16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

POLEMIKA: Obrana referenda

Ondřej Neff zde na Neviditelném psovi v úvodníku Nestylově o stylu 30. 6. 2016 napsal: “Třetí poznámka: v těchto dnech se opakuje mantra, že referendum je nejvýraznější projev demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 4.7.2016 1:08

Referendum

je alibi politiků jsoucích u vesla, kteří jsouce placeni za to, aby správně rozhodli přehodí břímě odpovědnosti na všeholid, aby si nepocuchali volební preference. Ať lid rozhodne, my budeme z obliga, hlas lidu je hlas boží, byť by hlásal peachoviny - viz případ rakouské JE Zwentendorf.

Ano, politiky lze podplatit, oblbnout, vystavit zákulisnímu nátlaku či vydírání; totéž platí pro odborníky. Ale skoro totéž platí i pro všeholid - snad s výjimkou zákulisnímu nátlaku či vydírání - jenom metody jsou jiné. Ukazuje se to při každých volbách.

Lid v referendu může snad rozhodovat leda tak o tom, zda budou v neděli zavřeny obchody nebo ne; do ničeho složitějšího by se raději pouštět neměl. Protože jak již zmíněno níže, referendum je souboj PR agentur, které jsou placené kdoví kým ... a volby nakonec taky.

L. Popovský 4.7.2016 2:17

Pane Juraxi, referendum může být i tím, co píšete - to by jej však vyvolali politici. Mě referendum zajímá hlavně jako záchranná brzda, např. když politici ignorují názor národa. To nám reálně hrozí např. ve věci přijímání migrantů a odzbrojení obyvatelstva. Domnívám se, že nasbírat 250 000 podpisů není žádná sranda.