Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Luboš Dobrovský, tvrdý kritik a velký ironik

diskuse (9)

„Za protestní chování mohou především politici, kteří odmítli naslouchat ještě někomu jinému než svým vlastním fanouškům a podporovatelům. Myslím, že sotvakdo si před lety dokázal představit takovou hloubku rozdělení společnosti, v níž kvůli našemu prezidentovi a premiérovi dnes vězíme. Velkou měrou k tomu přispívají i sociální sítě, kde každý plk má často větší schopnost ovlivnit myšlení jejich uživatelů než dobře připravený, nevyvratitelný argument.“ To jsou slova Luboše Dobrovského snad v posledním interview, které dal nakladatelství Prostor pro knihu Rozhovory přes rozbouřené doby. Vedl ho s nim loni náš kolega komentátor Jiří Leschtina.

Luboš Dobrovský

Luboš Dobrovský byl nejen můj dobrý kamarád od šedesátých let, s kterým jsem vedl řadu interview, jako šéfredaktor Plamene byl kritikem mých prvních textů a v posledních letech i sousedem ze sídliště v Praze na Petřinách. Naposled jsme spolu hovořili před konce roku, kdy rozhořčeně hovořil o prezidentově nepochopitelné snaze se vetřít do přízně Vladimíra Putina, cituji: „Jakákoliv závislost na Rusku, byť pouze ekonomická, může být zneužita k vydírání. Proto by bylo mnohem víc na místě spíš zmrazit obchodní vztahy s Ruskem, než se pokoušet o jejich posilování. „ Tvrdil, že ruský trh, řízený nikoliv ekonomicky, ale imperiálně politicky, je nebezpečný a v ekonomické diplomacii viděl již jednou zkrachovaný pokus činit z nás most mezi Východem a Západem.

A Rusku Luboš Dobrovský skutečně rozuměl: ruštinu vystudoval na Karlově univerzitě, byl překladatel, pracoval tam koncem šedesátých let jako korespondent Československého rozhlasu a v devadesátých letech vyjednával s Rusy o odchodu sovětských vojsk a i jako ministr obrany s nimi měl co do činění, doprovázel Václava Havla na jednání s Michailem Gorbačovem, byl kancléřem prezidentské kanceláře, později byl naším velvyslancem v Rusku. Proto všechny jeho monology končily ostrou analýzou Ruska. Vadilo mu, že nejužším spolupracovníkem prezidenta Miloše Zemana je Martin Nejedlý, který je úzce provázaný s ruským byznysem a působí tady jako prodloužená ruka ruských zájmů. Na mobilu má nalepenou fotografii Putina, a když k němu doprovázel prezidenta, odstrčil od dveří velvyslance Vladimíra Remka, aby s ním mohli být sami.

Přesto, že českou novodobou historii znal velmi dobře, byl znovu v posledních letech překvapen, jak hluboce je v nás zakořeněná schopnost se přizpůsobit čemukoliv: jak umíme jen přežívat a nemáme odvahu žít. Vždy připomínal, jak za protektorátu jsme pracovali naplno pro Říši, za komunismu dělali na příkaz nejrůznější hovadiny a pak si jezdili za to nejprve ke Gottwaldovi a později k Husákovi pro vyznamenání a teď si zase zvykáme a tolerujeme prezidentovi i premiérovi používání staré metody vytváření umělých nepřátel, aby tím maskovali vlastní selhání. To byl také důvod, proč odmítl převzít od premiéra Cenu Bezpečnostní rady státu. Potřeboval dát veřejně najevo, že si ho neváží zejména kvůli podezření ze spolupráce se státní bezpečnostní, která zavírala, vydírala a pronásledovala nejen jeho, ale i jeho přátele. Ale pak dodával, je to chudák a my s ním, nemá čas vládnout, jen se stará o to, aby nebyl potrestán!

Takhle se choval celý život. Pamatuji se, když byl po roce 1969 odevšad vyhozen a pracoval jako správce skladiště, že jsem ho přistihl, jak volal lidem kolaborujícím s okupačním režimem a říkal jim: Jseš zrádce! A když mlčeli, dodával: Ale chápu tě, jinak by ses neuživil! A jindy zase říkal: Já toho zažil hodně, máte ale štěstí, že jsem línej to sepsat!

Luboš Dobrovský, narozený v roce 1932, zemřel 30. ledna 2020 v Praze ve věku 87 let.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. „Ukrajina statečně...

Tomáš Cafourek
16. 7. 2024

Stávková pohotovost na pražském letišti po úterním jednání nekončí. Vedení se s odbory dohodlo, že...

mls Markéta Lankašová, kpu Klára Pukovcová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Novozélandská bikerka Sammie Maxwellová se dočkala dodatečného zařazení do olympijského týmu....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Nožem ozbrojený muž v pondělí pozdě večer pobodal vojáka na protiteroristické hlídce před vlakovým...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz