20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

ODS: Příčiny krize

Pan Kuba před třemi roky na mimořádném kongresu (ano, tenkrát se něco takového ještě smělo pořádat) v hotelu Clarion byl odmítnut Petrem Nečasem, novým leadrem ODS, jako osoba spjatá s jihočeským kmotrem Pavlem Dlouhým - nebylo to žádné tajemství, hovořil o tom kde kdo a delegáti kongresu dali jasně znát, jaký je jejich názor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 15.8.2013 19:59

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Ale to já samozřejmě vím. Jenomže na tom, co oni citují z arbitrážních a soudních rozhodnutí a dalších událostí žádnou nepravu ani lež nenajdete. A co je PR navíc, to je z textu tiskové zprávy zřejmé. Stručnost bez doložení dokumenty je k ničemu. Louč jsem četl kdysi, když byla kauza CME v běhu, a tam mi právě přesné odkazy na dokumenty chyběly. I stručnost má své meze. :-)

Po deseti letech od skončení kauzy už je problém v tom, že živé odkazy na dokumenty postupně z webů mizí a dohledávání je obtížné. Ani Internet a jeho obsah nemá trvanlivost a co si člověk včas neuložil do archivu na disk, přestává existovat nebo se dostává do archivů s omezeným přístupem. Řada cenných informací byla uložena v komentářích (třeba na serveru Česká média psal velmi fundovaně o kauze CME "Pierre"), ale ty už jsou dávno i se spoustou bezcenného šrotu smazány...

J. Vyhnalík 15.8.2013 15:21

Re: Pohled bývalého voliče ODS

DBM je PR agentura, kterou si Lauder najal k prosazení svých zájmů. Jejich interpretace rozsudku je tedy poněkud jednostranná.

Nejstručnější chronologii jsem našel tady http://www.louc.cz/04/1081008.html

L. Novák 15.8.2013 15:00

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Přidávám ještě přehled tiskových zpráv agentury DBM zastupující v ČR CME. Vzhledem k rozsahu a množství je zřejmé, jak se kauza "TV NOVA" vyvíjela z pohledu CME a jak složitá a náročná byla i po právní stránce:

http://www.dbm.cz/mediaservis/index.asp?StartingRecord=51&Order=&Desc=&PR=CME

Tisková zpráva o Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR je pak zde:

http://web.dbm.cz/dbmweb/actions.nsf/0/253BFE8E30964037C1256B0B005A77F7?OpenDocument

J. Vyhnalík 15.8.2013 3:02

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Jestli byl někdo tvrdý byznysman, tak to byl především Železný. Lauder je především politik. Ambasador USA v Rakousku za presidentský sponzoring, neúspěšný kandidát na starostu New Yorku, dnes předseda světového židovského kongresu.

L. Novák 15.8.2013 2:56

Re: Pohled bývalého voliče ODS

K Lauderovi vztah nemám. Tvrdý americký byznysmen v prostředí ČR, které bylo  nestandardní. Vysílací licence jenom pro český subjekt, ten nemohl získat dostatek peněz. Proto vznikl takový slepenec. Železný však potvrdil známé přísloví, že "s jídlem roste chuť". Nestačilo být boháčem z peněz od CME. Zkusil si nakrást. Typicky české? Nakonec se poprali dva Židi... Český nemohl vyhrát. Neměl morálku toho amerického. :-P

Na jednu nestandardní a v kauze TV Nova podstatnou událost, která byla zásadním startovacím prvkem a předpokladem vysoké sledovanosti a komerčního úspěchu, je třeba poukázat. Železný byl schopný organizátor i mediální manipulátor a dokázal využít české prostředí ve svůj prospěch. Ale "dar s nebes", který zásadním způsobem ovlivnil komerční úspěch, bylo přidělení vysílací licence zcela bezplatně (porovnejte např. s mobilními operátory) a na projekt, který nikdy nebyl reálně naplněn. Vítěz - podílníci CET21 - dostali od státu bohatství na ruku, aniž by poskytli jakékoliv záruky. Taková byla doba a naivita českého národa včetně politiků.

