Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLEMIKA: Podezírat je tak snadné!

diskuse (13)
K této úvaze mne vyprovokoval článek pana Okamury Policejní "kočkopes" je dobrý nápad (NP, 10.1.2011), který obsahuje několik tak mohutných hloupostí, že považuji za nezbytné se k nim vyjádřit. Hned v úvodu jeho článku se skví věta: "Už jen proto, že premiér je proti." Je k premiérově kritice složení komise pro výběr policejního prezidenta.

Ačkoliv premiér jasně řekl, že mu vadí, když i budoucí podřízení mají vybírat svého nadřízeného, pan Okamura zde bez jakýchkoliv důkazů podsouvá svůj vlastní názor, že premiérovi vadí účast zástupců opozice. To je samo o sobě špatné, ale není to jádrem problému. Více mne děsí skutečnost, že p. Okamura souhlasí s něčím "už jen proto, že premiér je proti". Důvod jak zvon! Slušně se tomu říká destruktivní opozice. Takový postoj nemůže z principu přinést nic pozitivního.

Je zde ovšem ještě jeden podstatný rozdíl - pan Okamura může hlásat téměř cokoliv (máme totiž svobodu slova), ovšem v tomto případě bez jakékoliv odpovědnosti. Pan premiér, ministři (a konec konců všichni volení na všech úrovních ) jsou na tom poněkud hůře, oni tu odpovědnost mají a nikdo jim ji neodpáře. A oni ji cítí. Tvrdit opak může jen ten, kdo nikdy nikam nebyl zvolen.

Za další perlu článku p. Okamury považuji větu:"Proč by měl být ministr politik?" O něčem takovém v této zemi běžela diskuse již v devadesátých létech. I tehdy povstali mudrcové, považující politiku za něco vrcholně nemravného, co je třeba nahradit "vládou odborníků". Jakých? Politika je přece správou věcí veřejných - a tady vše souvisí se vším. Kdo je odborník? Má být ministrem zdravotnictví špičkový lékař, který zachraňuje tisíce životů, není tedy ekonom a nemá díky své specializaci ani moc času zajímat se o ostatní dění? Má být ministrem obrany generál? A jakou kvalifikaci pak chcete od premiéra?

Proto dle mého názoru má být ministrem, poslancem, senátorem, primátorem politik - člověk znalý problémů řízení věcí veřejných. A bude-li navíc dobře znalý i některého dalšího konkrétního oboru lidské činnosti, tím lépe pro oblast jím řízenou.

Dovoluji si na sebe prásknout, že jsem se politicky začal angažovat počátkem roku 1990 a přijal jsem heslo OF - Kdo, když ne ty, kdy, když ne teď? Bylo tehdy správné a přivedlo do politiky spoustu amatérů, kteří stejně jako já tehdy a jako p. Okamura dnes, netušili, co to obnáší. Někteří vytrvali a stali se z nich politici dobří i špatní, jak je to v každém oboru. Osobně jsem to zažil , byl jsem zastupitelem, radním a později tajemníkem. Vycouval jsem postupně z vlastní vůle, ale jsem vděčný za zkušenosti, kterých se mi dostalo. Ty jsou ve velmi stručné verzi takové:

- Při řízení věcí veřejných se nikdy nezavděčíte všem. Obvykle je cca 30 % občanů spokojeno (a ti budou zticha), 30% se bude cítit poškozeno (a asi 10% z nich vám přijde vynadat, případně vyhrožovat) a cca 40% je to úplně jedno.

- Budete-li chtít vědět o všem, pro co nebo proti čemu byste měli hlasovat a budete shánět osobně veškeré informace, nedůvěřujíce úředníkům, přijdete o rodinu, přátele a zdraví.

- Spolehnete-li se částečně na podklady, které zpracoval někdo jiný, budete občas za blbce a periodicita bude záviset na "kvalitě" úřednictva. Kvalitu jsem dal do uvozovek, neboť nemluvím o kvalitě skutečné. Chci jen naznačit, že dokonce i v rodinách existují různé pohledy na věc a různé vyjadřovací schopnosti a prostředky. Tím více se tyto rozdíly vyskytnou mezi voleným a jeho úředníky.

- Chcete-li z volené funkce hlasovat jen na základě cizích podkladů, jste loutka.

Výše uvedené je o mé zkušenosti ze statutárního města. O krajích to platí více a vláda - tam nedohlédnu. Jen vím, že každý volený (a čím výše, tím víc) se musí obklopit lidmi, s nimiž si rozumí, což logicky bývá ovlivněno i stranickou příslušností.

Lumpáren a nepravostí je kolem nás dost, nevymýšlejme si další. Tlachání lidí, kteří v politice nikdy nebyli, neboť politika je svinstvo, není relevantní.

Nezbývá, než připomenout klasika W. Churchilla (neručím za přesnost, za smysl ano) : "Demokracie je nejhorší způsob vládnutí, ale nikdo nikdy nic lepšího nevymyslil."

Aston Ondřej Neff
19. 6. 2025

Tým ministryně Decroix odvedl v krátké době dobrou práci.

Ohlas čtenářů
19. 6. 2025

V poslední době se s rčeními týkající se změny režimu roztrhl pytel.

Tomáš Vodvářka
19. 6. 2025

Pokrytectví současného světa je nabíledni.

Dokument
19. 6. 2025

Fakta nejen pro dnešní jednání Sněmovny.

přečetl Panikář
19. 6. 2025

Útok na Irenu Kalhousovou není první a asi ani poslední.

Marek Hudema
19. 6. 2025

V Evropské unii se teď hodně mluví o deregulaci. Je ovšem otázkou, zda jde o skutečné zrušení...

Jednašedesátiletá hvězda, herec Brad Pitt, právě uvádí do kin svůj nový film F1. Snímek plný rychlé...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že zasáhla těžkovodní reaktor v íránském Aráku a desítky...

elh Eliška Hovorková, poe Eva Pospíšilová
19. 6. 2025

Šéf zpravodajství České televize Petr Mrzena připustil, že před středeční volbou nového ředitele ČT...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Bývalý soudce Ústavního soudu a advokát David Uhlíř se stal koordinátorem na objasňování bitcoinové...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz