8.12.2021 | Svátek má Květoslava


POLEMIKA: Nechutně nadstranický prezident

9.11.2005


Ze strany prezidenta tudíž k žádné svévolné obstrukci nedošlo, pouze oprávněně trval na tom, aby byla dodržena Ústava tak, jak si ji v souladu se zdravým rozumem vykládají renomovaní právníci včetně samotného předsedy Ústavního soudu (kterého snad - jakožto bývalého předního exponenta ČSSD - určitě pan Plesl z nějaké "války" proto socialistické vládě určitě podezírat nebude). Pokud tady někdo vedl nesmyslnou "válku", rozhodně to nebyl prezident, ale premiér.

Chci se ale pozastavit spíš nad tvrzením pana Plesla, že Václav Klaus přejal prezidentský styl od Václava Havla "i s chlupama". To svědčí o jeho naprosté ztrátě paměti. Kdyby totiž současný prezident opravdu převzal styl Václav Havla, tak by se především pan Paroubek nikdy nemohl stát premiérem. Ba dokonce předtím ani Stanislav Gross. Určitě by nebyl problém poté, co ČSSD po debaklu v eurovolbách sama svrhla svého premiéra Špidlu, najít nějakého vhodného "Tošovského" a nechat ho sestavit vládu přesně podle představ prezidenta. Nalézt v parlamentu podporu pro takovou vládu by taky nebylo až tak složité, vždyť vládnoucí strana se v tu dobu zmítala v nesmiřitelných sporech mezi "špidlovci", "grossovci" a "zemanovci" a vhodným nátlakem a vhodnými přísliby lukrativních postů by zajisté nebyl problém z ní odštěpit novou poslaneckou frakci (pracovně jí říkejme třeba Mravný bobr) tak velkou, aby nová koalice ODS-lidovci-US-Mravný bobr měla ve sněmovně pohodlnou většinu a mohla takové "Tošovského" vládě dát důvěru. Aby se dopomohlo k odštěpení "Mravného bobra", bylo by vhodné najít nějaký skandál kolem podivných sponzorů (o ty není v ČSSD nouze) a třeba nějakého velvyslance (a nemusel by to být nutně ten ve Švédsku), který by dosvědčil, že zaslechl cosi o Grossově tajném kontu, ze kterého ČSSD financovala svoji kampaň (že by Krejčířových 60 miliónů?). To by definitivně vyřadilo Grosse ze hry o premiérský post. A Paroubek by se tudíž nestal ani ministrem, natožpak premiérem, takže by si aspoň ušetřil jedno lživé čestné prohlášení, že není v konfliktu zájmů.

Ano, kdyby Václav Klaus přejal od Václava Havla prezidentský styl i "s chlupama", měli bychom teď úplně jinou vládu. Principy parlamentní demokracie by možná dostaly na frak, ale zase bychom byli ušetřeni Viků, Rodů, spálených směnek, Barkových, upřímných křišťálových křišťálů, a taky Paroubkovy a Rathovy nevychovanosti. Jenže dnešní prezident se bohužel chová až nechutně nadstranicky a zavile se drží toho, co svým volitelům slíbil. Sveřepě trvá na naplnění demokratických principů a dodržování Ústavy. Klidně nechá vládnout vlády, o kterých ví, že vládnou špatně, a jejichž představitelé nás denodenně urážejí z televizní obrazovky svým hulvátským stylem. Takže už jen obligátní závěr: Za všechno přece vždycky může Klaus! Nebo že by snad přece jen my, voliči?

(toto je plná verze textu, který ve zkrácené podobě vyšel v Lidových novinách 8.11.2005)



Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!






 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.