Naprosto zásadní však byla bezplatně převzatá zavedená pozemní vysílací síť na TV kanálu bývalé ČT1 v TV pásmu III, na nějž měly všechny domácnosti ČR a společné kabelové rozvody nastavené antény a naladěny přijímače. ČT přecházela z důvodů lepší technické kvality přenosu (a nízkého rušení příjmu) do IV. a V. TV pásma, a původní TV přenosový kanál získal držitel vysílací licence na TV Nova zcela BEZPLATNĚ! To představovalo ve výnosech z reklamy řádově miliardu ročně! Nebýt této skutečnosti (TV Nova snadno a rychle do každé domácnosti), mohl celý projekt skončit neslavně, jako jiné podobné v zahraničí, kde TV stanice dlouho získává dostatečný počet pravidelných diváků. Schopnosti a podíl Železného na komerčním úspěchu TV Nova jsou podle mého názoru přeceňovány. Stačilo vypustit programy alternativní k programům ČT včetně zahraničních filmů, na něž ČT nemá dostatek peněz, a úspěch by měl i Špidla jako ředitel! :-D

J. Vyhnalík 15.8.2013 1:44

Re: Pohled bývalého voliče ODS

To, že nemáte o Železném iluze, to chápu. Nechápu, proč si děláte iluze o Lauderovi. "Válku" začal Lauder tím, že se pokusil prodat Novu bez Železného a tedy bez licence. Kdyby celou dobu Lauder úmyslně nedržel CME a CET21 odděleně proto, aby mohl vyvážet zisky, možná bych Vám mohl dát za pravdu. Podobně bylo chucpe, když vyčítal Železnému to, že změnil vlastnickou strukturu bez schválení televizní rady, když Lauderovi to před tím sami několikrát udělali. Nejde mi o to za každou cenu hájit Železného, ale o to, aby příslušný díl viny padl i na hlavu Laudera, který přes veškerý svůj vliv a obrovské prostředky, které do sporu investoval nikdy jednoznačně nevyhrál, což by, pokud by věc byla naprosto jasná v jeho prospěch, jistě zcela hladce dosáhl.

L. Novák 15.8.2013 1:43

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Čtyřdílný podrobnější soupis událostí kolem kauzy Železný a TV Nova jsem našel zde (Radio TV - http://www.radiotv.cz ): 

Kauza 10 miliard I. - Deset let s Novou

Kauza 10 miliard II. - Deset let s Novou

Kauza 10 miliard III. - Deset let s Novou

Kauza 10 miliard IV. - Deset let s Novou

L. Novák 15.8.2013 1:03

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Nemám v úmyslu z vás dělat pitomce, ale na Štěpánkovské verze výkladu mám alergii. :)  Kvůli detailům bych se musel ponořit do archivu a pár hodin se v něm hrabat a oživovat souvislosti, což teď, po letech, už nemá praktický význam. Jedná se o události z roku1999 a let následujících, takže detaily jsem z paměti už dávno vypustil. Nějaké nesouvislé "sebrané útržky" z médií jsou třeba tady: http://www.virtually.cz/clanky2/nova2.doc

Kauza je rozsáhlá a mediální válka, kterou Železný se Štěpánkem rozpoutali, objemná.  Pouštět se do rekonstrukce, co přesně se kdy odehrálo, je na dlouhé dny práce.

Postup Železného nebyl "na hraně". Jednoduše okradl smluvního partnera a sponzora, který Železnému velmi dobře za jeho služby platil. Železný viděl příjmy z reklamy plynoucí a podle smlouvy je musel odvádět smluvnímu partnerovi. "Ušil na něj boudu" a pokusil se celý podnik ovládnout a získat příjmy pro sebe. To mu ale exkluzívní smlouva zakazovala. Když to Lauder zjistil, se Železným se nemazlil. Železný vypověděl (exkluzívní) smlouvu protiprávně a v tom spočívá jeden z kořenů celé kauzy. Tuším že to byl Nejvyšší (?) soud, který konstatoval Železného protiprávní jednání.  Vynesení konečného rozhodnutí nižším soudem (pro který byl nález NS (?) závazný) změnou vlastníka ztratilo smysl, to je věc druhá.

Železný měl vrátit CME asi 27 mil. USD a získat zpět (již bezcenné) akcie. Zápletky jako "kauza Astrona", exekuce na Železného majetek, oddalování zaplacení částky vyplývající z arbitrážního rozhodnutí (CME vs. Železný) atd. jsou na dlouhé čtení... :-) V konečném rozuzlení část dluhu za Železného (prostřednictvím CET21) zaplatila PPF.

Poslední Železného zoufalé lži jsem zaznamenal v souvislosti se sporem s PPF, které (zřejmě už naposledy veřejně) právníci PPF vyvrátili právním rozborem zveřejněným i pro média (a pak samozřejmě spor u soudu vyhráli). Železný skončil a ze společnosti slušných lidí byl vyobcován. Štěpánek je za šaška a do smrti bude o kauze a vztahu k Železnému lhát.

J. Vyhnalík 14.8.2013 21:46

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Nepopírám, že postup Železného byl na hraně, ovšem minimálně stejně na hraně byla Lauderova snaha se Železného zbavit. Součástí té dohody byla také dělba rolí a to Lauder také nedodržel.

České soudy nic jednoznačně neuznaly, nezkoušjte ze mne dělat pitomce! Napřed dal Krajský obchodní soud za pravdu Lauderovi, Vrchní soud pak Železnému, Nejvyšší soud vrátil rozhodnutí k novému projednání, Městský soud zamítl žalobu ČNTS, Vrchní soud to vrátil k novému projednání, během projednávání a odkladů u Městského soudu PPF jako majitel Novy koupil ČNTS a tím se spor stal bezpředmětným.

Lauder se při arbitráži dovolával toho, že bylo porušeno ustanovení nemožnosti změny majetkové struktury bez schválení televizní radou. Přitom on sám toto ustanovení několikrát porušil. Například odkoupením podílu ČS.

L. Novák 14.8.2013 20:40

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Nova samozřejmě vydělávala, ale nejdřív bylo nutno investovat stamilionové částky a zajistit kapitálově rozjezd celého podniku.  Železný a jeho společníci z CET21 samozřejmě dobře věděli, že takové částky JIM žádná banka v Česku nepůjčí na jejich holé zadky. Lauder byl oním investorem, který kapitálově rozjezd TV nova a jejího příslušenství finančně zajistil a měl se Železným a CET21 smluvně zaručeno, že bude po dobu trvání získané licence inkasovat příjmy z reklamy (detaily bych musel hledat, nakonec to ani není podstatné). Železný smlouvy nedodržel a pod jakousi záminkou nedodání vysílacího plánu Lauderovi smlovu nezákonně vypověděl, což dodatečně uznaly i české soudy. Takže skutečnost, že Železný Laudera (CME) okradl, je řádně prokázana a existuje o tom dostatek "studijního materiálu" v archivech. Co o tom plácá Štěpánek, není vůbec důležité. Štěpánek je parazit s máslem na hlavě. :-)

Báchorka o úřednících, kteří dodali důkazy proti ČR je typickým produktem tehdejší Železného lobby v ODS. ČR byla povinna dodat všechny materiály, které byly pro zjištění skutkové podstaty rozhodující, a neměla co před arbitrážním soudem zatajovat. Tyhle nesmysly hlásané ODS jsou podobné logice zloděje, který vyčítá svým kumpánům, že ho "nabonzovali". Připadá mi neuvěřitelné, že ještě po letech tyto štěpánkovské lži lezou na povrch jako regulérní argumenty. 

J. Vyhnalík 14.8.2013 13:26

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Já to vidím, jinak. Železný se se Lauderem dohodl a vybudoval mu v rámci CME jedinou ziskovou TV stanici. NOVA si tedy na sebe i na Železného plat bohatě vydělala a Lauder si za tyto peníze kupoval další TV stanice v regionu. Ovšem ty už nevedl Železný a tak do jedné krachovaly, proto rodina Lauderových donutila Ronalda se CME zbavit. Nový majitel požadoval úplnou kontrolu včetně lokálních TV. CME se tak pokoušela prodat něco, co nikdy nevlastnila. V CET21 měl Lauder symbolické 1 % a svůj podíl nenavýšil ani tehdy, kdy mu to ČR změnou zákona umožnila.

Jak se tehdy říkalo, "Co se stane, když se dva židovští podnikatelé pohádají? - ČR zaplatí 10 mlrd." Nemyslím, že by Železný byl filantrop, ale to není ani Lauder. Obrovský rodinný kapitál a vliv použil k tomu, aby si obstaral kvalitní právníky a přesto 1. arbitráž proti ČR prohrál. Vyhrál až tu druhou, kdy si vedle právníků, koupil i pár úředníků a možná i politiků.

Je fakt, že i poté, co Novu ovládl PPF, dělal Železný ještě rok ředitele. PPF nakonec Novu prodala CME, ale ne Lauderovi, ten už CME dávno prodal!

To, že je Železný vůl a pokoušel se neproclít obrazy je úplně jiný příběh. Já nehájím Železného, jak jsem se zmínil, několik jeho podrazů jsem si vychutnal na vlastní kůži. Já pouze tvrdím, že Lauder byl minimálně stejný a protože je mnohem bohatší, tak si koupil i u nás dost novinářů, aby pro něj psali. Lauder si koupil arbitráž a těch 10 mlrd jsme platili hlavně vinou úplatných úředníků, které si Lauder koupil.

L. Novák 14.8.2013 12:53

Re: Pohled bývalého voliče ODS

To všechno jste opsal od Štěpánka? :-)

Lauder chtěl licenci koupit, ale přímo nesměl, udělal to prostřednictvím Železného, kterého štědře platil. Železný a CET21 spo. s r. o. (viz další účastníci jako Fedor Gál...) získali licenci na TV vysílání podvodem za slib kulturně-vzdělávacího TV kanálu. TV Nova jím samozřejmě nikdy nebyla.

Železný za peníze Laudera (CME) vybudoval TV Nova a byl Lauderovi smluvně zavázán (příjmy z reklamy atd.) Smlouvu porušil a Laudera okradl. Český stát (Klaus, Štěpánek a ODS) Železnému pomáhal svou nečinností. Lauder se nedomohl práva (resp. domohl až po totálním okradení), proto si účty se Železným i ČR vyřídil prostřednictvím Arbitráží. Jinou možnost ani neměl.

Železného z TV Nova poté vyhnala PPF soudní cestou, a myslím, že moc peněz už za své majetkové podíly po započtení vlastních dluhů nepobral. PPF získané majetkové podíly využila k očištění "TV Nova" od závazků a vztahů z minulosti a renovovanou :) ji zase prodala CME. Železného pak ještě několik let naháněla Policie ČR a soudy za další trestnou činnost....

J. Vyhnalík 14.8.2013 11:57

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Židé jsou jak Lauder, tak Železný. Židovství není pro mne nic negativního, spíše naopak, ale je třeba chápat, co jméno Lauder ve světě znamená. Neidealizuji si ani Železného, o jehož tvrdých obchodních metodách něco vím i z osobní zkušenosti.

Rodina Lauder je celosvětově známá. Velká část vlivných židovských politiků a právníků prošla jejich středními školami a v době arbitráže rodina zveřejňovala celostránkové inzeráty na podporu své kauzy a v její prospěch tvrdě lobbovala.

Lauderova CME se snažila ovládnout, jak její jméno napovídá soukromé TV ve střední a východní Evropě. Celá společnost byla výrazně ztrátová, pouze Nova jí přinášela podstatný zisk. Podle našich zákonů se původně o TV licenci mohly ucházet pouze české subjekty a tak licenci dostala CET21 Železného a spol., která spolupracovala s CME, jako servisní organizací. Tento zákon byl později uvolněn, ale Lauder úmyslně držel starý systém, který mu umožňoval "vyvážet" zisk prostřednictví off-shoreové CME. Poté, co se pokusil Železného zbavit, ten si odnesl licenci na Barrandov a Lauderovi ponechal prázdné původní sídlo.

Arbitráže proběhly tři. První nařídila Lauderovi a Železnému si vzájemně vrátit podíly, takže Lauder vrátil Železnému 1 % v CET21 a dostal miliardu Kč. Následně proběhly dvě arbitráže CME vs. ČR o ochraně investic. První ČR vyhrála, ale Lauder žaloval dál a druhou ČR prohrála a musela zaplatit 10 mlrd. Je víc než podivné, že rozhodující podklady Lauderovým právníkům poskytli zaměstnanci ministerstva kultury, které tehdy bylo v gesci ČSSD.

Později PPF opravdu odkoupila podíly v CET21 od dalších akcionářů a za Železného zaplatila oněch 10 mlrd. Železný POTÉ ještě rok působil v Nově jako ředitel a teprve pak ho vlastníci nahradili dalším ředitelem. Jestli mi na celé kauze přijde něco opravdu skandální, pak je to fakt, že prohru ČR u mezinárodní arbitráže umožnily na zakázku Lauderových právníků dodané dokumenty "soukromníky" z ministerstva kultury.

L. Novák 14.8.2013 9:28

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Pokud ovšem Štěpánkovu interpretaci kauzy Nova berete jako nezpochybnitelný základ argumentace, nemá smysl o této kauze dál diskutovat. Protiprávní postup byl Železnému prokázán soudně a také PPF nakonec soudní cestou Železného z majetkové účasti "vyhnala".

Tady není co řešit. Železný "Novu" neprodal. Byla mu zabavena exekučně a jestli mu něco vyplatila PPF, o tom pochybuji (soudní pře se Železným PPF. pokud vím, vyhrála, a Novu očištěnou od Železného a jeho aktivit později prodala CME. Nejvlivnější židovské rodiny? Co to má proboha společného s Arbitráží? Ta byla taky židovská? A co Železný, je Žid nebo ne? Pro mě je především zloděj.

Vymlouvat se na novináře v okamžiku, kdy ODS systematicky není schopna detailně vysvětlovat svou politiku (a v kauze Železný to navíc dominantně činil profláknutý a osobně v RRTV a kauže angažovaný lhář Štěpánek a celá ODS to po něm papouškovala), je zoufalé.

Tímhle posledním příspěvkem jste mě uvedl do šoku, jak je ODS lživou interpretací minulosti prorostlá. Obávám se, že to je (pro mě) závažný argument ke "zlámání hole" nad ODS a orientování se na alternativní volbu...  :-( 

J. Vyhnalík 14.8.2013 2:44

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Tak teď nemohu souhlasit téměř s ničím. TV krizi vyvolala ČSSD, když se napřed dohodla na solidní odbornici Kateřině Fričové, která odcházela jako úspěšná ředitelka z Primy a pak její jmenování zablokovala. Hodač byl solidní novinář s britskou zkušeností, ale bez vazeb na prostředí ČT, kde každý s každým má nějaké vazby.

Pokud Nova neoprávněně nařkla Václava Klause, z vlastnictví švýcarské vily, je přece na místě, aby se ten vůči tomu ohradil. Situaci okolo sporu Železný-Lauder popsal Petr Štěpánek poměrně přesně. Ronald Lauder úmyslně udržoval rozdělené vlastnictví licence a servisní společnosti, aby mohl většinu zisku vykazovat v daňových rájích. Když ho rodina donutila se zbavit prodělečného podniku CME (jedině Nova vydělával), pokusil se licenci CET 21 ukrást. Nakonec i tu arbitráž bychom vyhráli, nebýt "neprofesionality" našich ministerských úředníků. Nezapomínejte, že rodina Lauder patří k vůbec nejvlivnějším židovským rodinám na světě, a jejich školami procházejí židovské mladé elity na celém světě. Železný "svoji" Novu dokázal vybudovat znovu a to, že ji následně prodal jistě nebylo se ztrátou.

Novináři určují obraz politiků často více než samotní politici. Pokud si někoho vyberou, mohou mu výrazně pomoci, nebo uškodit.

Někdy si říkám, že zásadový politik nemá šanci se udržet na výsluní novinářské přízně déle, než jedno volební období, protože za tu dobu se na něj nakydá tolik špína a nepodložených podezření, že nemá šanci se z toho rozumně vyhrabat.

L. Novák 14.8.2013 2:01

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Na nepřátelství médií si Klausova ODS zadělala sama. Ve své zapouzdřenosti a semknutí se kolem Klause byla útočná a paranoidní ke všem. Jakmile se někdo znelíbil, byl "označkován" a zatracen (stačí sledovat chování Mileny Varadinkové jako reliktu tohoto období přežívajícího do dneška v živoucí formě). No a pak přišla tzv. "televizní krize" a snaha ovládnout toto médium. Kdo si pamatuje na Hodače, Bobošíkovou a její dnes již nežijící věrnou a oddanou pobočnici? Na její zpravodajství připomínající komunistické TV zprávy 70. let totalitní ČSSR?  Vypínání vysílání, které nemělo obdoby ve svobodném světě... A pak přišli "Vyvolavači duchů zákonů"... (Všimněte si, jak jejich idiotskou rétoriku a argumentaci nedávno převzali rudí Zemanovi kamarádi - nemuseli nic měnit, byť tentokrát šlo o Ústavu ČR.) ...

Kdo si vzpomene na požadavek Klause vůči TV nova šéfované Železným na stomilionové odškodnění za nepodložené TV kecy o jeho "vile ve Švýcarsku"? Na jejich "mimosoudní vyrovnání" a éru, kdy byla TV Nova oddaně ve službách Klausovy ODS? Jak Klaus bránil Železného v kauze okradení CME Železným a českým státem neschopným mu v tom účinně bránit? Na Štěpánka v RRTV a jeho tažení na podporu Železného? Na 11 mld. kč včetně příslušenství, které musela ČR zaplatit jako odškodné? A konečně na PPF, která odkoupila většinový majetkový podíl v "TV Nova" a Železného soudní cestou z Novy konečně vyhnala? Na jeho pozdější soudní stíhání přes senát ČR až do parlamentu EU, kam se díky koalici s Bobošíkovou uchýlil do poslanecké imunity?

Novináři si pamatují, mají snadný přístup k rozsáhlým archivům té doby, a jsou citliví na praktiky omezující jejich svobodu.

ODS doplácela především na hloupost, neobratnost, netaktičnost a chyby svého vedení. Hlavním představitelem byl tehdy Václav Klaus, ikdyž už občas působil dojmem, že je tak trochu "mimo". Nakonec se zachránil "útěkem" z ODS na Hrad. A ODS se v tom plácá dodnes.

J. Vyhnalík 13.8.2013 18:07

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Tak s tímto souhlasím. ODS má dlouhodobě problém s tím se lidem prezentovat. Někdy na to měla velký podíl i média, která jsou vůči ODS převážně nepřátelská už nejméně od onoho "sarajevského atentátu". Často mám pocit, jako by si někteří politici ODS říkali, "tohle musí přece být jasné každému rozumnému člověku", a nechápali, že zdaleka ne všichni voliči jsou rozumní a navíc i spousta těch rozumných to potřebuje správně vysvětlit. Často můžete stejnou věc říci různými slovy a přitom jednou formulací lidi přesvědčíte a druhou odradíte.

VV v minulých volbách získaly tolik hlasů i kvůli tomu, že tyto věci nenechaly náhodě a svoji komunikaci si pečlivě otestovaly. To patří v dnešním světě k základům politického marketingu, ať se nám to líbí, nebo ne a politické strany s tím musejí počítat, nebo se smířit s prohrou.

L. Novák 13.8.2013 17:50

Re: Pohled bývalého voliče ODS

ODS nemá něco jako "oddělení PR" (nemyslím tím totéž, co oddělení propagandy u ruých partají, ikdyž úloha je podobná). Prostě Nečas, který veřejně vyhlašuje (před rokem), že "jenom idiot by nezvýšil sazbzu DPH", vůbec neměl být předsedou ODS!

Klaus si od roku 1990 dělal PR sám, parta chytrých a ekonomicky vzdělaných lidí - reformátorů, neustále vystupujících v médiích, nic takového nepotřebovala. Jenomže pak přišel starý komunista a demagog Zeman a ODS najednou byla zaskočena razancí propagandy "spálené země". A to už měla ODS dávno PR oddělění mít a měla rudé propagandě čelit. Neumí to dodnes. Zato na vymýšlení různých demagogockých manter typu "sarajevský atentát" nebo "opoziční smlouva" měla ODS lidí dostatek. Najednou z ní byla zapouzdřená sekta neschopná vnímat normální svět. Kořeny nejsou v období vlády Topolánka, ten už byl jenom důsledkem.

A pokud si pamatuji na texty pana Haase, patřil k té "zapouzdřené sektě V.K." taky. A proto o Klausových chybách a "kostlivcích ve skříni", co v ODS zůstali, ani slovo.

J. Vyhnalík 13.8.2013 17:19

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Ta spousta politiků a podnikatelských zájmů napojených na Brusel a ever closer EU je obrovská masa. Není možné ji porazit snadno a už vůbec ne hned. Jenže v ODS alespoň zaznívaly eurokritické hlasy. Ostatní strany soutěží o eurohujera roku a pokud nebudou jiné, tak lidi prostě mediálně zpracují tak, že jiná alternativa ani nebude. Zkuste se bavit s lidmi o eurodotacích, naprostá většina z nich si vůbec nepřipustí myšlenku, že by na nich bylo něco špatného. Jsou to pro ně peníze "zadarmo" a je to pro ně jasný argument o všeobecné prospěšnosti EU.

Pokud nikdo nebude nazývat věci pravým jménem, tak tato ideologie zvítězí. Pro ovce, které si zvyknou na eurodotace, pak stačí označit nějakou stranu, nebo politika za protievropské a zmanipulované masy jim prostě hlas nedají.

EU sice kritizuje SSO, ale kdo je poslouchá? Hlas ODS byl slyšet nesrovnatelně víc. Pokud by se podařilo ODS zlikvidovat, zbudou už jenom eurohujeři a já si myslím, že to je hlavním hybatelem současné situace u nás daleko spíše než nějaká "ruská spojka".

L. Novák 13.8.2013 17:16

Re: Viníků je sice hodně

Varadinková, zabednění fanatici jako vy dělají ODS medvědí službu. Nečekám, že byste byla schopna to pochopit, na to už vaše běsnění na Internetu trvá přílíš dlouho...

L. Novák 13.8.2013 17:07

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Ale co nám to bylo platné? Debilní zákaz prodeje žárovek platí, podobně jako spousta dalšich (viz "energetické štítky budov") dodnes, a není síla, která by ten zákon zrušila nebo o zrušení usilovala. To pak ODS může voličům vykládat, co ji napadne.

L. Novák 13.8.2013 17:03

O škodách napáchaných v ODS Klausem ani slovo?

To pak nemá vůbec cenu se pouštět do diskuse.

První Topolánkova donebevolající blbost byla, když se pustil jako neinformovaný idiot do policejního zásahu proti tlupám "technařů" na nezákonně obsazené louce bez povolení vlastníků. Dokonce ještě blábolil o jednom mrtvém mladíkovi jako důsledku zásahu policie ČR... Toho ale zabilo auto, když ležel nebo seděl totálně opilý večer u silnice, ještě předtím, než na místo divokého pořádání techno-párty dorazil. Tehdy se celá ODS včetně voličů chovala jako dav nesvéprávných magorů, kteří místo aby se postavili na ochranu zájmů vlastníků pozemků, spustili kampaň proti zásahu Policie ČR. ODS se po Klausově odchodu (i před ním) chovala jako banda hloupých šašků opakujících po svém šéfovi i seběvětší kravinu  a taky na to doplatila.  

J. Rechnovský 13.8.2013 16:54

Konečně jde ODS do...

ODS skončila své angažmá seriózní voličské alternativy způsobem řešení pochybného konta ve Švýcarsku. Bylo to tuším v roce 1998. Poté klíčová místa v partaji postupně obsadili všehoschopní, ideově naprosto prázdní političtí podnikatelé (např.Řebíček, Říman, Drobil, Topolánek, ale i Nečas, Kuba, Sobotka nebo Němcová). Skutečným smyslem existence této podivné entity bylo vytvářet sítě spřátelených podnikatelů, státních úředníků, policistů a justice za účelem vykrádání státních zakázek. Provize z tohoto "businessu" umožnily přežívat této straně u moci neuvěřitelných 15 let! Nutno říci, že jí to usnadnila neschopnost nových stran, faktické rozdělení moci s ČSSD a ochota voličů opakovaně volit "menší zlo".

Nyní tedy konečně ODS konečně pomalu odchází do politického suterénu a z něj do zapomění. Pro očistu naší demokracie by bylo přínosné kdyby se tak stalo i ČSSD. Doufám, že bude navždy připomínkou naší voličské ignorace a hlouposti.     

