23.1.2020 | Svátek má Zdeněk


POLEMIKA: Ad Když dva dělají totéž...

15.4.2008

Bohumil Doležal - jeho vlastní terminologií řečeno, před časem odsunutý z MF Dnes na server Lidovky.cz (byl to odsun sametový, jeho možnost dále psát zůstala netknuta) – se opět po čase obšírněji věnuje mé osobě. Praví, že většina návrhů, s kterými jsem kdy přišel, byly návrhy nevěcné a neslušné. Potěšilo mne to, alespoň některé konstanty v dnešním pohyblivém světě zůstávají zachovány, v tomto případě Doležalovo hodnocení na mou adresu.

Tentokrát mě však nepranýřuje za postoj k sudetským Němcům, ale má na mysli můj údajný nápad podmínit schválení lisabonské smlouvy v Parlamentu předchozím schválením radarových smluv tamtéž (takto jsem to sice nikdy neformuloval, ale budiž). Zdá se ovšem, že přesně nepochopil, o co se jedná. Bůhvíproč píše, že tak by byla EU zatažena do vnitropolitického boje v ČR a že by takto musela dát placet k uzavírání bilaterálních smluv mezi svými členy a jinými státy. Ani jedno z toho neodpovídá skutečnosti. Nepochybnou skutečností naproti tomu je, že lisabonská smlouva i radarová základna spolu souvisí.

Lisabonská smlouva je zatím posledním výronem snahy evropských mocností pojistit si své postavení i v rozšířené a rozmělněné EU. Proto země jako např. Německo touto smlouvou zvyšují svou váhu uvnitř EU, zatímco země jako např. ČR výrazně ztrácejí. To vše v situaci, kdy sílí evropský antiamerikanismus a EU (či alespoň její vlivní členové) pořádají nové námluvy s Ruskem. Najednou se objevuje možnost vykompenzovat alespoň částečně naše předpokládané ztráty instalací technického zařízení, které přinese politický zisk - posílí atlantickou vazbu ve středoevropském prostoru, zvýší naši politickou váhu a rozšíří náš manévrovací prostor i schopnost odolávat vnějším tlakům. Proto jsou nová smlouva o EU i smlouvy o radaru dvěma stranami téže mince a proto by bylo účelné minimálně je projednávat v Parlamentu společně, protože pak tato souvislost vyjde ještě více najevo a snáze si jí povšimne alespoň část doposud inertní veřejnosti (nehovořím o těch odpůrcích, kteří jsou schopni činit ahistorickou a nevkusnou paralelu mezi radarovou základnou a sovětskou okupací). Je s podivem, že takovému zastánci základny jako je Doležal, tyto jednoduché skutečnosti unikají.

Autor je poslanec Evropského parlamentu za ODSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.