Úterý 18. února 2025, svátek má Gizela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLEMIKA: Doležalova Pandořina skříňka

Je vždy hodno jistého ocenění, pokud někdo, při všeobecném souhlasu a při všeobecné, až podezřelé jednotě názorů, vyjádří stanovisko zcela opačné, byť by se to týkalo problematiky, po jednotném a nadšeném souhlasu přímo vybízející, totiž vzpomínkových oslav výročí vzniku, resp. obnovení samostatného českého státu.

Proto by článek B. Doležala v sobotních Lidovkách Česká státní idea (LN 27.10. 2007), zpochybňující smysl existence samostatného Československa, snad spíše „nadzvedl“ strážce neposkvrněné minulosti našeho státu a povinné úcty k jeho představitelům („...z Masaryka zbude i potom velmi mnoho… z Beneše naopak skoro nic.“), než by vzbudil větší oprávněnou pozornost. Kdyby ovšem Doležalova, někdy až obsedantní a nekritická pozornost k problematice našeho poválečného vyrovnání se se sudetskými Němci, ho nevedla nejen ke zcela ahistorickému chápání okolností vzniku Československé republiky v r. 1918, ale zejména neotevírala onu příslovečnou Pandořinu skříňku, jejíhož obsahu a destruujícího vlivu na současné evropské poměry si B. Doležal zjevně vůbec není vědom.

Klade-li si totiž v souvislosti se vznikem Československé republiky B. Doležal otázku ….. „Je třeba vysvětlit, proč má vzniknout a trvat stát, v němž budou čtyři miliony lidí (Němců, Maďarů a Poláků) proti své vůli a jen do počtu jako trpěné menšiny, a další dva miliony (Slováci) voděni za nos fikcí „československého národa“, je to víc, než zřejmé.

Především: Slováci nebyli „voděni za nos“. Idea československého národa byla vlastní rozhodující části slovenské inteligence, představitelů Slováků v zahraničí i slovenského národa. Byla nezbytnou podmínkou vzniku republiky, neboť pro versailleská jednání bylo nepřijatelné rozbíjet mnohonárodnostní Rakousko a vytvářet na jeho místě další mnohonárodnostní stát. A že v té době nebyla akceptovaná Rádlova myšlenka o československém národě, jako politickém národě švýcarského typu, jistě nelze tehdejším představitelům Československa snad vůbec spravedlivě vytknout.

Ale to snad není podstatné. Podstatné však podle mého názoru je, že Doležal si neuvědomuje zásadní premisu politického uspořádání především střední, ale Evropy vůbec: v Evropě totiž platí buď historické hranice nebo sebeurčení národů! Obojí není, a zejména nebylo při vzniku Československa možné. Při respektování zásady o sebeurčení národů by nebylo možné obnovit Čechy v československém státě v hranicích, ve kterých mají Čechové již více než tisíc let na stejném místě (kolik evropských národů může o sobě říci totéž?) svůj stát. A tomuto hledisku musela být zcela samozřejmě dána přednost. Nebylo tomu jinde jinak.

Avšak co je na celé věci nejzávažnější? Tvrzení o národech, které jsou v jiném, existujícím státě „proti své vůli“, otevírá problém nejen kosovských, řeckých a makedonských Albánců, slovenských a rumunských Maďarů, Rusů v pobaltských státech, Němců v Itálii, Kurdů v Turecku, Iráku a Íránu, ale i Basků, Korsičanů, a kdoví koho ještě. A to je obsah oné Pandořiny skříňky, jejíhož dna zřejmě mnozí nedohlédnou….

Autor je poslanec za ČSSD

Aston Ondřej Neff
18. 2. 2025

Kde je řešení? Co se stane, až utichnou na Ukrajině zbraně?

Bitva o ostrov Iwodžima začala vyloděním 19. února 1945.

Tomáš Guttmann
18. 2. 2025

Od USA se čeká, že budou Evropu financovat ale ne kritizovat.

Lucie A. Sulovská
18. 2. 2025

Ruský vyjednávací tým dostává konkrétní kontury, ten americký také.

Václav Vlk st.
15. 2. 2025

Pokud se bojíte vlastních voličů, nemůže vám Amerika pomoci.

Aston Ondřej Neff
17. 2. 2025

V těchto dnech prožíváme převrat v našich životech.

Tomáš Guttmann
18. 2. 2025

Od USA se čeká, že budou Evropu financovat ale ne kritizovat.

Aston Ondřej Neff
15. 2. 2025

Bude záležet na tom, kdo se výzvy chopí.

Aston Ondřej Neff
18. 2. 2025

Kde je řešení? Co se stane, až utichnou na Ukrajině zbraně?

Lidovky.cz, ČTK
18. 2. 2025

Překvapí Feyenoord i v odvetě, nebo se AC Milán zmátoří? Jak se penaltová křivda z Brugg projeví na...

Radka Kvačková
18. 2. 2025

Tu knížku jsem si koupila dávno před tím, než se její autor octl v křesle viceprezidenta USA....

Lidovky.cz, ČTK
18. 2. 2025

Odbory a zaměstnavatelé kritizují plánovaný přesun financování nepedagogických pracovníků ve...

Lidovky.cz, ČTK
18. 2. 2025

Francie ve středu uspořádá druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. Česko na schůzce, která...

stk Stanislav Kamenský
18. 2. 2025

Kněz František Merta, který byl v roce 2001 odsouzen za sexuální zneužívání mladých mužů k...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz