19.9.2021 | Svátek má Zita


POLEMIKA: Dear Jerry, rakety a sociálně nepřizpůsobivé vrstvy

29.7.2006

Nestává se mi často, ze bych napsal příspěvek jako odpověď na čtenářské reakce pod článkem, natož pak pod článkem, který jsem nenapsal. A už vůbec ne, pokud ta čtenářská reakce byla i v původním místě „off topic“. Tentokrát jsem to udělal, ona čtenářská reakce se totiž týká tématu, který považuji za velmi důležitý, týká se protiraketového obranného systému a umístění jeho komponentů, pro které se uvažuje o jedné ze třech lokalit na území ČR.

Čtenář, kterého zde jako dlouhodobého diskusního partnera oslovuji Jerry, shrnul své námitky proti umístění americké základny na našem území do pěti bodů. Pokusím se odpovědět na všech pět.

1) Jako součást amerického systému protiraketové ochrany (území USA) nemá statut NATO a nelze tedy součinnost ČR vyžadovat s odvoláním na její členství v NATO! Nepodléhá velení NATO a ČR na její činnost nebude mít proto sebemenší vliv.

Nelze vyžadovat. Lze POŽÁDAT. Rozhodovat bude ČR. To je jasné, Jerry, i tobě. Nejde o diktát okupační mocnosti. Jde o žádost spojence.

2) Jako součást amerického obranného projektu nemá činnost této základny sebemenší vliv na ochranu obyvatel ČR. Naopak, základna ji ohrožuje svou činností ve "vzdušném prostoru" nad územím ČR, kde by rakety hrozící USA měly být likvidovány. S případným rozšířením amerického deštníku na celou Evropu se teprve počítá (v horizontu 15-20 let)!

Jerry, podle informace MO je systém budován s cílem "ochránit vlastní území, spojence a spřátelené země". Princip vychází z hodnocení, kteří potenciální útočníci jsou v současnosti největší hrozbou. Můžeme ihned vyloučit Ruskou federaci, nejde o obranu proti ruským raketám a Rusové jsou o projektu protiraketové obrany průběžně informováni – a neprotestují. Jediným jiným potenciálním útočníkem, který je v současnosti (a v blízké a střednědobé budoucnosti) schopen zasáhnout území USA, je Severní Korea. Její rakety mohou, nebo v blízké budoucnosti budou moci, zasáhnout západní pobřeží USA, Aljašku a Havaj. K obraně proti nim slouží severoamerický komponent systému – dvě základny na Aleutách a západním pobřeží USA. Nemohou ale ohrozit Evropu. Tu mohou ohrozit jen rakety odpálené ze středního východu. Tam ale nejsou, a v dohledné budoucnosti nebudou, mezikontinentální střely schopné zasáhnout USA. Evropský komponent protiraketové obrany je určen pro obranu "spojenců a spřátelených zemí" a technicky je nemožné jej použít pro cokoliv jiného. Tvrdit, že nemá sebemenší vliv na ochranu obyvatel ČR a že má sloužit k zasažení raket mířících na území USA, je, Jerry, nesmysl. Žádné takové rakety nepoletí na USA přes Evropu.

3) Jako součást obranného systému největšího a jediného světového bojovníka proti terorismu (dobrý?) bude samozřejmě i pravděpodobným cílem preventivních akcí teroristů, usilujících o vyřazení tohoto systému ještě před zahájením jejich útoku na USA. Zkušenosti s dovedností hamitsko-semitských vojáků při použití těchto přesných zbraní v Libanonu napovídají s jak rozsáhlými civilními obětmi na obyvatelstvu ČR je třeba počítat.

Preventivní útok se ničím neliší od jiného teroristického útoku. Pokud k němu dojde, dojde k němu bez ohledu na to, zda je u nás nějaký komponent spojenecké protivzdušné obrany. To je hrozba, které je nutno čelit a ano, i obrana proti raketovým útokům je, jak se ukazuje, nutná. Spoléhat se na to, že když na ně budeme hodní, vynechají nás, je, dear Jerry, nejen sobecké a nehodné země se zkušeností Mnichova, ale i dost naivní. Pokud budou útočit na spojence USA v Evropě, budou útočit tam, kde je obrana slabá. V Anglii ani ve Španělsku neútočili teroristé na tamní dlouho existující americké základny, útočili na slabě chráněné civilní cíle a na civilní obyvatelstvo. A Jerry, co je to hamitsko-semitský voják?

4) Přínos této základny pro rozvoj podnikání, ekonomiky, společenského života regionu jejího umístění je silně zkreslován srovnáváním např. s Německem. Tam šlo o tisícihlavé posádky s rozsáhlou dopravní a bojovou technikou, rodinnými příslušníky a mnohaletými kontakty, u nás půjde o pár stovek jednotlivců zašitých na několika hláskách a raketových silech.

Jerry, tady máš asi pravdu. Ale tohle není ani obchodní proposice, ani okupace. Je to smlouva o vojenské spolupráci dvou či více spojenců.

5) Katastrofální zkušenosti místního obyvatelstva s chováním příslušníků základen USA po celém světě (Itálie - mrtví ze stržené lanovky v Alpách, Jižní Korea - vraždy dívek a dětí, Japonsko - znásilňování a přepadání, dtto Filipíny, mučení vězňů v Iráku aj.) spojené s vynětím příslušníků z právního postihu orgány hostitelských zemí jen podporuje jejich nepřijatelné chování. Jde zejména o afroamerické, hispánské a sociálně nepřizpůsobivé vrstvy, z nichž jsou vojáci rekrutováni. U základny raket by složení mohlo být příhodnější, riziko je však stále velmi vysoké!

Jerry, nestraš. A když už, nestraš nás hordami Afro-Američanů, Hispánců a sociálně nepřizpůsobivých vrstev. Za prvé, sám říkáš, že se bude jednat o pár stovek US personálu, ne o statisíce či desetitisíce vojáků, mezi nimiž jistě najdeš vedle velkého množství slušných a dobře se chovajících vojáků i jedince, kteří jsou schopni nějaké závažné trestné činnosti. Budou to převážně technici obsluhující nejvyspělejší americkou technologii. Určitě je nebudou Američané rekrutovat mezi bezdomovci v Bronxu nebo v East L.A. Budou to vysoce kvalifikovaní a vzdělaní lidé, žádné „socky“, jak se snažíš naznačit. A vůbec, podobně jako u těch hamitsko-semitských "vojáků", tady se, Jerry, a v tom mě překvapuješ, uchyluješ k apelům na ty nejnižší a nejtemnější pudy, rasismus a nenávist k nemajetným a sociálně slabým. A právě proto, za druhé, Jerry, pochybuji, že je to z tvé hlavy. Ale přesně to kopíruje argumenty Haló novin. Jerry, přemýšlej, než takové argumenty použiješ. Přemýšlej a najdi nějaké své vlastní. Máš na to. A opravdové a platné argumenty proti základně v ČR existují. Stejně jako argumenty pro. Ty tvé zatím jsou jen ideologicky zbarveným emocionálním výkřikem. Ano, v otázce takového významu je, zvláště v zemi s historií jako je ta naše, určitě místo i pro emoce. Ale neměly by být povýšeny na rozhodující činitel, na úkor racionality. Jen si musíš sundat ideologické brýle a zkusit problém hodnotit věcně.

thaas@seznam.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.