Sobota 8. srpna 2026, svátek má Soběslav

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PETICE: Proti akademickému antisemitismu

Obracíme se i na veřejnost,

my občané, studenti i vědci z různých oborů cítíme znepokojení nad rozšiřující se činností skupiny antisemitských aktivistů na českých vysokých školách a institucích Akademie věd ČR. Nyní se ozývají pod jménem „Iniciativa za kritickou akademii“, ale překrývají se s jinými skupinami, které užívají jiná jména (Ne naším jménem, AAA, Přátelé Palestiny ad.), a na veřejnost se nyní obracejí jakožto „akademici“. Jejich činnost je zaměřena primárně na legitimizaci vyjadřování nenávisti proti Státu Izrael, sekundárně však svou taktikou zpochybňují i hodnotu pravdy, lidských práv a základních principů demokracie.

Svá prohlášení úmyslně časují na data, která jsou významnými symboly těchto hodnot a pro svá shromáždění volí veřejná místa, která mají centrální význam pro kolektivní paměť, nebo jsou to sídla významných vědeckých institucí. Postupně posunují hranice toho, co oni smí, ale i toho, co ostatní nesmí.

Výzvy, které tyto skupiny adresují české vládě, akademické komunitě nebo celé české veřejnosti, mají za cíl ukončit naši spolupráci s izraelskými vysokými školami a vědeckými organizacemi. Záměr Iniciativy souzní s požadavky propalestinského Mezinárodního hnutí solidarity a sdružení Přátelé Palestiny, která se snaží narušit vztahy České republiky a Izraele. Pravidelně však argumentují lidskými právy, jako tomu bylo 25. 11. v petici prezidentovi ve věci rozsudku ICC v Haagu, nebo na shromáždění, jež uskutečnili ku příležitosti Mezinárodního dne lidských práv u budovy Filozofické fakulty v Praze.

Nový antisemitismus (čti antisionismus) již není ohraničeným fenoménem západních vysokých škol. Díky aktivitám této Iniciativy se etabluje i v českém vzdělávacím systému. Od zveřejnění výzvy v době říjnového výročí brutálního masakru izraelských civilistů se množství signatářů rozrůstá, včetně počtu vědeckých institucí. Mezi petenty jsou i autoři učebnic dějepisu a učitelé budoucích učitelů. Máme velmi realistickou obavu, že touto činností se antisemitské předsudky předají i mladším generacím.

Snažně tedy prosíme vědecké pracovníky i pracovnice vysokých škol a institucí Akademie věd ČR i vedení těchto institucí, aby

  • Nepřerušovali spolupráci s izraelskými vědeckými institucemi.
  • Zachovali otevřenou diskuzi, kterou se tato iniciativa snaží zastavit či obcházet.
  • Aby jim neumožnili překrucovat výklad principů mezinárodního humanitárního práva ani lidských práv a rozvinuli v této věci osvětu.
  • Aby nedávali prostory svých vědeckých institucí k dispozici pro jednostranná vystoupení této „iniciativy“ ani přidružených „sdružení“.

Domníváme se, že by veřejné výzkumné instituce i vysoké školy měly respektovat usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR z 22. 10. 2019, které odsuzuje všechny projevy antisemitismu, včetně projevů proti státu Izrael.

Petice bude zaslána představitelům vysokých škol a Akademie věd ČR, je však otevřená podpisům širší veřejnosti a studentstva. Kolegy a kolegyně z vědeckých oborů prosíme, aby za jméno napsali aspoň obor nebo i svou instituci.

Ivo Cerman Kontaktujte autora petice

doc. Dr.Phil. Ivo Cerman, Ph.D., HÚ FF JU

Prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc, ÚČD FF UK

Mgr. Věra Tydlitátová, Th.D., KBS FF ZČU

prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc, Biologické Centrum AVČR

Prof. MgA. David Jan Novotný, FSV UK

doc. PhDr. Barbora Osvaldová, FSV UK

Kamil Miroslav Černý, antikomunistický disident

Aston Ondřej Neff
8. 8. 2026

Dnes jsem nemusel v okurkové sezóně hledat námět.

Gita Zbavitelová
8. 8. 2026

Trumpovy výhrůžky už na Írán nefungují.

Chechtavej tygr
8. 8. 2026

Zákazník vytáhne krásnou nepomačkanou pětitisícovku.

Hyena Neff
8. 8. 2026

Dospěli jsme na našem okruhu k místu, jemuž říkáme Chaloupky.

Tomáš Guttmann
8. 8. 2026

Po 40 letech v Izraeli načrtávám život zdejších Arabů.

Marek Hudema
8. 8. 2026

Podle amerických výzvědných služeb se Rusko může pokusit zaútočit na nějaký stát NATO, i když před...

Lidovky.cz, ČTK
7. 8. 2026

Zpěvák Marek Ztracený v pátek večer na dvouhodinovém koncertu na Letné nabídl většinu hitů ze své...

Lidovky.cz, ČTK
7. 8. 2026

Španělská vláda nařídila zavést od soboty hraniční kontroly v případě spojů z Itálie. Madrid se ke...

ČTK, Lidovky.cz
7. 8. 2026

Ruské velvyslanectví v Německu v pátek označilo úterní nález dronu s výbušninou na východoněmeckém...

ČTK, Lidovky.cz
7. 8. 2026

Řecká policie v pátek popřela předchozí zprávy médií o vyšším počtu znásilnění na ostrově...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz