřad. Když mám na zahradě starou studnu a chci ji zasypat, musím mít zas úřední razítka. Když chci naopak studnu na pozemku vykopat, zas úřad inkasuje. A přim to ve všech případech je můj pozemek a moje peníze, které na práce vydávám. O poražení mého stromu na mé zahradě už opět musím žádat slovutný úřad. Co mi stát dává za moje daně z nemovitosti, proč musím platit za vodu, kterou čerpám na své zahradě ze své studny? atd. Takových už na první pohled zbytečných "úředních výkonů" jsou desítky. Nechci to protahovat, ale sám bych jich dokázal vyjmenovat na pár stránek. A pokud jde o protikorupční úřady, komise, policii to je na nic. Odstraňte příčinu a zmizí i následek. Pokud je poptávka objeví se i nabídka. Vzpomeňte na vexláky, řezníky, autoservisy, zelináře. Tím vším hýbala korupce, která dnes zcela zmizela. Bez komisí a úřadů.