J. Vyhnalík 13.8.2013 15:55

Re: Pohled bývalého voliče ODS

Na druhou stranu, ODS byla možná nejvýznamnější neeurohujerská strana po UKIP a Václav Klaus je asi nejznámější neeurohujerský politik vůbec. Je to všechno jen náhoda?

Nic zásadního se nemění, pouze to, že politiku i v ČR ovládnou strany, které spolu soutěží o titul eurohujer roku.

Z. Rychlý 13.8.2013 15:51

Re: Těch varování dostávala ODS už dříve dost

Souhlas s každým písmenkem.

A oposmlouva kromě jistého sbratření ohně s vodou měla ještě jeden nepříliš známý vliv na správní rady a vůbec obsazení podniků se státní účastí. Nemilosrdně si je rozdělili tihle dva oposmluvníci a totálně se vytratil kontrolní mechanismus. Jedni dojili tamhle a druzí onde a přitom kryli jeden druhého. Korupce již tak velká ztratila zábrany.

Protipól levicovým stranám je jistě zapotřebí, ale než aby protipól tvořila ODS plná podnikatelů napojených na státní cecík, tak to raději nic.

V. Mlich 13.8.2013 14:53

Pohled bývalého voliče ODS

Vždy jsem dával hlas ODS. Až do doby, kdy pohřbila Modrou šanci i s Tlustým - to jsem poznal, že jen vzletně mluví, ale skutek utek, právě naopak. Po nástupu Nečase jsem ještě doufal, že se snad vzapamatuje, ale bohužel se to opakovalo: Kecy o nezvyšování daní a o rozpočtové odpovědnosti, ve skutečnosti vyšší daně, vyšší zadlužování, víc byrokracie, víc eurohujerizmu. Kmotrové jsou sice nepěkná věc, ale dokud budou v rozpočtu levné peníze, do té doby se budou o ně rafat, ať už v modrém, nebo oranžovém nebo jiném kabátě - tady pomůže jen změna: když se nasadí noví lidi (neparlamentní strany, přinejhorším "vykroužkovaní" z konce kandidátek), chvilku potrvá, než se rozkoukají a rozfofrujou to.

R. Langer 13.8.2013 14:18

Hlavní příčinou krize ODS je to,

že se z nich stali socani... :-(

M. Varadinková 13.8.2013 12:42

Re: Viníků je sice hodně

Topolánek zkonvertovaný pravdoláskou a zrazující své původní voliče.

J. Novotný 13.8.2013 12:17

Dobrý frk

"ODS je stranou, kterou tato země stále potřebuje, a to dokonce více, než kdykoliv předtím."

Připomíná mi návod, jak ohleduplně propustit zaměstnance: "Neumíme si vůbec představit, jak by se firma mohla bez Vašich služeb obejít! Přesto se ale o to, od prvního příštího měsíce, pokusíme!!"

A. Reček 13.8.2013 11:52

Těch varování dostávala ODS už dříve dost

jenže otec zakladatel strany měl vždy pravdu a o sobě nikdy nezapochyboval. Samozřejmě takový listopad 1997 jej nemohl zviklat v mínění, že jen on je jediným pravým mluvčím české pravice a navíc bezchybným. Oposmlouva se socany jej v tom utvrzovala. No a přišla facka v podobě volebního neúspěchu r.2002 se ztrátou půl miliónů voličů a odchod z kapitánského můstku. Nastoupil Topolánek a novější vedení, ale zažraný způsob řízení partaje pokračoval s malými změnami dál. Navíc do hry vstoupili krajští lídři z nově vytvořených krajů a to byl hmatatelný posun ve stranické hierarchii.  Tím se dostali do vysoké hry různí Dalíci, Janouškové, Hrdličkové, Jurečkové, Rittigové atd. No daloby se v trendu zapadání do bahna pokračovat. Spoléhat se v této straně na samočistící proces asi nejde. Pan autor a my všichni znovu poznáme ve volbách, zda občané cítí potřebu existence silné ODS, která bude katalyzátorem změn.  Ve svém okolí vidím zřetelný opak, možná v Praze je tomu jinak.