1.10.2023 | Svátek má Igor


NÁZORY: Z e-mailů čtenářů

8.8.2006

Role opozice

V současné politické situaci je namístě připomenout staré dobré a pravdivé heslo, které by si měli osvojit nejen politici, ale doslova všichni: Kdo se bojí opozice, ten se bojí o pozice!

Je ověřenou historickou zkušeností, že každá moc potřebuje jasnou a zřetelnou opozici, protože bez ní všichni mocní z moci brzy onemocní. Dokazují to osudy všech totalitních a diktátorských režimů.

Proto by právě v naší křehké demokracii mělo platit: každé opozice si važme, dejme jí prostor, ať může případně - až se občan unaví - současné mocné vystřídat, jak se to děje ve všech demokraciích. Právě tyto výměny na politickém nebi jsou zárukou slušné politické kultury, jsou i prevencí korupce a dokonce garantují i normální osobní lidské vztahy mezi politickými konkurenty.

Kéž k tomu dozraje i česká politická scéna. A kéž tomu pomáhají naše česká média.

František Vízek


Je národní obrana dobrým tématem pro referendum?

Není. Teroristé a ostatní zločinci nás nevynechají jen proto, že je „nebudeme provokovat“ obranou. Z taktických důvodů sice budou jejich primárními cíli země, které se bránit chtějí. Jenže hned po té, co zjistí, že na tyto silné země nemají, zaútočí na ty slabší. Proč? Prostě proto, že těm silnějším a hrdinštějším zemím vzniknou z útoku na naši zemi problémy.

I kdyby těch hloupých naivních přizdis*ačů bylo v naší zemi 99% (a ne jen 85%), odmítám se podřídit jejich vůli.

Zdá se vám, že moje názory jsou poněkud neliberální? Nikoli! Jsem proti válce. Jsem pro neomezené působení trhu bez bariér a ochran. Jsem pro svobodné šíření myšlenek. Ale nejsem vůl, který si myslí, že jeho přání stačí. Předsudky jsou silnější než rozum a jejich odumírání může trvat stovky let. Nevadí mi to. Lidé mohou mít předsudky a mylné názory. Nikdy se však nesmí stát, aby osobní omyly většiny přímo ohrožovaly životy a zdraví ostatních. I kdyby „těmi ostatními“ byl jediný člověk.

Žijeme ve světě, kde na svoji obranu nestačí mít pistolku za pasem. Proto musí v naší zemi stát protiraketová základna. Lidské zbabělosti a hlouposti navzdory.

Roman Rous