POLEMIKA: O lidoveckém ZZ, zásadním zemědělství
Nejsem obdivovatelem, natož členem žádné strany připravované koalice, a přesto uznávám, že odvádějí při jednání dobrou práci. Svojí profesionalitou a především schopností nejprve myslet a pak reagovat mne velmi příjemně překvapili lidovci.
Rád bych proto oponoval pan Vildovi, jehož obecně používaný zjednodušující pohled na jednu událost (v tomto případě obsazení Ministerstva zemědělství popsané v glose ZZ – zásadní zemědělství, NP 27.12.2013) dále podporuje přesvědčení veřejnosti, že politiku může dělat každý bezskurpulózní prospěchář.
Politika jsou šachy a jednotlivé tahy je tak nutné hodnotit pouze s pohledem na celou šachovnici. Zásadní a v uvedené glose zcela opominutou skutečností je legitimní snaha každého koaličního partnera maximalizovat svůj vliv ve vládě a prosazovat přání svých voličů.
V popsaném případě KDU-ČSL dostala tři resorty, které měly být dle pana Vilda obsazeny: vicepremiér a ministr zemědělství, ministr kultury a ministr bez portfeje pro vědu a výzkum. Místo toho je předseda Bělobrádek obsadil takto: vicepremiér pro vědu a výzkum, ministr zemědělství a ministr kultury.
Ve výsledku zajistil povýšení ministerstva bez portfeje na plnohodnotný resort, protože vicepremiér je vyšší šarže než ministr a takto pod něj spadají mj. ministerstva školství, místního rozvoje a průmyslu a obchodu, na kterých se uvedená problematika nejvíce řeší. Pro předsedu Bělobrádka, zaštítěného postem vicepremiéra, bude navíc daleko jednodušší prosazovat svoje nápady na jednání vlády, úkolovat a kontrolovat plnění podřízených ministrů a samozřejmě jednat s kolegou vicepremiérem Babišem o nalezení prostředků pro realizaci, nebo změny rozpočtových kapitol resortů.
Nedělám si iluze, že bude moci uvedené resorty skutečně řídit, protože uvedená vyšší pozice je spíše formální a navíc je zde samozřejmě premiér a spolustraník minimálně dvou z uvedených ministrů. Pokud ale chce něco KDU-ČSL na tomto postu skutečně dělat je podle mne tato možnost nejlepší.
Druhý dopad uvedeného obsazení je 1. místopředseda Jurečka na MZe. To je podle mého zaujatého názoru také skutečně lepší volba než předseda Bělobrádek. Jurečka je totiž soukromý zemědělec, zatímco Bělobrádek je profesí veterinář. Oboje patří k zemědělství a minulá volební období by to bylo dost jedno, kdo z nich by MZe řídil. S nástupem ministra Tomana a úspěchem hnutí ANO se ale víceméně stabilizovaná situace v resortu změnila ještě víc ve prospěch velkých farem. Resort je historicky primárně nastaven na velkovýrobu (JZD). Teď ale hrozí, že už nyní dost na hraně nastavená dotační pravidla pro malé a rodinné farmy překročí onu mez, kdy se rodina neuživí z vlastních polí a bude nucena svoje pozemky pronajmout nebo, hůře, prodat.
Uvedený plán další podpory Babišova podnikání potvrzují i téměř hysterické reakce prezidenta Agrární komory (AK), která kupodivu nezahrnuje různá sdružení soukromých a ekologických zemědělců ani Svaz vlastníků půdy ČR, na jejichž pozemcích mnoho velkostatků stále hospodaří. A dále i snaha ANO i AK ponechat na MZe ve vysoké pozici stávajícího ministra.
Podle mne se tedy jedná o promyšlený krok KDU-ČSL zvyšující snahu o kontrolu a snad i omezení střetu zájmů Agrofertu na straně jedné a maximalizaci vlivu na vzdělání a výzkum na straně druhé.
Autor je soukromý zemědělec