Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PÁD Z MRAKODRAPU: U lidovců zatím dobrý

diskuse (26)

Po faktickém zániku značky ČSSD a jejím přejmenování na SOCDEM představují lidovci nejstarší fungující politickou stranu s úctyhodnou historií. Nyní se ale plácají v dlouhodobé ztrátě popularity a hledají cesty, jak se dostat tam, kam patří, tedy alespoň nad 5% hranici. V pátek 26.1. 2024 se veřejně pralo prádlo pana předsedy Jurečky a zazní do medií i zcela jistě na interních schůzkách mnoho ostrých slov o nutnosti restartu, o novém působení lidovců, o nově budované značce a ještě mnoho doporučení od úctyhodných a zasloužilých lidovců, kteří zasedají v celostátním výboru. Výsledek je lidovecký. Silné řeči, žádný čin. Takže pánové Bartošek zastupující původní lidovecké konzervy i Grulich zastupující lidovecké modernisty si i nadále mohou přes media vzkazovat svoje názory. V KDU se nehnul ani lístek, Jurečka zůstává předsedou i vicepremiérem a kolem dokola se nic nezmění. Lidovci připomínají známý příběh, jak padá člověk dolů ze střechy mrakodrapu a ve 20. patře křičí „zatím dobrý“, ve 10. patře stále křičí „zatím dobrý“. Slovutné a starobylé lidovce čeká pád přímo na hlavu.

Aby mohli tuhle dlouhodobou šlamastiku vybrat a zachránit se pro další budoucnost české politiky, musí dojít k jiným změnám. Lidovci musí přestat dělat politiku pro svoje členy. Podle toho, jak na návrhy řadoví lidovci reagují na stranických fórech a setkání, tak se mění směry jejich politiky. Politika se dělá pro voliče a nikoliv pro členy strany. Obávám se, že dokud si nerozbijí ústa, nic se nestane. Ale až dopadnou na dlažbu, už to nebude „zatím dobrý“. Po lidovcích zbude pouze mastný flek. Možná, že propásli poslední šanci zachránit značku a tradici. Musí najít nového předsedu, vyměnit se musí celé vedení od krajských předsedů, přes celostátní výbor až po předsednictvo strany. To není z důvodu nedůvěry k těm, kteří tyto funkce dělají nyní. To musí lidovci udělat pro veřejnost, pro jejich potenciální voliče, aby bylo patrné, že se ledy hnuly, že nastal u lidovců nějaký nový pohyb. Musí přijít nový lídr, nový borec s autoritou dovnitř a důvěrou zvenku, bez vazeb na současné stranické struktury a začít budovat novou historii lidovců. Již jednou se o to pokusil předseda Bělobrádek a zvedl stranu ze dna. Nový předseda musí obnovit důvěru mezi voliči a politickou stranou. V žádném případě obnově lidovecké slávy nepomůže bitva dvou stranických křídel a vítězství jejich konzervativnější party nebo naopak po vítězství jejich více progresivnější skupiny.

Ani očekávaná rituální exekuce předsedy strany a jeho nahrazení jinými členy stejného vedení s pokračováním stejných sporů mezi stejnými tvářemi k žádné obnově lidovecké politiky nepovedou. Své by o tom mohli vyprávět u sociální demokracie, která tak dlouho vedla spor mezi městskými levicovými liberály a tradičním socany, až prohrála obě křídla ČSSD. Voliči Dienstbiera, Marxové, Zimoly, Tejce a dalších mladších volí Piráty, voliči Haška, Chovance, Škromacha a Foldyny volí ANO. A předseda Šmarda obtížně hledá kde, jak a koho oslovit. Pokud lidovci chtějí přežít, musí se začít zachraňovat teď a nikoliv až padnou až na samotné dno. To je již všichni voliči opustí směrem k ODS, k TOP nebo dalším stranám.

Lidovci právě míjejí při pádu z mrakodrapu druhé patro a stále si myslí „zatím dobrý“.

Pokud chtějí něco změnit, měli to udělat dostatečně dlouho před krajskými volbami, kde mohou začít zastavovat pád a pak v parlamentních volbách mohou začít růst. Koalice SPOLU jim může pomoci se zvednout ode dna, pokud si připustí, že na tom dně skutečně jsou. Stejně tak ale koalice SPOLU nabízí lidovcům pokřivené zrcadlo, že dokud máme mandáty, není to tak špatné.

Když tuhle zatáčku nestihnou vybrat, ať se pozůstalí zeptají u Šmardů v Novém městě na Moravě, jak to jde.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské...

Matěj Kučera
25. 7. 2024

Bodnutí od vosy bývá nepříjemné a bolestivé. Může být ale ještě bolestivější, zejména pokud bodne...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

lind Linda Svobodová, kop Josef Kopecký
25. 7. 2024

Ve věku 83 let zemřel bývalý ministr hospodářství Karel Dyba. Resort vedl v letech 1992 až 1996 ve...

Jana Fuksová
25. 7. 2024

Radní ve Vsetíně minulý týden rozhodli o plošném zákazu mobilních telefonů ve všech šesti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz